Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Pernai Lietuvoje diagnozuoti penki vėlyvojo sifilio atvejai. Ką turime žinoti?

Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-26 11:17:01

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis (ULAC), pernai Lietuvoje penkiems asmenims diagnozuota pažengusio sifilio stadija – vėlyvasis sifilis (dviem vyrams ir trims moterims). Nustatytos šios pažengusio sifilio formos: simptominis neurosifilis, kardiovaskulinės sistemos sifilis, slaptasis (vėlyvasis latentinis sifilis) ir kt. Minėti susirgimai nustatyti Vilniaus, Kauno, Alytaus ir Marijampolės apskričių gyventojams, sakoma pranešime žiniasklaidai.

Prezervatyvas. © Pexels.com

Uždelsus diagnozuoti ir gydyti sifilį, liga progresuoja ir po 5–10 metų pasireiškia sunkiomis komplikacijomis: pažeidžiami vidaus organai, kaulai, vystosi centrinės nervų sistemos bei širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimai.

Naujausiais ULAC stebėsenos duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje iš viso užregistruota 117 sifilio atvejų. Sergamumo sifiliu rodiklis 100 tūkst. gyventojų 2019 m., lyginant su 2018 m., sumažėjo nežymiai – nuo 4,6 iki 4,2 atvejo. Pagal amžių beveik pusė (47,9 proc.) pernai susirgusių sifiliu sudarė jauni, 25–39 metų amžiaus asmenys, daugiausiai vyrai, miestų gyventojai.

Sifilis – tai lytiškai plintanti infekcija (LPI), kurią sukelia bakterija Treponema pallidum. Šia infekcija užsikrečiama visų rūšių lytinių santykių metu: vaginalinių, analinių bei oralinių. Sifilio sukėlėjas į organizmą patenka per gleivines (lyties organų, burnos, tiesiosios žarnos) ar odos smulkius pažeidimus (įtrūkimus) lytinių santykių metu, kai infekuoto asmens odos paviršiuje ar gleivinėje yra sifilio bėrimų. Sifilis plinta per užkrėstą kraują ar jo produktus. Galimas sifilio perdavimas iš motinos vaikui.

Sifilio klinika pasireiškia susirgimui būdingomis stadijomis. Nuo užsikrėtimo praėjus 10–90 dienų (vidutiniškai 21 dienai), infekcijos pateikimo vietoje (lytinių organų ar ekstragenitalinėje srityje) atsiranda opa, vadinama kietuoju šankeriu, ir padidėja limfmazgiai, dažniausiai kirkšnių srityje – tai pirminis sifilis. Opa ypatinga tuo, kad yra neskausminga. Opai savaime užgijus, jei nepaskiriamas gydymas, infekcija progresuoja į antrinę stadiją. Antrinis sifilis pasireiškia bėrimu, prasidedančiu vienoje ar keliose kūno srityse, praėjus 3–6 savaitėms po šankerio atsiradimo. Bėrimas yra neniežtintis, išvaizda įvairi, kartais gali būti blankus ir nepastebimas. Taip pat atsiranda ir kitų antrinio sifilio požymių, pvz., padidėja daugelis limfmazgių (limfadenopatija). Infekcijai perėjus į latentinio arba slaptojo sifilio stadiją, būdingų požymių nebūna, o infekcija nustatoma tik iš kraujo tyrimo. Progresuojant infekcijai, po 5–10 metų pasireiškia vėlyvojo sifilio komplikacijos: pažeidžiami vidaus organai, kaulai, vystosi centrinės nervų sistemos bei širdies ir kraujagyslių sistemos pažeidimai.

Užsikrėtimo sifiliu riziką sumažina taisyklingas ir pastovus apsaugos priemonių (prezervatyvų) naudojimas visų rūšių lytinių santykių metu, ypač su nenuolatiniais lytiniais partneriais.

10 faktų apie sifilį

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2016 m. sifiliu sirgo 6,3 mln. pasaulio gyventojų.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, 2018 m. sifiliu Europoje devynis kartus dažniau sirgo vyrai nei moterys. Dauguma užsikrėtimų – tarp vyrų, turinčių lytinių santykių su vyrais.

Sifilio rizikos faktoriai: nesaugūs visų rūšių lytiniai santykiai, daugiau negu vienas lytinis partneris, lytiniai santykiai tarp vyrų, infekuotumas ŽIV infekcija ir lytinio partnerio infekuotumas sifiliu.

Susirgimas sifiliu gali likti nepastebėtas, nes jo sukeliami odos ir gleivinės pažeidimai yra neskausmingi ir neniežtintys. Pirminio bėrimo elementų gali atsirasti ir nematomose kūno vietose, pvz., ant gimdos kaklelio, makštyje ar tiesiojoje žarnoje.

Nėštumo metu sifilio sukėlėjai per placentą pereina vaisiui, dėl ko gali kilti sunkių komplikacijų.

Siekiant išvengti įgimto sifilio, kuris perduodamas iš motinos vaikui, dėl sifilio yra tiriamos visos nėščiosios. Užsikrėtusios moterys yra gydomos antibiotikais kartu su jų lytiniais partneriais.

Sifilis dažniausiai diagnozuojamas iš kraujo, nustatant antikūnus, kurie atsiranda praėjus kelioms dienoms po klinikinių požymių pasireiškimo.

Sifilis – išgydoma LPI, tačiau laiku jos nediagnozavus, sukelti pakitimai gali būti negrįžtami.

Persirgus sifiliu, imunitetas nesusidaro, todėl galima pakartotinai užsikrėsti.

Apsisaugoti nuo sifilio galima turint monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris yra ištikimas ir neinfekuotas sifiliu bei kitomis LPI.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: sifilis
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų