Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Vaikų saugos ataskaitos kortelės: politinių sprendimų priėmimo skirtumai 31-oje valstybėje

2012-06-12 12:38:53

Šiandien, 2012 m. birželio 12 d., Europos Parlamente Strasbūre pristatytos vaikų saugos ataskaitos kortelės, parengtos įgyvendinant tarptautinį projektą „Vaikų traumų, sužalojimų prevencijos ir saugos stiprinimo priemonės“ (TACTICS). Šiame projekte, rengiant Lietuvos vaiko saugos ataskaitos kortelę, Sveikatos apsaugos ministerijai atstovavo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras.

Šiuo metu yra parengta 31 nacionalinė vaikų saugos ataskaitos kortelė ir bendra Europos ataskaitos kortelė, kuriose aprašyta daugiau kaip 100 įrodymais pagrįstų strategijų priėmimo, įgyvendinamumo ir vykdymo lygis kiekvienoje iš 31 šalių bei netyčinių traumų prevencijos gerosios praktikos pavyzdžiai, kurie padeda išsaugoti vaikų gyvybes.

Iš kairės: Joanne Vincenten, Europos vaiko saugos aljanso direktorė, Malcolm Harbour, Europos parlamento narys, ir John Dalli, Sveikatos ir vartotojų politikos Europos komisaras.

Traumos yra pagrindinė vaikų mirties, negalios, naštos ir nelygybės priežastis Europoje. „Dėl traumų kas valandą ES miršta po vieną vaiką“, – sako Europos vaikų saugos aljanso direktorė Joanne Vincenten. – Atitinkamos prevencinės priemonės galėtų išsaugoti daugumą šių gyvybių. Tai taip pat sutaupytų milijardus eurų, skirtų gydyti sužalojimus kiekvienais metais ir leistų vaikams ir paaugliams augti sveikiems ir aktyviai prisidėtų prie būsimo Europos ekonomikos augimo.“

Iki šiol nė viena šalis nepriėmė visų rekomenduojamų saugos priemonių. Dar yra ką tobulinti visose šalyse, visų pirma, atsižvelgiant į skirtumus šalyse: netyčinių sužalojimų dažnio skirtumai tarp šalių siekia daugiau nei 6 kartus. Skirtumai tarp šalių atsispindi bendroje ataskaitos kortelėje: balai svyruoja nuo 14,5 iki 45 taškų iš 60 galimų. „Vaikystės traumų našta tenka vaikams iš socialiai pažeidžiamų grupių ir šalių, kuriose vyksta didžiausi socialiniai ir ekonominiai pokyčiai“, – teigia dr. Dinesh Sethi iš Pasaulio sveikatos organizacijos. – Šis netolygus traumų pasiskirstymas didina sveikatos netolygumų spragą tarp šalių ir pačiose šalyse bei skatina socialinę neteisybę.“

Vaiko saugos ataskaitos kortelėse pateikti pavyzdžiai rodo:

- Tik 13 šalių (42%) turi nacionalinį šalmų įstatymą, kuriuo reikalaujama užsidėti dviračio šalmą važiuojant dviračiu. Septyniose šalyse tokie įstatymai įsigaliojo po pirmosios ataskaitos kortelių vertinimų. Tačiau tik 8 iš 13 šalių praneša, kad įstatymai yra iki galo įgyvendinami ir taikomi.

- Nė viena šalis neįgyvendina įstatymo, kuris reikalautų, kad vaikams iki 4 metų vežti privaloma naudoti priešinga nei važiavimo kryptimi atsuktą kėdutę, nors tai yra įprasta praktika Švedijoje, kur vaikų keleivių mirčių šioje amžiaus grupėje buvo sumažinta beveik iki nulio.

- Tik 7 šalys (23%) turi nacionalinį įstatymą, kuriuo reikalaujama aptverti privačius baseinus, ir tik viena šalis (Prancūzija) visiškai įgyvendina ir taiko šį įstatymą, kuris leidžia pasirinkti prevencijos priemonę ir baseino tvorelės yra tik viena iš priemonių.

- Tik 15 šalių (48%) turi nacionalinį įstatymą, kuris reglamentuoja saugias medikamentų pakuotes vaikams. Trijose iš šių šalių įstatymas nėra iki galo įgyvendinamas.

- Tik 16 šalių (52%) turi nacionalinį įstatymą, kuriuo reikalaujama įrengti apsaugos priemonės, kad vaikai neiškristų pro langą iš aukštesnių nei 1 aukšto namų (pvz., langų atitvarai),

tačiau daugiau nei 50 proc. šalių įstatymas taikomas tik naujiems ir remontuojamiems pastatams.

Europos komisaras John Dalli, atsakingas už sveikatos ir vartotojų politiką, pripažįsta didelę vaikų sužalojimų naštą, tenkančią Europos Sąjungos vaikams: „Aš tikiu, kad mes privalome daryti viską, ką galime, kad užtikrintume jauniausių ir pačių pažeidžiamiausių mūsų visuomenės narių saugą visoje Europoje. Dėl to Europos Sąjungos sveikatos programa remia iniciatyvas, įgyvendinamas traumų ir sužalojimų prevencijos srityje. Vaikų mirtys dėl sužalojimų sukelia šeimoms neįsivaizduojamas kančias. Europos Sąjunga ir jos šalys narės privalo sujungti jėgas ir užtikrinti vaikų teisę į saugą. Įrodymais pagrįstų strategijų įgyvendinimas, atsispindintis vaikų saugos ataskaitos kortelėse, gali padėti siekiant pagerinti vaikų saugą.“

Remiantis 2009 m. statistiniais duomenimis, apskaičiuota, kad Lietuvoje praradome 14 047 būsimus gyvenimo metus dėl vaikų ir jaunuolių mirčių nuo sužalojimų, iš jų 9 928 būsimus gyvenimo metus dėl netyčinių vaikų ir jaunuolių mirčių nuo sužalojimų. Lietuvoje 2010 m. galima buvo išsaugoti net 173 vaikų iki 19 metų gyvybes, jeigu mirtingumo dėl sužalojimų rodiklis būtų buvęs toks pats kaip Olandijoje – vienoje iš saugiausių valstybių.

2010 metais 0–19 metų amžiaus vaikų, paauglių ir jaunuolių mirtingumo rodiklis dėl išorinių priežasčių buvo 21 atvejis, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, nuo netyčinių sužalojimų – 13 atvejų, tenkančių 100 tūkst. gyventojų (iš jų vyrų – 19 / 100 tūkst. gyventojų, moterų – 6,5 / 100 tūkst. gyventojų), nuo tyčinių sužalojimų – 5 atvejai, tenkantys 100 tūkst. gyventojų (iš jų vyrų – 7,5/ 100 tūkst. gyventojų, moterų – 2,5/ 100 tūkst. gyventojų).

Lietuvoje vaiko saugos ataskaitos kortelė parengta antrą kartą, dalyvaujant tarptautiniame projekte TACTICS „Vaikų traumų, sužalojimų prevencijos ir saugos stiprinimo priemonės“, kurį koordinuoja Europos vaiko saugos aljansas, iš dalies finansuojamas Europos Komisijos. Pirmoji vaiko saugos ataskaitos kortelė buvo parengta 2009 m., įgyvendinant projektą „Vaiko saugos veiksmų planas (CSAP) 2008–2010 m.“, kurį taip pat koordinavo Europos vaiko saugos aljansas ir iš dalies finansavo Europos Komisija.

Palyginus 2009 ir 2012 m. Lietuvos vaiko saugos kortelių rezultatus matyti, kad bendras vaiko saugos priemonių įgyvendinimas 2012 m. – 34 balai – yra aukštesnis, nei 2009 m. – 32,5 balai, tačiau lyginant Lietuvos bendrą balų sumą su kitų abiejuose projektuose dalyvavusių valstybių balais, akivaizdu, kad šis įvertinimas išlieka žemiau visų šalių įvertinimų vidurkio, kuris 2009 m. buvo 35, o 2012 m. – 36,5. Tad Lietuvoje yra dar daug galimybių, kaip būtų galima siekti užtikrinti saugesnę aplinką vaikams augti, žaisti, mokytis ir gyventi, įgyvendinant gerąja praktika ir žiniomis pagrįstas vaikų sužalojimų prevencijos ir saugos stiprinimo priemones.

Europos vaiko saugos kortelė, kurioje apibendrinami projekte dalyvavusių šalių rezultatai ir visų projekte dalyvavusių šalių nacionalinės vaiko saugos kortelės, nuo 2012 m. birželio 12 d. skelbiamos Europos vaiko saugos aljanso puslapyje www.childsafetyeurope.org.

Lietuvos 2012 m. vaikos saugos ataskaitos kortelė ir situacijos apžvalga skelbiama Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje www.smlpc.lt.

 Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų