Trečiadienis, 2024.04.17
Reklama

Savipriežiūra – visaverčiam gyvenimui be skausmo

Genovaitė Privedienė | 2014-06-21 00:01:42

Ar pakankamai rūpinamės savo sveikata? Ar sunegalavę stengiamės patys sau padėti, ar tik aklai pasitikime medikais? Dvasinės ir fizinės gerovės centro vadovė Skirmutė Juškienė teigia, jog žmogui vis dar labai sunku suprasti, kad būtent jis pats sau gali padėti daugiausia. „Savipriežiūra yra būtina tam, kad galėtum gyventi visavertį gyvenimą be skausmo“, - teigia sveikatinimo procedūras atliekanti specialistė, studijavusi kinų mediciną, o šiuo metu gilinanti žinias Lietuvos sveikatos mokslų universitete. Pakalbėjome.

Skirmutė Juškienė
„Jei esi vienas, nenusimink, nesi vienas šioje planetoje. Džiaukis pats ir džiugink kitus“, - pataria Skirmutė Juškienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Konsultuojate žmones sveikos gyvensenos klausimais. Ar esant ligai gali padėti vien sveika gyvensena? Jei taip, gal galite pateikti pavyzdžių.

Konsultuoti žmones sveikos gyvensenos klausimais tenka kiekvieną kartą, nes jų sveikatos problemos rodo, kad žmonės nekreipia dėmesio į tai, kaip galėtų patys pakeisti požiūrį ir jaustis geriau. Bet reikia žinoti, suprasti ir daryti.

Esant ligai, svarbu žinoti jos priežastis ir jų lygį, tačiau bet kokiu atveju teisingai pradėjus siekti sveikos gyvensenos būdų galima sau reikšmingai padėti. Pvz., tinkama ir sveika mityba gali sureguliuoti svorį, išspręsti virškinimo bei tuštinimosi problemos ir t.t.

Reguliari mankšta gali sumažinti ar net visai panaikinti aukštą kraujospūdį, pagerinti kraujotaką, panaikinti sąnarių bei nugaros skausmus.

Labai svarbus ir mūsų mąstymas. Teigiamas psichologinis nusiteikimas mūsų savijautą gali paversti puikia ir dauguma negalavimų išnyksta savaime.

Labai daug žmonių skundžiasi stuburo skausmais, iškrypimais. Kokios galėtų būti to priežastys? Kokiais būdais pats žmogus galėtų sau pagelbėti šiuo atveju?

Nugaros skausmai šiandien vargina daugumą žmonių, tiek jaunų, tiek ir suaugusių. Jie gali atsirasti esant protiniam ir fiziniam pervargimui, traumoms, iškrypimams. Pastarųjų priežastys yra kelios: tai silpni nugaros raumenys, pastovi netaisyklinga sėdėsena. Šią problemą pataisyti galima atliekant nugaros masažus ir darant kasdienę mankštą.

Kiekvienas žmogus gali sau padėti, jeigu jis kuo taisyklingiau sėdės bei atliks reikiamus pratimus. Pratimai itin naudingi pajutus pirmuosius skausmus, pvz., po ilgo sėdėjimo.

Svarbu suprasti, kad savipriežiūra yra būtina tam, kad galėtum gyventi visavertį gyvenimą be skausmo.

Jei ryte atsikeli surūgęs - kaip sau pakelti nuotaiką?

Mūsų nuotaiką ryte lemia miego kokybė. Jei jaučiamės pailsėję, nejaučiame skausmo, vadinasi, esame darbingi, laimingi, puikios nuotaikos. Nuotaika yra mūsų vidinė būsena, kuri taip pat priklauso ir nuo mūsų minčių, požiūrio į aplink vykstančius reiškinius, žmones ir mūsų bendravimo su jais.

Kiekvieną rytą nubudę nusišypsokime, nebūkime pikti, skleiskime meilę ir gerumą visiems, kas yra šalia. Jei esi vienas, nenusimink, nesi vienas šioje planetoje. Džiaukis pats ir džiugink kitus. Užsiimk bet kokia miela sau veikla: siūki, megzk, piešk, šok, augink gėles, daržoves – daryk ką nors ir tuo pasidžiauk. Sielai reikia tiek nedaug.

Sakėte, kad nuotaiką ryte lemia miego kokybė. Gal žinote unikalių pamirštų dalykų, kaip ją pagerinti? Juk šių dienų stresai ne vienam trukdo užmigti. Ką apie nemigą sako kinų medicina?

Su įvairiomis stresinėmis situacijomis susiduriame beveik kiekvieną dieną. Be abejo, nė vienas stresinis įvykis nepraeina be didesnių ar mažesnių pasekmių mūsų sveikatai, kas gali sutrikdyti ir mūsų miego kokybę. Tačiau svarbiausia yra mokytis juos priimti ir išgyventi su kuo mažesnėmis pasekmėmis. Svarbios priežastys, kaip artimųjų netektys, išdavystės ir kt., gali sujaukti mintis ir neleisti ilgai užmigti, taip prarandame dalį svarbaus miego ir ryte galime nubusti nedarbingi, blogos nuotaikos. Tad svarbu ieškoti įvairių būdų, kurie jums galėtų padėti.

Vieniems padeda rami muzika, nuoširdus pabendravimas, pabuvimas gryname ore ar tiesiog darbas, kuris nuvargina. Paprastai trukdo užmigti mintys, tad jas reikia skaidrinti, galvoti tik apie malonius dalykus bei prisiminti tik tai, kas gera. Pavyzdžiui, kinų medicina teigia, kad žmogui būtina pabūti pačiam su savimi, apsivalyti, pamedituoti. Tiesiog nurimti. Ramus žmogus geriau atsipalaiduoja bei miega.

Kokie kinų medicinos aspektai turėtų būti plačiau naudojami Vakarų medicinoje ar kasdieniame žmogaus gyvenime?

Kinų medicina, kaip ir Vakarų medicina, turi gydomąjį ir profilaktinį aspektus. Kinų medicina labiau orientuota į žmonių sveikatinimą, atliekant masažus, mankštas. Gydymui naudojama akupunktūra. Kinų mediciną puikiai tinka derinti su Vakarų medicina, gydantis medikamentais. Siekiant galutinio geros savijautos rezultato, kartais pavyksta ir visai nebevartoti vaistų. Svarbiausia, žmogus turi suvokti, jog jis pats turi nemažai įdėti darbo, kad būtų sveikesnis, o ne laukti, kad už jį kas nors tai padarys. Tiek kinų, tiek ir Vakarų medicinos atstovai skatina žmogų patį pažinti labiau save, savimi domėtis ir išmokti atsirinkti išties profesionalias paslaugas, specialistus. Sveikas psichologinis požiūris, noras bent truputėlį pasikeisti ir pačiam, gali suteikti išties nemažai sveikatos.

Kas Jus labiausiai sveikatinimo srityje džiugina, stebina ir atvirkščiai – kelia daugiausia nerimo?

Sveikatinimo srityje mane džiugina, kad vyksta daug gražių sveikatai skirtų renginių, žmonės tampa vis drąsesni ir juose dalyvauja. Vis dar stebina, kad žmogui labai sunku suprasti, kad jis sau padėti gali daugiausia. Neramu dėl susijaukusios sveikatos priežiūros sistemos ir gan žemų sveikatos rodiklių.

Džiugina galimybė padėti žmogui: ateina kupinas skausmų ir pavyksta jį iš jų išvaduoti. Ateina įsitempę, o išeidami padovanoja šypseną ir pamatai spinduliukus akyse. Kad suprastum žmogų kaip visumą, pareikalauja daug žinių ir kantraus darbo.

Neramu, kad labai sparčiai kinta žmonių vertybės ir savo sveikatą jie palieka likimo valiai.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų