Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Siūlo pagerinti greitosios medicinos pagalbos sistemą visoje Lietuvoje

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2020-02-20 09:49:15

Siekiant pagerinti greitosios medicinos pagalbos (GMP) paslaugų kokybę ir prieinamumą Lietuvos gyventojams bei sudaryti geresnes darbo sąlygas GMP darbuotojams siūloma koreguoti šių paslaugų organizavimą visoje Lietuvoje. Tuo tikslu suinteresuotos grupės ir visuomenė kviečiami viešai diskusijai, siekiant tartis ir ieškoti geriausių sprendimų.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Šias idėjas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veruyga pristatė Lietuvos savivaldybių asociacijos tarybos posėdyje, Seime organizuotoje konferencijoje, Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos valdybai, Lietuvos greitosios medicinos pagalbos įstaigų asociacijos visuotiniame suvažiavime. Tad diskusijos jau vyksta.

Kol kas teisės aktų pakeitimų nėra parengta ir registruota, nes pirmiausia siekiama bendro sutarimo.

Ministro A. Verygos teigimu, jei po viešos diskusijos būtų sutarta koreguoti sistemą, GMP veiklą galėtų organizuoti 5 šalies teritorijoje išdėstyti centrai arba 1 centras.

„Tokia praktika jau daugelį metų veikia kaimyninėje Latvijoje. Šiuo metu dėl neefektyvaus GMP įstaigų ir brigadų išdėstymo apie 5 proc. Lietuvos gyventojų nesulaukia pagalbos per nustatytą laiką. Nebelikus didelės teritorinės fragmentacijos, būtų galima efektyviau išdėstyti GMP brigadas ir greičiau atvykti pas pacientus: mieste pas pacientą medikai atvyktų vidutiniškai per 15, o kaime – per 25 minutes“, – sako ministras A. Veryga.

Be to, anot jo, įdomu, kad Seime Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) pristatyto tyrimo metu paaiškėjo, jog ne visos GMP įstaigos tinkamai pasirūpina savo darbuotojais, užtikrina jiems tinkamas darbo sąlygas, reikiamą atlygį ar darbo priemones. Tad siūlomi pokyčiai leistų vienodai kokybiškai pasirūpinti visais GMP darbuotojais.

Diskusijos Seime metu buvo išsakyti pačių GMP darbuotojų siūlymai GMP prilyginti specialiosioms organizacijoms, tokioms kaip policija ar priešgaisrinio gelbėjimo tarnyba, ir suteikti panašias garantijas darbuotojams. Visi šie siūlymai galėtų būti svarstomi kartu su galima GMP paslaugų organizavimo reforma.

Juo labiau, kad mūsų artimiausioje kaimynėje Latvijoje GMP paslaugų organizavimu šiuo metu rūpinasi viena institucija, o ne 49, kaip yra Lietuvoje. Reorganizacijos metu nebūtų mažinamas brigadų skaičius. Atvirkščiai, jų skaičių reikėtų didinti, kad brigados būtų tolygiai išdėstytos 129 taškuose, o ne 94, kaip yra šiuo metu.

Pasak ministro A. Verygos, dabartinė sistema yra nepalanki nei pacientams, nei GMP darbuotojams – GMP paslaugų prieinamumą mažina savivaldybių administracinės ribos.

„Tuo tarpu lėšos jų teikimui gali ir turi būti naudojamos daug racionaliau. Be to, ir GMP darbuotojai skundžiasi dideliu darbo krūviu, kurį galima sumažinti, jei būtų nuspręsta keisti sistemą po viešos diskusijos“, – sako ministras A. Veryga.

Be to, anot jo, siūlomas GMP paslaugų teikimo modelis leistų ne tik pagerinti paslaugų kokybę ir prieinamumą, bet ir sutaupyti lėšų, už kurias galėtų būti dažniau atnaujinamas GMP automobilių parkas, jų įranga, darbuotojams kiltų darbo užmokestis. Taip pat būtų galima padidinti GMP brigadų skaičių, kad pagalbos pacientai sulauktų per trumpiausią galimą laiką.

Šiuo metu Lietuvoje GMP teikimas yra decentralizuotas. Iš viso paslaugas teikia 19 savivaldybėms pavaldžių įstaigų ir 28 viešųjų gydymo įstaigų padaliniai bei privačios įmonės. Tuo tarpu GMP skambučius priima ir brigadas valdo 5 GMP įstaigų dispečerinės – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų