Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Daugybė sergančių diabetu to net nežino: rezultatai galimi vos po vieno kraujo tyrimo

Šaltinis: vlmedicina | 2019-11-13 13:25:14

Diabetas – liga, su kuria dažnas žmogus gyvena visą gyvenimą, tačiau net ir tokiu atveju kartais praverčia patarimai, kokie kasdieniai įpročiai gali palengvinti simptomus. Kasmet lapkričio 14 d. minint Pasaulinę diabeto dieną siekiama ne tik suvienyti visus sergančius, bet ir atkreipti dėmesį į vieną sparčiausiai plintančių ligų pasaulyje ir paskatinti didesnį visuomenės sąmoningumą bei dažnesnį tikrinimąsi.

Sužinoję, kad sergate cukriniu diabetu, turėtumėte įprasti kiekvieną rytą, taip pat prieš valgį ir kelios valandos po to pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Nors cukrinio diabeto diagnostika nesudėtinga, daugumai žmonių ši liga diagnozuojama per vėlai, ypač, jeigu sergama II tipo diabetu. „Eurovaistinės“ vaistininkė K. Staivė paaiškina, kad I tipo diabetas reiškiasi audringai ir jo pradžios neįmanoma nepastebėti. Susirgus šio tipo diabetu gali būti juntamas silpnumas, nuovargis, kūno masės mažėjimas, pagausėjęs šlapinimasis, troškulys, pykinimas, iš burnos sklindantis acetono ir obuolių kvapas.

Sudėtingiau pastebėti II tipo diabeto pradžią, jis įprastai būna klastingesnis, nes ligos pradžioje gali būti nepastebimi ryškūs simptomai (troškulys, dažnas šlapinimasis, odos niežulys atsiranda tik vėliau).

I tipo cukriniu diabetu paprastai suserga vaikai, paaugliai ar jauni žmonės. II-ojo tipo diabetas daugiausia ištinka nutukusius ar antsvorio turinčius, vyresnius kaip 40 metų žmones, kurių organizme dėl persivalgymo padidėja insulino koncentracija ir sumažėja insulino receptorių kiekis, o kartu ir insulino veikimas.

Vaistininkė sako, kad svarbu reguliariai tikrintis, nes taip galima laiku pradėti tinkamą gydymą ir išvengti komplikacijų ligos pradžioje. „Patarčiau bent kartą per metus visiems pasidaryti kraujo tyrimus, kurie leistų įvertintų cukraus kiekį kraujyje. Kai apie diabetą sužinoma per vėlai, gali būti jau pažeisti inkstai, rega, padidėjęs cholesterolis“, – sako K. Staivė.

Diagnozuotas cukrinis diabetas gali būti kontroliuojamas, tačiau tam vaistininkė K. Staivė pataria prisiminti kelis svarbius dalykus:

Kasdieniai cukraus tyrimai

Sužinoję, kad sergate cukriniu diabetu, turėtumėte įprasti kiekvieną rytą, taip pat prieš valgį ir kelios valandos po to pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje. Jeigu naktį labai prakaituojate, nubundate paryčiais suprakaitavę, rekomenduojama netgi ir naktį pamatuoti cukraus kiekį, nes taip galėsite žinoti, ar staiga kraujyje nesumažėjęs gliukozės kiekis.

Mityba

Jeigu kraujo tyrimai rodo prediabetinę būklę arba jums jau yra nustatytas diabetas, tada labai svarbu skirti dėmesio savo mitybai. Svarbiausia sergant diabetu – skaičiuoti angliavandenius ir būti saikingiems. Sergant diabetu norisi daugiau valgyti, todėl saikas, porcijų dydžiai tampa svarbiausia kasdiene užduotimi.

Fizinis krūvis

Sergantiems diabetu patariama nevengti fizinio aktyvumo. Tiesa, labai intensyvus fizinis krūvis nerekomenduojamas, geriausiai tinka pasivaikščiojimai gryname ore, nužingsniuojant bent jau keletą kilometrų per dieną.

Oda

Jeigu žmogus daug metų serga diabetu, reikia skirti daugiau dėmesio odos priežiūrai. Diabetikus įprastai vargina odos problemos – ją dažnai niežti, sausėja, kankina naktiniai odos niežėjimai. Norint to išvengti reikia naudoti drėkinančius kremus visam kūnui.

Maisto papildai

Sergant diabetu, reikia įvertinti, kiek mitybos apribojimai atima maistinių medžiagų ar pavyksta jų gauti su maistu. Jeigu ne, verta pasitelkti įvairius maisto papildus, kurie tinkami diabetikams, tokie turi aiškius užrašus ant pakuočių, ju sudėtyje netrūksta B grupės vitaminų, chromo, todėl mažiau norisi saldumynų.

Pačioje ligos pradžioje patariama vartoti vaistažoles, maisto papildus su cinamonu, šilkmedžiu. Sergant diabetu organizmui ypač naudingos mėlynės, ankštinės pupelės – tokius produktus tinka vartoti prediabetinės būklės pacientams arba tiems, kurių cukrus lygis kraujyje nepakyla labai aukštai.

Apyrankė

Sergantiems diabetu rekomenduojama turėti apyrankę, kuri apie tai informuotų – tai ypač naudinga, jeigu staiga sumažėja (dėl to žmogus gali nualpti) arba padidėja (dėl to gali ištikti koma) cukraus kiekis kraujyje. Apyrankė reikalinga, kad šalia esantys žmonės galėtų padėti, iškviesti greitąją pagalbą, kuri matydama apyrankę greitai įvertintų, kokia liga kankina ir kuo skubiau suteiktų reikiamą pagalbą.

Remiantis tarptautinės diabeto federacijos 2017 m. duomenimis, kas antras sergantis diabetu to nežino. Pasaulinė diabeto diena – tinkamiausias laikas pasikonsultuoti dėl šios ligos keliamų pavojų, todėl lapkričio 16–17 d. 9–12 val. apslankę bet kuriame „Akropolyje“ esančioje „Eurovaistinėje“ galėsite pasikonsultuoti su specialistais apie šią ligą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų