Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Jei nudegėte saulėje: kaip padėti odai

Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-26 10:38:31

Įdegis gali ne tik gražiai atrodyti, bet ir tapti skausmingu. Ypač jei prieš saulę praleista daug laiko. Nors daugelis ne kartą girdėjo, kaip svarbu naudoti kremą nuo saulės, – nudegimų ir toliau pasitaiko. Tad kaip pasirūpinti oda po nesėkmingo deginimosi?

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Saulė veikia net ir nesideginant

Net ir specialiai nesideginant, mūsų odą saulė veikia taip pat. Ir visai nesvarbu, ar pjaunama žolė, ar plaukiojama laivu – būnant lauke, nudegimų rizika išlieka. Neapsaugojus odos, pasak pašnekovės, ne tik teks likusį sezoną ilgai taisyti įdegio klaidas, bet ir susidurti su galimo nudegimo pasekmėmis.

„Dažnai manoma, kad jeigu specialiai nesideginama, tuomet kremas su apsauginiais SPF filtrais nuo saulės nėra būtinas. Tokias mintis reikėtų vyti į šalį, nes saulės spinduliai odą veikia net ir pro debesis. Užsiimant įvairia veikla lauke, kad ir apniukusią dieną, galima patirti odos nudegimą. Ypač turintiems jautresnę odą“, – apie galimus atvejus pasakoja vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Kristina Zacharevič.

Keliolikos minučių saulėje taisyklė

Saugoti odą nuo saulės spindulių reikia net ir tuomet, jeigu paplūdimyje gulima po skėčiu. Spinduliai atsispindi nuo smėlio ir tokiu būdu taip pat veikia odą. Poilsiaujant reikėtų vengti miegojimo po tiesioginiais saulės spinduliais. O pastebėjus jau užmigusį žmogų – jį įspėti apie grėsmę.

„Nudegimai nuo saulės yra pavojingi ir tuo, kad jie pasireiškia su laiku. Galbūt, jums būtų jis ir negrėsęs, bet kadangi rezultatas dažniausiai pajuntamas praėjus laiko tarpui – jūs toliau tęsėte deginimąsi. Ir tik dienos pabaigoje pradedamas justi odos sujautrėjimas, o kitais atvejais ir rimtas nudegimas.

Deginantis be apsauginio kremo reikėtų vadovautis ir keliolikos minučių buvimo saulėje taisykle: kas penkiolika–dvidešimt minučių daryti „pertrauką“. Tokiu būdu kontroliuosite saulės kiekį, apsaugosite kūną nuo perkaitimo ir nudegimo“, – valdyti deginimosi laiką rekomenduoja vaistininkė.

Kaip įvertinti nudegimo laipsnį

Patyrus nudegimą saulėje, vaistininkė rekomenduoja neskubėti vadovautis visais girdėtais liaudies patarimais ir pirmiausia teisingai įvertinti odos būklę. Geriausiai nudegimo laipsnį patikrinti padės paspaudimas pirštu: spustelėjus vietą, reikėtų vertinti skausmo lygį, spalvos kaitą ir plotą.

„Atsižvelgiant į tai, kokio daugmaž laipsnio nudegimas pasireiškia, pagal tai ir reikėtų imtis atitinkamų priemonių. Jeigu rimtą nudegimą tiesiog vėsinsite, galite tik pabloginti situaciją.

Nors daugumą nudegimų, net ir pasirodžius pūslelėms, galima gydyti namuose. Bet jeigu jos užima apie 20 procentų kūno odos – reikėtų nedelsiant pasirodyti specialistams“, – būklės įvertinimo svarbą pažymi pašnekovė.

Jei nudegėte

Pajutus odos kaitimą, perdėtą paraudimą, skausmą, ar išvydus pūsleles, jų liesti nereikėtų, o pirmuosius simptomus rekomenduojama malšinti drėkinančiomis ir vėsinančiomis priemonėmis. Tam tiks priemonės su alijošiumi, žaliosios arbatos nuoviras ar priemonės su pantenoliu. Svarbiausia vengti ledo ir kūną vėsinti tolygiai, o ne tekančiu vandeniu.

„Nepatartina stovėti po tekančiu vandeniu, geriau kūną vėsinti tolygiai šaltoje vonioje. Taip pat vėsinkitės iš vidaus ir gerkite daug vandens. Venkite riebių tepalų, kurie gali neleisti karščiui prasiskverbti pro odą. Naudokite losjonus, nes odai nudegus labai trūksta drėgmės.

Atkreipkite dėmesį į saulės nudegimą malšinančių produktų sudėtį. Venkite tokių, kuriuose rasite lidokaino ar benzokaino. Nors jos veiksmingos, bet gali sukelti dirginimą ir alergines reakcijas. Nestipriems nudegimams malšinti galima naudoti medetkų tinktūrą, žalios arbatos ar ramunėlių nuovirų kompresus, dėl savo antioksidacinių ir laisvųjų radikalų savybių tai turėtų padėti sumažinti skausmus ir pagerinti odos būklę“, – nudegimus mažinančias priemones vardina K. Zacharevič.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų