Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Socialiniai tinklai ir sveikata

Vytautas Valevičius | 2014-07-01 17:46:36

Naujos technologijos keičia pasaulį. Jis kinta greičiau, nei dalis spėja tai suvokti. Nors gaila, bet tai natūralu. Aš galiu pasigirti ar pasiguosti, jog išaugau be mobiliojo telefono ir interneto. Dabar darželinukas juos žino ir naudoja. Bet manau, kad ne tai svarbiausia.

Vytautas Valevičius
Vytautas Valevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kintant žmonių bendravimo priemonėms, kinta ir galimybės. Kartais net iškyla pačių priemonių problemos, kurios vadinamos priklausomybėmis nuo... interneto, mobiliojo telefono, elektroninio pašto ir t.t. Aišku, kad tai speciali sveikatos problema, kurią mūsų medicina sprendžia tradicinėmis priemonėmis, nors tuo naudingumu gal ir reikėtų abejoti.

Yra sritis, kuri kol kas mažai svarstoma, nors ji jau daro nemažą įtaką dabar ir artimoje ateityje. Tai – socialiniai tinklai. Vaikai ir jaunimas neseniai buvo pamišę dėl „Facebook“. Šiuo metu situacija kiek aprimo, bet įvairūs tinklai naudojami, jų populiarumas nemažėja. Neraginsiu jais naudotis ar priešingai – pabandysiu pažvelgti į juos sveikatos švietimo požiūriu.

Kaip jau paminėjau, socialinių tinklų radimosi pradžioje jie buvo itin patrauklūs paaugliams ir jaunimui. Dabar amžiaus spektras plečiasi abiem kryptimis: jais domisi ir vyresni ar senjorai, ir paaugliai ar net vaikai atsidaro savo puslapius šiuose tinkluose. Kaip kis situacija ateityje, nėra aišku, bet esama jau reikia naudotis.

Socialiniai tinklai yra priemone pasiekti apibrėžtus gyventojų sluoksnius, vadinasi, galima formuoti grupes, kurioms reikalingos apibrėžtos žinios, sakykim, sveikatos srityje. Čia iškyla ne viena, o problemų grupės. Visų pirma, kaip ją sudaryti, antra, kaip ją išlaikyti, trečia, kiek naudos ji turi duoti. Klausimų seką galima pratęsti, bet tai nėra svarbiausia užduotis. Antra klausimų grupė susijusi su skleidžiamos informacijos turiniu. Kokios žinios turi būti platinamos, kiek patikrintos, kaip kovoti su ydinga reklama. Kokioms amžiaus ar lytiems grupėms yra reikalingos savišvietos naujienos. Galų gale trečioji grupė apima pateikimo formos klausimus. Kaip populiariai teikti reikalingas žinias vaikams, kaip tai daryti paaugliams, kurie linkę viską neigti. Kaip dirbti su senjorais, kurie per dažnai pasitiki tokiomis priemonėmis, arba, neduokdie, reklama.

Kiekvieną visuomenę galima teoriškai skaidyti į grupes pagal tam tikrus interesus. Jie skiriasi dėl įvairių, kartais biologinių priežasčių, pvz., amžiaus ar lyties. Paaugliai į pasaulį reaguoja kitaip nei senjorai, būsimos mamos kitaip nei pradedantys darbo karjerą. Vadinasi, reikia atsižvelgti ne tik į jų žinių poreikius, bet ir į suvokimo skirtumus. Tai, kas priimtina senjorui, nepriimtina paaugliui. Ir priešingai! Kartais ir pats geriausias turinys nepasieks to, kam jis skirtas, jei nebus perduotas tai žmonių grupei suvokiamu ir priimtinu būdu. Čia kaip reklamoje – kiek tu bereklamuotum higieninius įklotus, vyrai į tai nelabai atkreips dėmesį.

Socialiniai tinklai sudaro galimybę įkurti „platformą“, t.y. vietą, kur vyksta apsikeitimas žiniomis ir diskusijos. Svarbu tai, kad tai gali daryti ne tik specialistai, bet ir vaikai, paaugliai, būsimos ar auginančios vaikus mamos, senjorai ir t.t. Iš esmės tai tam tikros virtualios bendruomenės kūrimas. Ji patogi tuo, kad bet kuriuo metu tu gali prisijungti bei tuo, kad bet kuriuo metu gali išeiti. Kita klausimo dalis yra apie lyderius, t.y. tuos, kurie veda, moderuoja pasikeitimą žiniomis ar diskusijas.

Socialiniai tinklai leidžia iš naujo pritaikyti senąsias priemones: kiną, teatrą, laikraštį bei knygą, gyvą bendravimą. Tiesa, čia jie tampa kitokiais, bet tai jau naujų technologijų įtaka. Pastarosios gerokai sumažino spausdintos žiniasklaidos įtaką, daug ką perkėlė į virtualią erdvę. Šis procesas vyksta ir gali niekada nesibaigti, todėl reikia išnaudoti jo galimybes sveikatos švietimo veiklai.

Matyt, didžiausia socialinių tinklų populiarumo priežastis yra galimybė pačiam dalyvauti kuriant turinį: galima klausti, galima atsakyti, gali rasti komentarų. Bet pradinę ar bazinę informaciją turi teikti tos srities žinovai, tuomet bendravimas nenukryps į tuščius pasiplepėjimus ar ydingas koncepcijas. Žinios kinta nuolat, todėl nuolatinis paties turinio atsinaujinimas yra viena iš geriausių socialinių tinklų priemonių. Jie taip pat turi savo trūkumų. Tikrai nėra idealūs, tačiau kol kas teigiami dalykai nusveria neigiamus.

Socialiniai tinklai gali tapti vos ne idealia priemone žinių apie sveiką gyvenseną skleidimui ir gerų įgūdžių formavimui. Tiesa, tą darbą turi daryti profesionalai, kurie ne tik turi žinių, bet ir moka jas pateikti. Naujausiomis internetinėmis priemonėmis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų