Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Rezidentai: paskelbtos permainos neturi virsti priverstiniu įdarbinimu rajonuose (1)

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-02-23 00:07:47

 Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbtas permainas rezidentai pasitinka su nerimu. Jų manymu, reikėtų griežtai atskirti priverstinį gydytojų įdarbinimą rajonų ligoninėse nuo etapinės kompetencijomis grįstos rezidentūros programos.

SAM sumanymo esmė – etapinėmis kompetencijomis grįsta rezidentūra. Kaip tai veiktų? Jaunųjų gydytojų asociacija (JGA) parengė etapines kompetencijas iliustruojančių pavyzdžių, iš kurių matyti, kad, tarkime, po vienerių metų studijų medicinos studentas jau gali išrašyti pažymas, kompensuojamųjų vaistų receptus, atlikti pleuros punkciją, tačiau ir tvarkyti pirmojo lygio žaizdas, sudaryti gydymo taktiką. Po dvejų metų jam jau galėtų būti patikėta atlikti ultragarsinius ir kitus nesudėtingus tyrimus, po trejų – daugiau žinių reikalaujančius, o po ketverių metų galimas savarankiškas gydymas, prižiūrint gydytojui specialistui.

Turi teisę „išsivežti“ kompetencijas

Anot sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos, svarbu ir tai, kad ši naujovė leis gydytojams rezidentams rezidentūros bazėse, esančiose rajonuose, bent dalinai sumažinti gydytojų trūkumą ir užtikrinti geresnį paslaugų prieinamumą pacientams regionuose.

Vis dėlto JGA prezidentas Martynas Gedminas perspėja, kad reikia aiškiai atskirti priverstinį gydytojų įdarbinimą rajonų ligoninėse nuo etapinės kompetencijomis grįstos rezidentūros programos. JGA griežtai pasisako prieš rezidentų priverstinį įdarbinimą.

„Gydymo paslaugų prieinamumo problema yra aktuali, reikalauja progresyvių sprendimų. Būtent etapinėmis kompetencijomis grįsta rezidentūra suteikia rezidentui galimybę savo noru papildomų įgūdžių įgyti ir mažesnėse ligoninėse arba ten pritaikyti jau įgytus, kartu užtikrinant tolygesnį sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą“, – sako M. Gedminas.

Įgytas kompetencijas gydytojas rezidentas esą turi teisę „išsivežti“ su savimi už rezidentūros bazės ribų. Tai reiškia, kad dalį išmoktų įgūdžių jaunasis gydytojas galės teikti pacientams kitose ligoninėse, ne tik savo rezidentūros bazėje.

„Pavyzdžiui, trečiųjų metų vyresnysis ortopedijos traumatologijos rezidentas turėtų galėti savarankiškai atlikti kai kurių mažiau komplikuotų traumų atstatymą ir imobilizaciją, sudėtingesnių žaizdų chirurginį sutvarkymą. Jis savarankiškai pasirašo visus dokumentus, nuo paciento informuoto sutikimo formos iki statistinio talono, už tai gaudamas atitinkamą atlygį“, – tokios pozicijos laikosi JGA.

M. Gedmino atstovaujamos asociacijos pozicija yra ta, kad etapinių kompetencijų sistema turi tarnauti visiems, o visų pirma – pacientui: „Manome, kad tai svarbus žingsnis, kuriant pažangią sveikatos apsaugos sistemą, kuri bus labiau prieinama pacientui ir ugdys ateities gydytojus“.

Laimi ir rezidentas, ir pacientas

Apčiuopiamos naudos tiek rezidentams, tiek pacientams būsimose permainose įžvelgia ir JGA narys, būsimasis neurochirurgas Karolis Bareikis. Pirmiausia, kuo bus geriau rezidentams? Geresnė studijų kokybė, tolygiai auganti atsakomybė, nuolatinio tobulėjimo įsipareigojimas, didesnės įsidarbinimo galimybės, didesnio darbo užmokesčio galimybės, teisinių neaiškumų dėl kompetencijų ir atsakomybės panaikinimas – šiuos privalumus mato K. Bareikis.

Pacientai taip pat, anot jo, pajustų naudą: „Didesnis sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas, tolygesnis gydytojų pasiskirstymas šalyje ir tolygesnė pati sveikatos priežiūros sistema“.

Karolis Bareikis. Asmeninio archyvo nuotr.

Svarbi teisinės bazės pertvarka

Apskritai K. Bareikis tikisi sisteminių pokyčių rezidentūros teisiniame reglamentavime, kurie užtikrintų aukštesnę rezidentūros studijų kokybę, pakopiškai augančią rezidentų atsakomybę bei kompetenciją ir pereinamumą nuo aprašais į kompetencijomis grįstą gydytojų ruošimo modelį. Tai esą galėtų išspręsti tam tikras problemas.

„Gavus medicinos magistro diplomą ir medicinos gydytojo licenciją, nemažai procedūrų galima oficialiai teikti, o asmens sveikatos priežiūros įstaigos už tai gauna apmokėjimą iš teritorinės ligonių kasos. Tuo tarpu gydytojo rezidento pareigybė leidžia atlikti visas procedūras tik prižiūrint rezidento vadovui (įskaitant tas, kurios surašytos medicinos gydytojo normoje, t.y. rezidentūra „suvalgo“ savarankiško medicinos gydytojo kompetencijas)“, – komentavo K. Bareikis.

Teisinių neaiškumų kyla ne vien dėl to, kokias ligas gydyti ar kokias procedūras gali atlikti rezidentai. Šiandien vis dar teisiškai neišspręsta problema ir dėl oficialių pažymų, pradedant vaikų darželiu, baigiant nedarbingumo pažymėjimu, mirties liudijimo išdavimo, kompensuojamųjų vaistų recepto išrašymo. Tiesa, kai kurios įstaigos tai leidžia, kai kurios – ne.

„Etapinių kompetencijų sistema įpareigotų dažniau ir nuoširdžiau peržvelgti rezidento veiklą, ją įvertinti, duoti atgalinį ryšį ir t. t. Tuo tarpu rezidentų mokytojai galėtų būti stipriau motyvuojami, viešinami jų puikūs pasiekimai gydytojų ruošimo srityje“, – nuomonę dėstė rezidentas.

Tam tikras kompetencijų bagažas, pasak K.Bareikio, leistų atlikti jau išmoktas (pvz.: rentgenogramų vertinimas, nekomplikuotų ilgų kaulų lūžimų imobilizacija, nekomplikuoto nėštumo priėmimas, bronchoskopijos, echokardiografijos, lumbalinės punkcijos atlikimas ir t.t.) procedūras ir gydyti tam tikras ligas savarankiškai: „Nepamirškim, kad pagal dabartinę sistemą viskas, įskaitant pačias paprasčiausias procedūras ir standartinius sprendimus, privalo būti atliekama su priežiūra. Vadinasi, galėtų būti dalinai patenkintas specialistų poreikis, o atitinkamai objektyvizuota didesnė kompetencija leistų rezidentams daugiau uždirbti“.

Vadina žingsniu atgal

Skubios medicinos gydytojas rezidentas Andrius Černauskas mano, kad po dauguma tų įteisintų „naujovių“ slepiasi tai, ką rezidentai ir taip darydavo, tiesiog dabar tai bus legalu. Etapinės kompetencijos, jo nuomone, yra svarus postūmis, tačiau jos naudingos ir įgyvendinamos tik kelioms rezidentūros programoms ir yra kiek per mažai išdiskutuotas dalykas. Be to, galbūt esą ir kiek skubotas.

Vyresnių rezidentų siuntimas į rajonus A.Černauskui atrodo lyg žingsnis atgal: „Gydytojų trūkumo neišspręs, rezidentūros kokybės nepakels – mokytis ir tobulėti reikia dideliame centre ar klinikoje. Mano nuomone, geriau sudaryti sąlygas rezidentui išvykti į užsienio bazę, kur vyksta tikra klinikinė praktika, kur galima pasimokyti iš pažangios ir veikiančios sistemos“.

Pasak A.Černausko, kai etapinės kompetencijos priimamos su tikslu „užkišti“ gydytojų trūkumo skyles periferijoje, gero rezultato neverta nė tikėtis – ne visada atsiras gydytojas mokytojas, rezidentai vis tiek dirbs savamoksliškai ir „ant savo galvos“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: rezidentai
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų