Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Organizmas siunčia perspėjimo ženklus: apie ką įspėja dažnai kraujuojančios dantenos?

Šaltinis: vlmedicina | 2019-03-19 10:43:02
Dilgėlių lapuose gausu C, A, B vitaminų © G. Privedienės nuotr.

Pakitusi odos būklė, sutrūkinėję lūpų kampučiai, atsiradęs nuovargis ar dirglumas gali būti ženklas, jog jums trūksta svarbiausių vitaminų. Tokie pojūčiai ypač dažni pavasarį, kai esame išvarginti šaltojo sezono ligų, išnaudoję visas saulės vitamino D atsargas, o organizmui pradeda trūkti visų elementų, kurie slypi šviežiuose vaisiuose ir daržovėse. Sveikatos specialistai sako, kad mūsų organizmas labai aiškiai išduoda, kada ir kokių konkrečiai vitaminų mums trūksta, tik svarbu mokėti laiku atpažinti perspėjančius ženklus.

Pasak šeimos gydytojos Daivos Makaravičienės, vienas pirmųjų ženklų, kad organizmui stinga vitaminų, yra dažnai kraujuojančios dantenos.

„Jei dantenos kraujuoja tik kartais – nieko tokio, gali būti, kad valantis dantis tiesiog mechaniškai pažeidžiate dantenas, tačiau jeigu kraujas pasirodo kasdien, reikėtų sunerimti – tai rodo vitamino C ir B12 trūkumą“, – pažymi gydytoja.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Regina Molotkova priduria, jog kitas vitaminų trūkumo požymis, kurį lengva pastebėti – pakitusi odos būklė. „Oda išsausėja, gali atsirasti stipriai pleiskanojančių plotų, spuogų, sunerimti reikėtų ir pastebėjus dideles mėlynes ar neįprastus paraudimus“, – sako specialistė.

Simptomai - ne iš karto

Gydytoja D. Makaravičienė atkreipia dėmesį, jog pirmieji vitaminų trūkumo požymiai pasireiškia ne iš karto, organizmas ima siųsti signalus tik po 2-3 mėn. Tačiau patys simptomai jau leidžia atpažinti, kokio konkrečiai vitamino mums stinga.

„Jei trūksta vitamino A, gali sutrikti regėjimas, dažniau pasireiškia sausų akių sindromas, sunku matyti prieblandoje, sausėja oda. Vitaminas D atsakingas už kalcio sankaupas, todėl augant organizmui kaulai gali prarasti savo formą, o vyresniame amžiuje jie tampa trapūs ir greičiau lūžta“, – paaiškina gydytoja ir priduria, kad vitaminas C atsakingas už organizmo atsparumą ligoms, o B grupės vitaminų trūkumą galima atpažinti iš padidėjusio nervingumo, dirglumo, jaučiamo nuovargio.

Pasak vaistininkės R. Molotkovos, nustatyti kai kurių vitaminų trūkumą gali padėti ne tik organizmo stebėjimas, bet ir paprasti testai, kuriuos galima atlikti namuose. „Jeigu iš šviesios patalpos įėję į tamsią prisitaikote ne iš karto, bet prireikia 7-8 sekundžių, vadinasi, vitamino A turite nepakankamai“, – pavyzdį pateikia specialistė.

Pildyti atsargas

Natūralu, jog po žiemos sezono organizmas būna šiek tiek nusilpęs, kadangi mažiau būname lauke, trūksta saulės šviesos, o kartu ir energijos bei geros nuotaikos. R. Molotkova sako, jog ankstyvą pavasarį, kai dar nėra šviežių vaisių ir daržovių, organizmą galima pastiprinti ir žolėmis.

„Kiaulpienių ir dilgėlių lapuose gausu C, A, B vitaminų, rūgštynėse slypi C, K, E ir B grupės vitaminai. Iš šių žolių galite gaminti salotas, sriubas, paskaninti vaisių kokteilius ar kitus patiekalus“, – išvardija vaistininkė.

Jeigu su maistu gaunamų vitaminų nepakanka ir naudojate papildus, svarbu prisiminti, jog geram jų įsisavinimui svarbus maistas, su kuriuo jie vartojami. Pavyzdžiui, vitaminų A, D, E, K įsisavinimui būtinos riebalinės medžiagos, pavyzdžiui, riešutai. Taip pat visus vitaminus geriausia vartoti kasdien tuo pačiu metu, o multivitaminų kompleksą reikėtų vartoti pirmoje dienos pusėje, po pusryčių. „Taip gaunama energijos visai dienai. Be to, vartojami vakare, jie trukdytų užmigti“, – paaiškina vaistininkė.

Ji primena, jog norint jaustis gerai ir sutikti pavasarį žvalesniems svarbi ir subalansuota mityba, reikėtų nepamiršti aktyvesnio gyvenimo būdo bei laikytis darbo bei poilsio režimo.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų