Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Septyni efektyvūs patarimai, kaip apsaugoti savo klausą

Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-12 10:00:39

Gegužę pasaulis mini geros klausos mėnesį, tačiau Lietuvoje tam skiriama itin mažai dėmesio. Žmonės neinformuojami, kaip apsaugoti savo klausą, nežino, kurie įpročiai jiems labiausiai kenkia ir netgi tiki, kad klausos netekimas yra staigus įvykis, - skelbiama pranešime žiniasklaidai.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

„Žmonių klausa itin retai kada sutrinka iš karto. Dauguma mūsų tiesiog gyvename klausai kenksmingomis sąlygomis ir beveik niekas nepastebi, kada jų klausa ima silpti. Kartais klausa silpsta kelis metus, kol žmogus atsipeikėja, bet tuomet žala jau būna padaryta ir yra rimtas sutrikimas“, – sako klausos centrų „Audiomedika“ vadovas Mindaugas Jonaitis.

Pasak jo, kiekvienas žmogus gali nesunkiai išvengti rimtų klausos sutrikimų. Pakanka žinoti šiuos septynis patarimus.

Žinok supančio triukšmo lygį

Už 80 decibelų (dB) garsesnis garsas jau yra potencialiai kenksmingas žmonių klausai. Palyginimui: įprastinis pokalbis siekia 55 dB, garsus pokalbis – 70 dB, riksmas – 90 dB, motociklas – apie 105 dB, sirenų garsas – 120 dB. Trumpas ar vienkartinis 80-120 dB garsas didelės žalos klausai nedarys, tačiau kelios valandos tokiame triukšme pakenks. Didesniame nei 115 dB triukšme galite būti ne ilgiau nei 30 min. per dieną.

Kuo ilgiau ir dažniau būsime triukšme, kuo jis garsesnis, tuo didesnė žala klausai. Jei turite išmanųjį, įdiekite programėlę garsui matuoti – taip tiksliau žinosite, kokį stresą patiria jūsų ausys.

Nerūkyk

Rūkantieji turi net 70 proc. didesnę tikimybę, kad jų klausa sutriks. Jei rūkote, Jūsų kraujagyslės traukiasi ir ima riboti kraujo tekėjimą į ausis. Dėl to klausa ima silpti ir galiausiai sutrinka. Be to, rūkymas sukelia daug kitų sveikatos problemų.

60:60 taisyklė

Muzikos klausykite nedaugiau nei 60 proc. garsumo ne ilgiau nei 60 minučių per dieną. Ilgesnis ir garsesnis muzikos klausimas gali būti kenksmingas ausims.

Rinkitės ausis apgaubiančias ausines

Jei mėgstate muzikos klausyti erdvėse, kur yra kitų garsų, nejučia imsite garsinti grotuvą, kad jis juos užgožtų. Į ausis kišamos ausinės žymiai blogiau izoliuoja pašalinius garsus, todėl muzikos imsite klausyti garsiau nei rekomenduotina. Ausis apgaubiančios ausinės efektyviau blokuoja pašalinius garsus. Nepaisant to, rekomenduoju leisti ausims pailsėti nuo jų.

Naudokite ausų kištukus

Gyvo garso koncertuose ir festivaliuose nesidrovėkite įsidėti ausų apsaugą. Ausų kištukai garsą susilpnina 15-30 dB ir smarkiai sumažina ausų pažeidimo riziką.

Nekentėkite darbe

Jei dirbate didesniame nei 85 dB triukšme, privalote dėvėti ausų apsaugas. Reikalaukite, kad darbdavys pasirūpintų ausų apsauga ir darykite reguliarias 10 minučių pertraukas.

Leiskite ausims pailsėti

Jei didesniame nei 100 dB triukšme praleisite 2-3 valandas (pavyzdžiui, nueisite į klubą ar koncertą), jums reikės skirti mažiausiai 16 valandų, kad ausys pailsėtų. Kuo daugiau laiko skirsite ausų poilsiui, tuo mažesnė rizika sutrikdyti klausą. Išeikite pasivaikščioti į parką, mišką ar nuvažiuokite į užmiestį, kur mažiau triukšmo.

Jei Jūsų artimieji pastebi, kad pernelyg garsiai klausote televizoriaus ar radijo, kuo greičiau atlikite klausos tyrimą. Tai yra pirmieji klausos sutrikimo ženklai. Kuo ilgiau nukelsite apsilankymą pas specialistą, tuo didesnė tikimybė, kad klausos aparatais sutrikimo kompensuoti nepavyks ir reabilitacija bus sudėtingesnė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų