Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

„Sveikatiada“ vaikams primins pusryčių svarbą

vlmedicina.lt | 2013-03-04 17:06:33

Sveiką gyvenseną propaguojantis projektas „Sveikatiada“ kovo 11–15 dienomis kvies Lietuvos mokinius dalyvauti jau nebe pirmus metus organizuojamose „Pusryčių fiestose“, kuriose bus siekiama priminti pusryčių svarbą.  

Blynai
Lietuviai pusryčiams dažniausiai valgo sumuštinius, blynus, varškę su grietine ir uogienėmis, košes, kiaušinių patiekalus. Redakcijos archyvo nuotr.

„Pusryčių fiestos“ metu „Sveikatiada“ skatins mokinius pradėti savo dieną sveikai pasistiprinus. „Šia iniciatyva stengiamės atkreipti dėmesį į pusryčių, itin svarbios sveikos mitybos grandinės dalies, naudą ir būtinumą. Šiais metais vaikai „Sveikatiados pusryčių fiestoje“ susipažins su įvairių pasaulio šalių bei Lietuvos pusryčių tradicijomis ir patiekalais, kuriuos bus kviečiami patys pasigaminti ir paskanauti“, – sakė projekto „Sveikatiada“ koordinatorius Tadas Beržonskas. Organizatoriai šia iniciatyva tikisi padėti tvirtą pagrindą ugdant vaikų įprotį pusryčiauti.

Pasak dietologijos specialistės ir gydytojos Evelinos Cikanavičiūtės, įvairūs tyrimai rodo, kad Lietuvoje pusryčių nevalgo net  30 proc. vaikų. Tokie patys rezultatai ir kitose Europos šalyse bei JAV. „Dažniausiai vaikai atsisako pusryčių dėl laiko trūkumo ar alkio nebuvimo“, – teigia dietologė.  Dietologė pastebi, kad pusryčių valgymas dažniausiai priklauso nuo šeimoje susiklosčiusių tradicijų.

Didžiojoje Britanijoje gyvenanti žurnalistė ir kulinarė Beata Nicholson taip pat laikosi nuomonės, kad puoselėjant pusryčiavimo tradicijas, labai svarbus tėvų vaidmuo. „Manau, kad pusryčių valgymo pamatus labai svarbu pakloti jaunystėje. Geras būdas puoselėti ir tvirtinti santykius ne tik tarp šeimos narių, bet ir tarp draugų, bendruomenės narių – kartu gaminti ir valgyti. Bendras pusryčių stalas, be abejonės, suartina“, – teigia žurnalistė. Paklausta, kuo skiriasi britų ir lietuvių pusryčiavimo tradicijos, ji pastebi, kad Didžiojoje Britanijoje labai giliai šaknis įleidusi sausų pusryčių tradicija, o Lietuvoje populiaresnės košės. „Lietuvoje aš pasigendu sausų pusryčių, kuriuose yra kuo mažiau cukraus ir daugiau skaidulų. Britai pusryčiams valgo daugiau mėsos, kiaušinių, o lietuviai labiau mėgsta blynus“, – kultūriniais pusryčių skirtumais pasidalijo žinoma moteris.

Iš JAV kilęs, tačiau Lietuvoje gyvenantis „G&G Sindikato” būgnininkas Josh McClung vis dar stebisi lietuvių mitybos įpročiais. „Pastebėjau, kad lietuviai nėra linkę ryte daug valgyti. Net apie pusė mano draugų ir pažįstamų iš viso nevalgo pusryčių. O tiems, kurie valgo, pakanka poros sumuštinių, gal dar kokio obuolio ir arbatos. Aš po valandos nualpčiau nuo alkio po tokio mažo maisto kiekio. Aš mokykloje ir tėvų buvau išmokytas, kad rytas be pusryčių – ne rytas“, – sakė muzikantas.

Vilniaus miesto futbolo draugijos „Žalgiris“ klubo žaidėjas Andrius Skerla teigia, kad nors jis pats vaikystėje niekada neidavo nevalgęs į mokyklą, jo dukra ne visada pusryčiauja namuose. „Mano dukra, kaip ir kiti jos klasės draugai, visuomet nešasi maisto į mokyklą, jį suvalgo pirmųjų pertraukų metu. Manau, kad vaikai pusryčiauti nenori todėl, kad jie ryte keliasi labai anksti. Juk reikia laiko atsibusti, išalkti. Jeigu pamokos vyktų šiek tiek vėliau, pusryčiaujančių vaikų būtų daugiau“, – savo mintimis apie pusryčiavimą namuose pasidalijo A. Skerla.

Dietologijos specialistė ir gydytoja Evelina Cikanavičiūtė pastebi, kad dažniausiai Lietuvoje ant pusryčių stalo galima rasti sumuštinius, varškę su grietine ir uogienėmis, įvairias košes, pienišką kruopų sriubą, kiaušinių patiekalus, blynus. Pasak jos, svarbiausia, kad maistas būtų kuo įvairesnis ir vartojamas pagal sveikos mitybos piramidės principus. Taip vaikai gaus jų vystymuisi ir augimui reikalingų maisto medžiagų, vitaminų, mikroelementų.

„Vaikai, kurie valgo pusryčius, dažniau renkasi sveikesnį maistą – suvalgo daugiau daržovių, išgeria daugiau pieno ir mažiau vartoja nesveikų gaiviųjų gėrimų bei būna fiziškai aktyvesni. Nustatyta, kad pusryčių valgymas netgi susijęs su geresne atmintimi, aukštesniais rezultatais ir mokyklos lankomumu bei geresne nuotaika. Yra tyrimu, kurie teigia, kad antrieji pusryčiai mokykloje 30 minučių prieš kontrolinį, pagerina jo rezultatus“, – pusryčių naudą įvardija E. Cikanavičiūtė.

Tėvams, kurie susiduria su vaiko nevalgumu, patariama pirmiausia bandyti rasti kompromisą. Galbūt jis pusryčius mieliau suvalgys vykdamas į mokyklą ar joje. Tačiau pirmiausia pusryčių tradicijas reikėtų įskiepyti šeimoje.

Projektas Sveikatiada“

Socialinė iniciatyva, kuria siekiama formuoti sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžiais pagrįstą kultūrą mokyklose. Ypatingas dėmesys šiame projekte skiriamas mokyklų bendruomenėms, kurios kviečiamos smagiai ir moksleiviams patraukliomis priemonėmis ugdyti supratimą apie mitybą ir fizinį aktyvumą. „Sveikatiada“ siūlo smagius ir originalius renginius, skatinančius sveiką gyvenimo būdą, įvairias viktorinas, konkursus bei įdomias ir aktyvias veiklas per pamokas, pertraukas ar po jų. Daugiau informacijos – www.sveikatiada.lt.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų