Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Vaikų palatose – klounų šypsenos

Zita Katkienė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-03-15 16:09:10

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos vaikų ligų profilio skyriuose gydomus mažuosius pacientus pradžiugino netikėti svečiai. Artėjant kovo 18-ajai, Pasaulinei raudonos nosies dienai, programos „Raudonos nosys. Gydytojai klounai“ nariai pravėrė daugelio klinikos skyrių palatų duris ir ligų varginamiems vaikams dalino džiaugsmą ir šypsenas. Neslėpė mažieji ligoniukai ir juos slaugantys artimieji nei džiaugsmo ašarų, nei veidus papuošusių šypsenų. Patenkinti ir klounai, kai pavyksta užmegzti kontaktą su vaikais, varginamais ligų.

Programos „Raudonos nosys. Gydytojai klounai“ nariai – profesionaliai pasirengę aktoriai, padedantys ligoninės pacientams atitrūkti nuo slogių minčių. Zitos Katkienės nuotr.

Pradžiugina sergančiuosius

Moters ir vaiko klinikoje gydomus vaikus programos „Raudonos nosys. Gydytojai klounai“ nariai lanko jau ne pirmą kartą. Tačiau tų pačių vaikų palatose sutikti nepavyksta, nes į gydymo įstaigą patenka vis kiti vaikai. Akciją, skirtą Pasaulinei raudonos nosies dienai, aktoriai klounai pradėjo Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centre. Iš ten patraukė į Vaikų psichiatrijos skyrių bei visus kitus skyrius – beveik per dvi valandas aplankyta dauguma klinikoje gydomų vaikų.

Moters ir vaiko klinika, pasak programos vadovės Viltautės Žemelytės, šiai metais buvo aplankyta pirmoji, tad nuo čia ir prasidėjo klounų kelionė per Lietuvos gydymo įstaigas – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos vaikų ligonines.

Gydytojai klounai – visai ne gydytojai, o profesionaliai parengti aktoriai, pasirengę sukurti akimirkos džiaugsmą, sužadinti vaikų ir tėvelių fantaziją, taikydami klounų terapiją.

Pasak Viltautės, pagrindinis klounų terapijos principas - individualus improvizuotas bendravimas su mažaisiais pacientais. Bendravimas kiekvieną kartą būna skirtingas ir adaptuojamas esamai situacijai. Kai klounams pavyksta pradžiuginti vaikus, nors ir labai jiems skauda ar negera, darbas atliktas puikiai.

Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Povilas Venckus ir dr. Margarita Valūnienė džiaugiasi klounų pasirodymu. Zitos Katkienės nuotr.

Eina pas vaikus

„Smagu, kad medikai mus sutinka palankiai, supranta mūsų darbo naudą. Stengiamės ne tik dovanoti vaikams gerų emocijų, bet ir diagnozuoti problemas, suprasti, ko vaikui ir jo šeimai tą akimirką reikia labiausiai“, - teigia V. Žemelytė.

Kiekvienas į ligoninę patenka ne savo noru, o tik susirgęs. Nuotaika kiekvienoje ligoninės palatoje yra slogi. Todėl klounai stengiasi į palatą atnešti pasaką, žaidimą, sukelti geresnę nuotaiką besigydantiems vaikams.

„Atėję į ligoninę mes einame pas vaikus, o ne pas jų ligas. Tačiau domimės ir ligomis, kad žinotumėme, kaip su vaiku bendrauti tam tikrose situacijose“, – kalba programos vadovė V. Žemelytė.

Klounai ligoniukams yra parengę ne tik meninių vaidinimų, dainų, muzikinių pasirodymų. Jie yra sukaupę ir psichologinių žinių, kurios praverčia, bendraujant su kūnu ar siela sergančiu vaiku.

Komandoje dirba aštuoni profesionalūs klounai. Jie pasirengę bendrauti ir su trijų mėnesių kūdikiu, ir trejų metukų ikimokyklinuku ir trylikamečiu paaugliu. Kartais nedaug reikia, kad vaiko nuotaika gerėtų, kad šis nusijuoktų. Ypač tėvai džiaugiasi, kai mato besijuokiantį vaiką, nes atsiranda daugiau vilties greičiau pasveikti.

Klounai visiems kelia nuotaiką

Raudonnosiai klounai iš Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro nuskubėjo į Vaikų psichiatrijos, Vaikų ligų bei Priėmimo, skubiosios diagnostikos ir intensyvios slaugos skyrių. Projekto dalyvių apsilankymu džiaugėsi ir Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vedėjas Povilas Venckus, ir Moters ir vaiko klinikos direktoriaus pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė: „Jau ne pirmą kartą mūsų ligoninėje lankosi šios programos klounai ir bendrauja su vaikais, jiems vaidindami linksmas istorijas. Taip bent truputį vaikai atitrūksta nuo ligoninės kasdienybės, vaistų, diagnozių.Klounai visiems kelia nuotaiką: ir gydytojams, ir slaugytojoms, ir tėveliams“.

Pasak M. Valūnienės, pats sudėtingiausias klinikoje yra Vaikų psichiatrijos skyrius, todėl ten atvykę klounai, profesionaliai pasirengę bendrauti su psichikos sutrikimų varginamais vaikais, dovanoja jiems puikią galimybę pabendrauti, atsipalaiduoti, užsimiršti nuo dažną varginamų baimių, nerimo.

„Ligoninėje vaikams didesnį įspūdį palieka ne dovanos, o bendravimas, gera nuotaika, pokštai“, - sako M. Valūnienė ir pastebi, jog svečiai priverčia bent trumpam stabtelti ir nuolat skubančius medikus, paskatina į sergantį vaiką pažvelgti kitomis akimis, prieiti prie jo kitaip. Mat kai vaikas tampa atviresnis, atsipalaidavęs, laisviau jaučiasi, ir medikas sutinkamas palankiau. Gydytojai pastebi, jog daugėja vaikų, kenčiančių nuo psichosomatinių sutrikimų, pasireiškiančių dėl nuovargio, vidinio, psichologinio skausmo. Tokiems ligoniams nuoširdus bendravimas, gera nuotaika, pokštai – svarbiausias gydymas, kurio ligoninėse ypač stinga.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų