Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Trečdaliui infarktą patyrusių pacientų - klaidinga diagnozė

2016-08-30 13:20:14

Beveik trečdalis Anglijos ir Velso gyventojų po širdies smūgio sulaukia klaidingos pirminės diagnozės. Tyrimas rodo, kad dažniausiai klystama nustatant moterų būklę.

© Graphicstock.com

Leeds universiteto atliktas tyrimas analizavo NHS įrašus apie 600 000 širdies smūgių, užfiksuotų per 9 metus. Beveik 50 % moterų galutinė diagnozė skiriasi nuo pirminės.

NHS teigia, kad tobulina širdies smūgių diagnozavimą bei jų simptomų nustatymą. Britanijos širdies fondas (angl. The British Heart Foundation, toliau - BHF) skatina žmones žinoti ir atkreipti dėmesį į širdies smūgio simptomus.

28 000 mirusių moterų

Europos sveikatos žurnale (angl. European Heart Journal) pasirodęs tyrimas susistemino visoje JK užfiksuotus širdies smūgio atvejus ir buvo vykdomas nuo 2004-ųjų balandžio iki 2013-ųjų kovo.

Jame dalyvavo 243 NHS ligoninės Anglijoje ir Velse, kurių pacientų amžius varijavo nuo 18 iki 100 metų.

Mokslininkai pastebėjo, kad 198 543 pacientų pirminė diagnozė buvo klaidinga.

BHF teigia, kad kasmet JK miršta apie 28 000 moterų. Britanijoje yra apie 275 000 moterų išgyvenusių širdies smūgį.

Širdies smūgio simptomai:

Krūtinės skausmas (juntamas spaudimas, įsitempimas ar skausmas krūtinės centre);

Skausmas kitose kūno vietose (gali atrodyti, kad skausmas pereina iš krūtinės į žandikaulį, kaklą, nugarą, dubenį ar rankas. Dažniausiai ima skaudėti kairę ranką, tačiau taip pat gali skaudėti abi);

Galvos svaigimas;

Prakaitavimas;

Sunkus kvėpavimas;

Pykinimas ar vėmimas;

Smarkus nerimo jausmas (panašus į jausmą, patiriamą panikos atakų metu);

Kosėjimas ar dusimas.

Dažniausiai krūtinės skausmas būna itin smarkus, tačiau kai kurie žmonės gali pajusti labai nežymų skausmą, panašų į nevirškinimo. Kai kuriais atvejais – moterims, senoliams ir sergantiems diabetu asmenims – krūtinės gali išvis neskaudėti.

Studiją parėmusi BHF teigia, kad širdies smūgiai klasifikuojami į dvi kategorijas – STEMI (ST tipo mikrokardinis infarktas) ir NSTEMI (ne ST segmento mikrokardinis infarktas)

NSTEMI - dažniausiai pasitaikantis tipas. Jo metu dalinai užsikemša viena ar keletas arterijų. STEMI infarktas nutinka tada, kai deguonį po kūną nešiojanti arterija visiškai užsikemša. Abiejų jų metu širdis patiria neatitaisomą žalą.

Klinikiniai padariniai

Moterys, kurių galutinė diagnozė buvo STEMI tipo širdies smūgis, lyginant su vyrais 59 % atvejų sulaukė klaidingos diagnozės, o su NSTEMI infarkto tipu – 41 %.

BHF medicinos direktorius, daktaras Mike‘as Knapton‘as teigė, kad diagnozių skirtumai buvo „ypatingai aukšti“, tačiau nuramino, kad šiuo metu kuriami geresni testai moterų širdies smūgio diagnozei nustatyti.

„Šis naujas tyrimas rodo šios problemos dydį ir patvirtina faktą, kad skubiai reikalingi nauji testai, kurie sugebėtų greičiau nustatyti teisingą širdies smūgio diagnozę“ – pridėjo jis.

Mokslininkas daktaras Chris‘as Gale‘as teigė, kad klaidingos pirminės diagnozės „padidina mirties tikimybę“.

„Kai žmonėms su infarktais nustatoma klaidinga pirminė diagnozė galimi ypač rimti klinikiniai padariniai“ – teigė jis.

„Mums reikia gerokai padirbėti ir pakeisti nusistovėjusią nuomonę, kad širdies infarkrtas ištinka tik tam tikrus asmenis. Dažniausiai galvodami apie žmogų, kurį galėtų ištikti infarktas, įsivaizduojame diabetu sergantį ir rūkantį vidutinio amžiaus vyrą su antsvoriu. Tačiau taip būna ne visada. Širdies smūgiai ištinka daugelį visuomenės narių, įskaitant ir moteris“.

Sąmoningumo didinimas

NHS atstovas spaudai teigė: „Išgyvenusiųjų po infarkto pacientų skaičius – kaip niekad didelis, o tam labiausiai pasitarnavo greitas diagnozės nustatymas ir tinkamas gydymas. Mes sunkiai dirbame ir nuolat tobuliname testus siekdami tiksliai nustatyti tiek vyrų, tiek moterų širdies smūgio atvejus ir nedelsiant pradėti tinkamą gydymą bei užtikrinti jų būklės gerėjimą. Mes taip pat stengiamės informuoti visuomenę apie širdies smūgio simptomus. Tai turėtų padėti tiek paprastiems žmonėms, tiek gydytojams greičiau sureaguoti į infarkto atvejus ir teisingai nustatyti diagnozę“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų