Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Slaugytojų darbo krūviai patvirtinti, bet iki tobulybės dar toli(9)

Ligita Sinušienė | 2012-06-15 00:05:22

Lietuvos slaugytojai džiaugiasi, kad jiems sudaryta galimybė savo šalyje slaugyti kiekvienam ne daugiau nei po 11 pacientų vienu metu. Tiesa, tik darbo dienomis. Ir, svarbiausia, tai nustatyta tik rekomendacinio pobūdžio sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Jo sulaukę slaugos specialistai nesėdi nuleidę rankų – toliau rengia įvairias iniciatyvas, mokslinius tyrimus šiai rekomendacijai patobulinti ir labiau priartinti prie europinių standartų.

Slaugytojams nepriimtinos ministro rekomendacijos šventinėmis dienomis dirbti keliskart didesniu krūviu. Algirdo Kubaičio nuotr.

30 - ne 60

O kai kurie slaugos specialistai, įsigilinę, kokį krūvį jiems gegužės 9 d. patvirtino ministras, neslepia esantys apstulbę rekomendacijomis dirbti naktį ir per šventes. Tos gydymo įstaigos, kurios vienam psichiatrijos slaugytojui tuo metu skirs 32 pacientus, kardiologinio skyriaus ligonių – 26, nenusižengs ministro įstatymui. Mat neintensyvios slaugos metu, o tai, kaip paaiškinta įstatyme, reiškia darbą naktį ir švenčių metu, numatytą slaugytojų darbo krūvį galima padidinti kelis kartus, tik neviršyti trijų kartų.

 „30 – tai ne 60 pacientų vienam slaugytojui, kaip dabar kai kuriose ligoninėse yra, - atkreipė dėmesį viena darbo grupės slaugytojų darbo krūvio aprašui parengti narė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Slaugos ir rūpybos katedros lektorė Olga Riklikienė. – Šios pastabos skirtos ne tam, kad slaugytojų darbo krūviai būtų padidinti tris kartus, bet kad būtų sumažinti tie, kurie viršija šias ribas“.

Vis dėlto slaugos mokslų daktarė pritaria, kad įstatymas dar tobulintinas ir reikalingas pataisų. „Juk negalime iš karto labai drastiškai keisti esamos tvarkos – tai susiję su piniginiais resursais. Tiksliems apskaičiavimams atlikti reikia ir nemažai laiko, bet jie būtinai bus. Šiuo metu viena mūsų magistrantė jau yra pradėjusi darbą, kuriame nagrinėja slaugytojų veiklą regioninėje ligoninėje, - kalbėjo O. Riklikienė. – O Sveikatos apsaugos ministerija ir sujudo rengti darbo krūvių aprašą po to, kai pasirodė mūsų universiteto atliktas dienos fotografijos tyrimas, atskleidęs slaugytojų darbo realybę“.

Skaičiai - logiški

Tačiau svarbiausia, pabrėžė pašnekovė, kad slaugos darbuotojų darbo krūvis jau apibrėžtas, nors ir rekomendaciniu dokumentu: „Lietuvoje nieko panašaus iki tol nėra buvę. Tai – pirminis dokumentas. O tyrimams ir tiksliems apskaičiavimams atlikti, pavyzdžiui, suomiai naudoja specialią kompiuterinę programą, į kurią įtraukta net paciento simptomų trukmė. Manau, kad į Lietuvą irgi kada nors ateis tokie dalykai“, -mintimis dalijosi lektorė.

Pašnekovės teigimu, nepaisant to, kad patvirtintą slaugytojų darbo krūvį „daug kas kritikuoja“, dera atkreipti dėmesį, jog „skaičiai surašyti realūs, logiški“.

Ar, pašnekovės manymu, sveikatos priežiūros įstaigų administracijos atsižvelgs į ministro rekomendacijas? „Tai priklauso nuo konkrečioje įstaigoje esančių darbinių santykių, nuo profesinių sąjungų veiklos ir aktyvumo. Turėdami šį įstatymą po ranka slaugytojai galės reikalauti laikytis jame pateiktų rekomendacijų. Jei ligoninė labai viršija numatytus krūvius, nereikėtų pradėti drastiškai reikalauti, bet palengva“, - kalbėjo O. Riklikienė.

Vos nepakraupo

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) Telšių regiono pirmininkė Seliomė Šešeikienė, pasidžiaugusi ministro priimtu įstatymu, iš karto prabilo apie, jos manymu, būtinas pataisas: „Šių normų nėra kaip ir lyginti su Europos valstybėmis, bet mūsų šalis tokia, tad gerai, jog bent jau tokios rekomendacijos priimtos.  Tačiau nuo rekomenduojamų naktinių ir švenčių dienomis krūvių mes esame vos ne pakraupę!  Juk ligonius atveža ir naktimis. Nors mums aiškina, kad nurodyti maksimalūs krūviai“.

Todėl, pabrėžė slaugos specialistė, dar bus inicijuojamos minimo įstatymo pataisos. Pasak jos, jau yra pradėta rinkti informacija iš kiekvienos šalies gydymo įstaigos apie realų – ne teorinį – slaugos darbuotojų darbo krūvį. Mat, pašnekovės teigimu, yra ne vienas atvejis, kai teoriškai patvirtinti daug mažesni slaugytojų darbo krūviai, nei yra realybėje. Rudeniop LSSO jau tikisi turėti tikslius duomenis apie slaugytojų padėtį Lietuvoje.

„O dabar rinkimai artėja, ministerija nenori daug ko keisti, tad turbūt didesniems pokyčiams teks laukti dar kitų metų, - kalbėjo S. Šešeikienė. – Vis dėlto jau žengtas geras žingsnis“.

Iš kur ims slaugytojų?

Mažeikių ligoninės slaugos administratorė Regina Meištienė džiaugiasi, kad jų ligoninės slaugytojų darbo krūviai atitinka dabartines rekomendacijas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Dabar gydymo įstaigų vadovai turės vienintelį rūpestį – iš kur imti slaugytojų rekomendacinėms normoms užtikrinti. Šituo įsitikinusi Mažeikių ligoninės slaugos administratorė Regina Meištienė. „Pavyzdžiui, jei man reikėtų mūsų ligoninėje atidaryti naują skyrių, tikrai nežinočiau, iš kur jų kviestis,  juk didžioji dalis išvažiuoja į užsienį. Mes per metus praktikai atlikti sulaukiame tik vienos bendrosios praktikos slaugytojos“, - kalbėjo mažeikiškė.

O patvirtintus slaugos darbuotojų krūvius R. Meištienė vertina palankiai ir džiaugiasi, kad ligoninėje, kurioje ji dirba, dar iki gegužės buvo pasitvirtinti lygiai tokie patys slaugytojų darbo krūviai.

Kalbėdama apie darbą naktimis ir per šventes pašnekovė atkreipė dėmesį, jog kiekvienu atveju atsižvelgiama į realią situaciją ir pacientų būklę. „Žinoma, jei skubos tvarka guldomi ligoniai, jei infekcijų – daugybė ir vyksta įprastas gydymo procesas, tad ir slaugytojų skaičius turi būti atitinkamas“, - kalbėjo slaugos administratorė. Beje, minimame ministro įsakyme, kalbant apie slaugytojų darbo krūvio padidinimą naktimis ir švenčių dienomis, visų pirma pabrėžiamas mažesnis pacientų slaugos intensyvumas.

R. Meištienė irgi įsitikinusi, kad gydymo įstaigų vadovai neignoruos ministro rekomendacijų.

Darbo krūvių rekomendacijos

Ministro įstatymu didžiausias maksimalus 11 pacientų skaičius vienam slaugytojui dirbant darbo dienomis be slaugytojo padėjėjo stacionare rekomenduojamas psichiatrijos ir dermatovenerologijos skyriuose, ne daugiau kaip 9 pacientai vienam slaugytojui rekomenduojama oftalmologijos, otorinolaringologijos, vidaus ligų, toksikologijos, suaugusiųjų kardiologijos, infektologijos, pulmonologijos, reumatologijos bei medicininės reabilitacijos II skyriuose.

Vienam slaugytojui tik po vieną pacientą siūloma organų bei kaulų čiulpų transplantacijų metu. Jei slaugytojas dirba su padėjėju, jis gali turėti 2 tokius pacientus, bet ne daugiau.

Mažiausias slaugytojų krūvis – ne daugiau kaip 4 pacientai – rekomenduojamas neonatologijos, medicininės reabilitacijos III, pakartotinės ir palaikomosios reabilitacijos skyriuose.

Praktiškai visais vaikų slaugos atvejais, išskyrus jau paminėtus atvejus, vienam slaugytojui rekomenduojama turėti ne daugiau nei 6 mažuosius pacientus. Ne daugiau ir suaugusių pacientų vienas slaugytojas turėtų slaugyti krūtinės ir širdies chirurgijos, neurochirurgijos atvejais, taip pat – palaikomojo gydymo ir slaugos, geriatrijos ir neurologijos atvejais.

Vaikų ir paauglių psichiatrijoje, vaikų reumatologijoje ir bendrojoje chirurgijoje rekomendacinės maksimalios slaugytojų darbo krūvio normos kiek didesnės - 7 pacientai vienam slaugytojui. Tiek pat – ir ginekologijos, urologijos, tuberkuliozės, suaugusiųjų onkologijos, traumatologijos, plastinės chirurgijos skyriuose.

Suaugusiųjų kraujagyslių, burnos, veido ir žandikaulių chirurgijos bei gastroenterologijos skyriuose rekomenduojama vienam slaugytojui slaugyti ne daugiau kaip 8 pacientus.

Ligita Sinušienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (9)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų