Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Stuburo ligos vargina ne tik senolius

valstietis.lt | 2013-09-23 14:20:51

Retas galėtų pasigirti niekad nejautęs stuburo skausmo. Kartais jis tik vargina, bet gali ir labai rimtai apkartinti gyvenimą. Stuburui kenkia per dideli fiziniai krūviai ir priešingai – nepakankamas judrumas bei antsvoris. Vieną iš svarbiausių mūsų kūno dalių – stuburą – sudaro 33 slanksteliai. Tarp jų yra amortizatoriais vadinami tarpslanksteliniai diskai. Dažniausiai pažeidžiamos strėnos ir atsiranda skausmų juosmens srityje.

Senolė
Ligitos Sinušienės nuotr.

Signalizuoja skausmas

Medikų teigimu, viena dažniausių stuburo ligų yra tarpslankstelinių diskų degeneracija, arba stuburo osteoartritas. Senstant tarpslanksteliniai diskai išdžiūsta ir nesugeba absorbuoti smūgių. Stuburą sudarantys kaulai ir raiščiai irgi standėja ir storėja. Tarpslankstelinių diskų degeneracija – normalus reiškinys. Problemų atsiranda tada, kai šie diskai pradeda varžyti ir spausti šalia esančias nervų šakneles ir stuburo smegenis.

Kita slankstelių degeneracijos pasekmė yra stuburo stenozė. Sergant šia liga kanalas, kuriame yra stuburo smegenys ir nervų šaknelės, būna susiaurėjęs. Siaurėjant stuburo kanalui, paprastai spaudžiamos ir stuburo smegenys, ne vien tik nervai. Simptomai, kuriuos jaučia pacientai, kenčiantys nuo stenozės, yra bendras silpnumas, bukas apatinės nugaros dalies bei kojų skausmas ir pojūtis, lyg adatos badytų kojas bei sėdmenis einant ar stovint. Šiuos simptomus paprastai jaučia vyresni nei 50 metų žmonės.

Stuburo degeneracija taip pat gali sukelti spondilolistezę – slankstelių  slydimą (stuburo slankstelis išjudinamas iš vietos kartu su gretimu slanksteliu). Tai būdinga vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau stuburo problemos vargina ne tik juos, bet ir vaikus bei jaunuolius.

Pasyvumas susargdina

Medicinos mokslų daktaras Regimantas Žitkauskas teigė, kad stuburo problemos vargina anaiptol ne tik senyvo amžiaus žmones. Jam tenka gydyti tiek suaugusiuosius, tiek vaikus, tad žino, kad bet kurio amžiaus žmonės nėra apsaugoti nuo nugaros skausmų. Tarkime, trejų metų mažylis dažniausiai nesupranta, ką jam skauda, bet dėl nesveiko stuburo jis gali šlubčioti. Matydami, kad vaiko kojytės sveikos, tėveliai turėtų susirūpinti dėl jo nugaros.

Dažnai nukenčia ir nėščiųjų bei kūdikius kilnojančių moterų nugaros. O pensinio amžiaus sulaukę žmonės, nutarę „suleisti rankas į žemę“, dažnai neapskaičiavę jėgų, pradeda darbuotis darže ar sode. Beje, kitaip nei dauguma, R.Žitkauskas nemano, kad aukštakulniai bateliai kenkia stuburui, kai kuriais atvejais, anot jo, aukštaklulnius avėti net rekomenduojama.

Anot mokslų daktaro, kai ilgiau pasėdėjus ar pastovėjus pradeda skaudėti nugarą, dažnai pakanka tik stipriai įtempti pilvo raumenis, ir skausmas atlėgsta. Apskritai stuburas „mėgsta“ stiprius juosmens raumenis. Stuburui kenkia, jį pažeidžia ir kaulų išretėjimas. Tada stuburą skauda, gali lūžti jo slanksteliai ir prireikti operacijos. Kita vertus, patys medikai pernelyg pasitiki rentgenu, magnetinio rezonanso bei kopiuterinės tomografijos tyrimų duomenimis, o ligonį reikia „lankstyti“, kad būtų aišku ne ką jam skauda, o kur yra to skausmo priežastis.

Iškrypsta jau mokykloje

VŠĮ Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Genovaitė Neverauskienė sakė, kad dažniausiai dėl stuburo ligų tėvai atveda maždaug aštuonerių metų vaikus. Antroji problematiška grupė yra paaugliai nuo penkiolikos metų. Daugiausia tėvų vaikus atveda dėl netaisyklingos laikysenos sukeltų stuburo iškrypimų – kartais jie būna matomi jau plika akimi.

Kartais dešimtmečiams vaikams nustatomi net antro laipsnio stuburo iškrypimai, o tada prireikia ilgo gydymo ir kantrybės. Tokie vaikai turi nuolat lankytis poliklinikoje, plaukioti baseine, daryti specialius pratimus, tada dar galima „pataisyti“ stuburą. Šios bėdos, kaip jau minėta, – netaisyklingos laikysenos ir ilgo sėdėjimo prie kompiuterio padariniai. Labai kenkia ir ilgalaikis netaisyklingas sėdėjimas mokyklos suole.

„Apskritai dirbantieji sėdimą darbą dažniau kenčia stuburo skausmus nei dirbantys fiziškai, ypač tie, kurie prie didesnių fizinių krūvių būna pripratę nuo jaunumės“, – sakė G. Neverauskienė. Dažnai stuburo traumų, ypač išvaržų, patiria žmonės, neseniai pradėję sunkiai fiziškai dirbti, pavyzdžiui, statybose, arba tie, kurie neatsargiai kelia kokį nors sunkų daiktą. Retas žino, kaip reikia kelti sunkumus, tausojant stuburą.

Henrieta Aleknienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų