Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Vaikų ligoninės neurologai: vaistams atsparios epilepsijos priepuolius padeda įveikti speciali dieta

vlmedicina.lt | 2014-03-28 09:21:20

Vaikų ligoninės vaikų neurologai, neurochirurgai ir epilepsija sergančius vaikus auginantys tėvai pažymėjo Epilepsijos dieną 2014 („Purple Day“), apvalaus stalo diskusijoje kalbėdami apie naujus ir vėl iš naujo atgimstančius senus metodus epilepsijai gydyti, dalindamiesi patirtimi ir patarimais.

Tėvai, auginantys epilepsijos priepuolius patiriančius vaikus, neretai girdi aplinkinių priekaištus, kad jie nieko negali padaryti vaiko būklei palengvinti. „Tai dar labiau didina tėvų kaltės jausmą, – sako Vaikų ligoninės medicinos psichologė Lora  Šapailienė, –  verčia juos nerimauti, o jie savo nerimu užkrečia ir vaikus, paskatina juos bijoti, mažina savarankiškumą“.

Mėsa ir daržovės
Besilaikantiems ketogeninės dietos neribojamas mėsos gaminių, žuvies, sviesto, kiaušinių vartojimas, tačiau negalima vartoti daržovių ir grūdinių produktų. Algirdo Kubaičio nuotr.

Psichologų nuomone, sergant epilepsija būtina paisyti priepuolius sukeliančių veiksnių, konstruktyviai mąstyti, neriboti savo socialinės adaptacijos ir pasinaudoti visomis įmanomomis gyvenimo siūlomomis galimybėmis.

Viena iš jų – alternatyva medikamentiniam gydymui, Amerikoje dar 1920 m. sukurta ketogeninė dieta. Kaip pasakoja Vaikų ligoninės Vaikų neurologijos skyriaus vyr. slaugos administratorė Jovita Grudzinskienė, ši dieta pasaulyje buvo primiršta po to, kai mediciną užkariavo medikamentinis epilepsijos gydymas, o atgimė ji 1992 m., kai berniukui Čarliui iš JAV, kuriam epilepsijos priepuolių nesustabdė jokie žinomi medikamentai, sėkmingai pagelbėjo pamirštoji ketogeninė dieta.

Vaikų ligoninėje ketogeninę dietą atgaivino vaikų neurologai. Trejų metukų mergaitė Brigita, kuriai dabar septyneri, buvo tas pacientas, kuris pirmasis išbandė šį alternatyvų epilepsijos priepuolių mažinimo būdą. Šiandien, praėjus ketveriems metams, Brigitos mama Rūta jau gali drąsiai sakyti, kad šis metodas jos mergaitei smarkiai sumažino epilepsijos priepuolių skaičių.

„Anksčiau Brigita patirdavo po 5-6 priepuolius per dieną, dabar apie penkis – per mėnesį“, – džiaugiasi pagerėjimu mama.

Pasak J. Grudzinskienės, ketogeninės dietos principas yra iš pažiūros paprastas: daug riebalų, mažai baltymų ir angliavandenių (santykis 4:1 arba 3:1), taip pat nuolatinis ketogenų koncentracijos stebėjimas šlapime. Besilaikantiems tokios dietos neribojamas mėsos, dešros gaminių, žuvies, sviesto, kiaušinių ir įvairiausių prieskonių vartojimas, tačiau tik nedideliais kiekiais galima valgyti tam tikrų daržovių, ir išvis negalima vartoti bulvių bei daug angliavandenių turinčių produktų: cukraus, kruopų, makaronų, miltų ir kitų grūdinių produktų.

Kūrybinga mama, dietologų padedama, sukūrė galybę receptų ir kombinacijų, kad paįvairintų iš pažiūros nepatrauklų vaiko skrandžiui meniu ir dabar savo patirtimi gali pasidalyti su kitais tėvais, auginančiais epilepsija sergančius vaikus. Šiuo metu Vaikų ligoninėje jau yra 4 vaikai, kuriems kaip alternatyvus gydymo būdas taikoma ketogeninė dieta.

Apvalaus stalo diskusijoje dalyvavę neurochirurgai kalbėjo apie neurochirurgines epilepsijos operacijas – dar vieną būdą pagelbėti ligoniams, kurie serga vaistams atsparia epilepsijos forma. Vaikų ligoninės neurologams į pagalbą atėję gydytojai neurochirurgai mergaitei prieš tris mėnesius Vaikų ligoninėje atliko vieną iš retesnių neurochirurginių operacijų.

Tris valandas trukusią operaciją atlikę Vaikų ligoninės gydytojas neurochirurgas Ramūnas Raugalas ir jo kolega iš Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės neurochirurgas doc. Saulius Ročka pasakoja, kad „operuojant mergaitę buvo atliktas abiejų smegenų pusrutulių didžiosios jungties perskyrimas (kaliozotomija), nes vaikas sirgo epilepsija, kuri buvo išplitusi, neturėjo aiškaus židinio“. Tokių operacijų griebiamasi, kai neįmanoma ligos priepuolių pašalinti medikamentais.

Po operacijos mergaitė, padedama reabilitacijos specialistų, sveiksta, priepuoliai liovėsi, vaiko emocijos tapo stabilesnės, gerėja raida.

Mokslinių tyrimų duomenimis, 5 proc. populiacijos gali patirti epilepsijos priepuolius, bet tik 1 proc. žmonių suserga šia liga.

Literatūros duomenimis, pirminis vaikų sergamumas epilepsija yra 70-80 atvejų iš 100 000 vaikų, o kūdikių – 160 atvejų iš 100 000 kūdikių. Didėjant vaikų amžiui – sergamumas epilepsija mažėja.

Vaikų ligoninės Vaikų neurologijos skyriaus vedėjos dr. Rūtos Praninskienės teigimu, Lietuvoje kasmet epilepsija gali susirgti 150-300 vaikų. Šie duomenys dar kartą patvirtina, kad epilepsija yra viena dažniausių vaikų ir paauglių nervų liga.

VUL Santariškių klinikos

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų