Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Vaikų nutukimas - širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktorius

2012-08-24 00:05:08

Nutukimas – reikšmingas rizikos faktorius, prognozuojantis rimtas širdies ir kraujagyslių sistemos  problemas ne vien suaugusiems pacientams. Apie du trečdalius nutukusių vaikų turi mažiausiai vieną rizikos susirgti širdies ir kraujagyslių liga faktorių: padidėjusį cholesterolio, trigliceridų, gliukozės kiekį kraujuje ar hipertenziją, teigiama pranešimeArchives of Disease in Childhood“.

Vaikų nutukimas
Ligitos Sinušienės nuotr.

Tokią išvadą padarė olandų pediatrai, kurie rinko duomenis apie dvejų - aštuoniolikos metų amžiaus vaikus, atitinkančius sunkaus nutukimo kriterijus. Duomenys buvo renkami pasinaudojant nacionaliniu registru ir klausimynais per 2005-2007  metus.

Kadangi nėra tarptautinės vaikų nutukimo definicijos, autoriai sunkiam nutukimui priskyrė vaikus, kurių kūno masės indeksas (KMI) pagal amžiaus ir lyties skalę buvo ne mažesnis kaip 35 kg/m² suaugusiųjų KMI.

Iš 255 vaikų ir suaugusiųjų 67 proc. turėjo vieną ir  17 proc. du ŠKL rizikos faktorių:  56 proc. turėjo hipertenziją, 54 proc. „blogąjį“ cholesterolį ir 14  proc. turėjo padidėjusį gliukozės kiekį kraujuje. 62 proc. vaikų <12  metų amžiaus grupėje turėjo mažiausiai vieną rizikos faktorių, 53 proc. šioje amžiaus grupėje sirgo hipertenzija. Padidėjęs trigliceridų ir „blogojo“ cholesterolio kiekis dažniau nustatomas berniukams,  vyresniems nei 12 metų, nei jaunesniems. „Blogasis“ cholesterolis 2,7 karto dažniau nustatomas vyresnėms nei jaunesnėms mergaitėms. Vyresnio amžiaus grupėje padidėjęs trigliceridų kiekis 3,7 karto dažniau nustatomas  berniukams  nei mergaitėms.

Tyrėjai padarė išvadą, kad įvertinus duomenis būtina kuo skubiau nustatyti tarptautinius sunkaus vaikų nutukimo kriterijus, rekomendacijas ankstyvam sunkaus nutukimo nustatymui ir gydymui.

Kokiomis rekomendacijomis ar algoritmais naudojamasi Lietuvoje norint išsiaiškinti ir koreguoti vaikų nutukimą?

 „Vaikams ir paaugliams KMI svyruoja priklausomai nuo amžiaus ir lyties. Suaugusio kūno masės indeksas ne visai tinka vertinti augančių vaikų ir paauglių  kūno svorį. Naudojamasi fizinės raidos lentelėmis (sudarytomis Janinos Tutkuvienės), pagal amžių, ūgį, svorį galima nustatyti procentilio laipsnį, kuris nurodo ryšį tarp to paties amžiaus grupės ir lyties vaikų arba vaikų KMI lentelėmis. Antsvoris - nuo 85 iki 95 procentilių, nutukimas -  95 ar daugiau procentilių.

 Norint koreguoti antsvorį ar nutukimą  atliekama ir daugiau tyrimų. Tai poodinio riebalų sluoksnio matavimai, mitybos įvertinimas, fizinės veiklos įvertinimas, šeimos ligų istorija ir kiti reikiami sveikatos testai“, - informavo visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė.

 Klaipėdoje nutukusių vaikų – vis daugiau

  Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras  renka, kaupia ir labai išsamiai analizuoja Klaipėdos miesto bendrojo lavinimo mokyklų mokinių profilaktinius sveikatos duomenis – nuo pasitikrinusiųjų mokinių skaičiaus iki sveikatos problemų. Tokių smulkių duomenų Lietuvos mastu nėra pateikiama (pateikiamos tik dominuojančios sveikatos problemos), tad sunku įvertinti, kokia antsvorio ir nutukimo situacija yra visoje Lietuvoje. Tokiai informacijai sužinoti dažniausiai yra organizuojami ir vykdomi mokinių gyvensenos tyrimai.

"Mokinių sveikatos duomenys yra gaunami iš

statistinės apskaitos formos Nr. 027-1/a „Vaiko sveikatos pažymėjimas“, patvirtintos LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Šioje formoje šeimos gydytojas įvertina mokinio kūno masės indeksą, kuris yra skirstomas į per mažą, normalų, antsvorį ir nutukimą", -  informavo  visuomenės sveikatos specialistė Dainora Bielskytė,

 Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro duomenimis, 2011 m. antsvorio problemų turėjo 710, arba 4,1 proc. sveikatą pasitikrinusiųjų mokinių.

 Didžiausia mokinių dalis, kuri turi antsvorio problemų, yra tarp 9–12 klasių grupės mokinių – 280 mokinių, arba 4,5 proc. mokinių.

 Analizuojant mokinių pasiskirstymą pagal KMI įvertinimą nuo 2009 m. pastebima, kad vis didesnė procentinė mokinių dalis turi antsvorio problemų: 2009 m. – 3 proc., 2010 – 3,9 proc., 2011 m. – 4,1 proc. mokinių.

 2011 m. nutukimas nustatytas 234, arba 1,4 proc. pasitikrinusiųjų sveikatą mokinių.

Didžiausia mokinių dalis, kuri turi nutukimo problemų, yra tarp 9–12 klasių grupės mokinių – 234, arba 1,7 proc. mokinių.

 Analizuojant mokinių pasiskirstymą pagal KMI įvertinimą nuo 2009 m. pastebima, kad vis didesnė procentinė mokinių dalis turi nutukimo problemų: 2009 m. – 1 proc., 2010 – 1,2 proc., 2011 m. – 1,4 proc. mokinių.

 vlmedicina.lt

 Šaltinis

Emmerik NM, Renders CM, van de Veer M, et al. High cardiovascular risk in severely obese young children and adolescents. Arch Dis Child 2012; DOI: 10.1136/archdischild-2012-301877.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Gana dažnai girdimas mitas, kad įsidėjus dantų implantus – daugiau nereikės rūpintis savo burnos ertme. Odontologa...
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuos naujus tyrimus ir procedūras
Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai...
Šienligės rizikos banginiai – kaip juos suvaldyti?
Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, ka...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų