Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Šilalės ligoninę jauni specialistai aplenkia(3)

Laima Švedaitė | 2011-02-21 06:02:19

Prieš aštuonerius metus Šilalės rajono ligoninei ėmęsis vadovauti Vidmantas Alšauskas sako, jog  per tą laiką įstaiga buvo aprūpinta nauja medicinine įranga, prieš tris dešimtmečius statytas ligoninės pastatas renovuotas, tačiau  lovų skaičius stacionare sumažėjo beveik tris kartus, o sutrumpinus teikiamų paslaugų sąrašą  teko atleisti beveik pusę darbuotojų.

Vidmantas Alšauskas
Vidmantas Alšauskas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaip Šilalės ligoninė gyvena šiandien, po to, kai jai buvo suteiktas rajoninės ligoninės, neteikiančios reanimacijos, stacionarinės chirurgijos ir akušerijos paslaugų, statusas?

 Suduriame galą su galu, atlyginimus išsimokame, bet žmonės nebegauna kai kurių paslaugų:  akušerijos, reanimacijos, chirurgijos, neurologijos.  Pernai atleidome 64 darbuotojus – beveik pusę ligoninės. Finansavimas nuo  2009 metų  buvo sumažintas daugiau nei 3 milijonais litų.

Kokias paslaugas dar teikiate?

Kas čia beliko? Bendrosios terapijos, pediatrijos, dienos chirurgijos,  ambulatorinės-konsultacinės bei palaikomojo gydymo slaugos paslaugos.  Turime įrengtą intensyviosios terapijos palatą su šiuolaikiška įranga, bet darbui nėra visiškai pasiruošta, gydytojus reikia į kursus leisti.

Valdžia šneka, kad yra taupoma, bet mes kol kas to nepastebime. Nebegalėdami teikti kai kurių paslaugų,  vežame pacientus arba į Tauragę, arba į Klaipėdą. Kartais būna,  kad nuveži į Tauragę, o ten nepriima. Tada gabeni į Klaipėdą. Tai juk išlaidos. Ir tų pačių paslaugų įkainiai tretinio lygio ligoninėse  yra daug  didesni.

Atsitikus  kokiai nors avarijai, nukentėjusiuosius pirminei pagalbai privalu vežti į artimiausią gydymo įstaigą. Tad jei atveža žmogų po avarijos, pirminę pagalbą suteikiame ir gabename į kitą ligoninę. Bet kartais negalima delsti nė minutės. Įsivaizduojate, kiek baimės yra terapinio profilio gydytojams suteikiant pagalbą, kuri jiems nepriklauso pagal kodus, ypač kai šalia nėra  reanimacijos? Nors mes nebeturime akušerinio skyriaus, vis tiek 2-3 gimdymus per metus tenka priimti, nes viskas įvyksta žaibiškai.

Hipokrato priesaika lieka priesaika, bet jeigu kas nors būtų ne taip?  Juk pastaruoju metu kone mada tapo bylinėtis, kiek galima daugiau iš tų daktarų, ligoninės prisiteisti.

Ar buvote susidūrę su tokiais atvejais?

Taip. Spauda, televizija parodė, kad galima iš ligoninės išpešti pinigėlių, tai atsirado toks žmogelis, kuris prisiminė, kad prieš šešerius metus važiavo girtas su dviračiu, parkrito, prasiskėlė antakį. Mūsų ligoninėje jam siuvo, labai skaudėjo, kraujavo, liko randas. Na, ir parašė auditui skundą, paprašė 170 tūkst. litų.

Ar operacinėse darbo pakanka?

Turime gerai įrengtas operacines, bet likus dienos chirurgijai  2-3  nedidukės operacijos per savaitę - tai jau daug. O juk  operacines valyti, įrankius sterilizuoti reikia kasdien.

Beje, jaučiamės truputį nuskriausti dėl to, kad mums mokama griežtai už suteiktą paslaugą. Bet juk gydytojas vis tiek turi budėti ligoninėje. Žiemą mums dar šiek tiek lengviau, o vasarą?  Juk pas mus žemdirbių rajonas: žmogeliai  kol nenukas bulvių, neapsidirbs ūkyje, eina susilenkę, o kai jau visai suriečia į ožio ragą, tuomet ateina – gydytojau, gelbėkite.   O jaunimas važiuoja į didesnius miestus gydytis.

Kaip manote, ar gali po penkerių ar dešimties metų Šilalės ligoninėje nebelikti stacionaro?

Taip sakyti būtų nekorektiška, bet kas žino? Man  pradėjus čia dirbti, prieš aštuonerius metus, stacionare  buvo 150 lovų.  Po pirmojo restruktūrizacijos etapo liko 101  lova, o dabar – 81. Ir tuomet slaugos nebuvo, o šiandien iš tų 81 lovų  21 yra slaugos, 2 - paliatyviosios pagalbos. Tai kas čia beliko tokiam pastatui? Žvelgiant į gyventojų skaičių, perspektyva liūdna. Bet  valdžia, lygindama su Europos šalimis, teigia, kad tokia ligoninė kaip mūsų turėtų aptarnauti maždaug 100 tūkst. gyventojų. Išeitų, jog Tauragės apskrityje užtenka ir vienos ligoninės.

Nepaisant miglotų perspektyvų  pirmajame aukšte vyksta remonto darbai...

Taip,  Pediatrijos skyrių perkelsime į trečiąjį aukštą, o pirmajame bus Ambulatorinis konsultacinis skyrius. Be to, planuojame pirmajame aukšte įsteigti ambulatorinę reabilitaciją. Iki šiol Ambulatorinis konsultacinis skyrius buvo trečiajame aukšte. Juk  žmonės ateina ir su lazdelėmis, ir su ramentais, o pagyvenusieji ne visi ir liftu moka naudotis, be to, jis kartais stringa.

Pastatą sutvarkysime,  bet kas iš to – juk kasdieniniam gyvenimui ir darbui reikia žmonių, kurie teiktų paslaugas. O jeigu už paslaugas nemokama, mes žmonių neišlaikome, ir  tuomet pasibaigia visi mūsų geri norai.

Šilalės ligoninės slaugytojos
Slaugytoja Stefa Ašmontienė, Terapinio skyriaus vedėja Vilmutė Juodeikytė, slaugytoja Elena Eglynienė, vyr. slaugytoja Viktorija Kybartienė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Gydytojų kolektyvas tikriausiai artėja link užtarnauto poilsio. Ar jaunų  specialistų atvyksta dirbti?

Gydytojų amžiaus vidurkis mūsų ligoninėje - 56,5 metų. O  jauno žmogaus mes nė vieno neprisiprašome jau daug metų, nes eskaluojama, kad rajone greitai viskas bus uždaryta.

Vienu metu  jaunesni gydytojai ir iš Sovetsko, Tauragės, Klaipėdos, Telšių važiuodavo, bet nuolat čia gyvenančių nebuvo. Ir dabar savų gydytojų turime tik 16, o 21 atvyksta iš Telšių, Tauragės, Kauno, Vilniaus, Klaipėdos.

Šilalės ligoninė
Šilalės ligoninė. Algirdo Kubaičio nuotr.

Todėl sunku pasakyti, kas bus po penkerių metų.  Kaip sakoma,  žuvis ieško kur giliau, o žmogus - kur geriau. Tai natūralu. Gal valstybė turėtų pradėti nuo to, kad paruoštus kadrus kažkuriam laikui atsiųstų dirbti į provinciją, mažus rajonus. Nežinau.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų