Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Tabako mitai JAV išlieka po 50 metų (9)

Vytautas Valevičius | 2013-11-12 12:52:51

Nors nuo pirmojo sveikatos apsaugos ministro generalinio pranešimo apie rūkymą ir sveikatą 1964 sausį išleidimo smarkiai sumažėjo rūkančiųjų, JAV tebevyrauja klaidingos tabako vartojimo sampratos. Ekspertai iš Teksaso universiteto MD Anderson vėžio centro išsklaido mitus ir dalinasi naujomis žiniomis, kaip spręsti šį nuolatinį iššūkį.

Tabako gaminiai
Algirdo Kubaičio nuotr.

„Nuo 1964 m. rūkančiųjų sumažėjo daugiau nei per pusę, tai yra sėkmingo švietimo, teisės ir rūkymo mažinimo pastangų rezultatas“, - sako Lewisas Foxhall, MD Anderson centro sveikatos politikos viceprezidentas. - Vis dėlto plaučių vėžys išlieka pirmas vėžys žudikas ir pirmaujanti išvengiama mirties priežastis JAV“.

Artėjant sveikatos apsaugos ministro generalinės ataskaitos 50-mečiui Foxhall ir kiti MD Anderson ekspertai ragina visuomenę imtis aktyvios pozicijos dėl šios plintančios sveikatos problemos, įgyti supratimą apie tabaką ir vyraujančius mitus.

Tabako mitas Nr. 1: Beveik niekas neberūko.

Faktas: Apie 43 800 000 žmonių vis dar rūko. Tai veik kas penktas žmogus Jungtinėse Amerikos Valstijose.

„Dabar rūko 19 proc. žmonių. Tai ženkliai mažesnis skaičius nei 42 proc. 1965 metais. Tačiau šiandien tikrasis rūkančių žmonių kiekis yra beveik tas pats. Apie 50 milijonų žmonių rūkė 1965 metais. Kadangi dabar  gyventojų skaičius yra daug didesnis, tai tiesiog atrodo, kad yra daug mažiau rūkalių“, - paaiškino Foxhall.

„Mes turime daug darbo ateityje, siekiant užkirsti kelią pradėti rūkyti ir padėti esamiems rūkaliams mesti rūkyti, - sakė Ellen R. Gritz, mokslų daktarė, profesorė ir elgsenos mokslų katedros vedėja. - Tačiau šių programų finansavimas yra ribotas ir negali konkuruoti su besaikiu ir, atrodytų, neribotu tabako kompanijų išleidžiamų dolerių kiekiu reklamai“.

Tabako mitas  Nr. 2: E-cigaretės, cigarai ir kaljanas yra saugios alternatyvos.

Faktas: Visi tabako gaminiai, įskaitant e-cigaretes ir kaljaną, turi nikotino. Ir šis nikotinas turi labai aukštą priklausomybę sukeliančią ypatybę, kuri daro šiuos produktus kenksmingais.

2008 metais penkių didžiausių cigarečių kompanijos išleido 9,94 milijardo  dolerių produktų reklamai ir rinkodarai, kaip pavyzdžiui: e-cigaretėms, aromatizuotiems  cigarams, cigarilėms ir kaljanui.

„Tabako pramonė ateina su šiais naujais produktais, kad pritrauktų naujų, jaunesnių rūkalių, -  sakė Aleksandras Prokhorov, mokslų daktaras, Tabako prevencijos rengimo programos direktorius MD Anderson centre. - Ir jie reklamuoja juos kaip mažiau žalingus nei įprastos cigaretės. Tačiau kai jaunas žmogus tampa priklausomas nuo nikotino, tai labiau tikėtina, kad jis ar ji pabandys kitus tabako gaminius“.

„Nors e-cigaretėse gali būti mažiau kenksmingų medžiagų nei degiuose tabako gaminiuose, jos šiuo metu nereglamentuojamos, tad nikotino turinio kokybės kontrolė ir kitos detalės paliekamos gamintojui“, - sakė Paulius Cinciripini, mokslų daktaras, MD Anderson centro profesorius ir pirmininko pavaduotojas elgsenos mokslams ir tabako gydymo programų vadovas.

Tabako mitas  Nr. 3: Retas, socialinis rūkymas yra nekenksmingas.

Faktas: Bet koks, net socialinis, rūkymas yra pavojingas.

„Mokslas nenustatė saugaus rūkymo ir net keletas surūkomų cigarečių gali išlaikyti priklausomybę, - sakė filosofijos daktaras Davidas Wetter. - Jei esate buvęs rūkalius, duomenys rodo, kad net vienas postūmis gali jus grąžinti prie rūkymo“.

Tabako mitas  Nr. 4: Pasyvus rūkymas nepavojingas.

Faktas: Nėra nerizikingo rūkalų dūmų poveikio lygio. Net trumpas dūmų poveikis gali sukelti žalą.  Pasyvaus rūkymo poveikis didina asmens riziką susirgti širdies ligomis nuo 25 iki 30 proc. ir plaučių vėžio nuo 20 iki 30 proc. Tai todėl, kad vėžį sukeliančių cheminių medžiagų kiekis yra didesnis „antriniuose“ dūmuose nei įkvėptuose rūkalių. Šeimos, draudžiančios rūkyti namuose ir aplink, daro teisingai“, -  sakė Wetter.

Lik informuotas ir imtis veiksmų

„Problemos žinojimas  ir pasidalinimas šiomis žiniomis su kitais yra kelias į veiksmą, - sakė Ernestas Hawk, vėžio prevencijos ir gyventojų mokslų viceprezidentas MD Anderson centre. -Rūkantiems niekada ne vėlu mesti rūkyti ir gauti naudos sveikatai“.

Kaip dalį MD Andersono centro Moon Shot priešvėžinės programos, Hawk ir kiti ekspertai parengė išsamų planą, skirtą tabako vartojimo sunkinimui institucijose, bendruomenėse, valstybėje  ir tautoje.

„Tabako vartojimo sunkinimo planas rekomenduoja daugiau nei 100 veiksmų įgyvendinant šią politiką švietimo ir bendruomeninės paslaugų srityse, kurias MD Anderson centras gali padėti įgyvendinti instituciniame, vietos, regionų, valstybės nacionaliniu ir tarptautiniu lygmenimis, - sakė Hawk. - Kaip tabako vartojimo mokslinių tyrimų srities lyderiams, mums svarbu imtis vadovaujamo vaidmens siekiant kovoti su tabako gaminių vartojimu bet kokia forma“.

Kiekvienais metais Jungtinėse Amerikos Valstijose daugiau nei 200 tūkst. žmonių diagnozuojamas plaučių vėžys ir apie 150 tūkst. žmonių miršta nuo šios ligos. Rūkymas prisideda prie beveik 90 proc.  plaučių vėžio mirčių ir 30 proc. visų mirčių nuo vėžio.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: rūkymas, tabakas
skaityti komentarus (9)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų