Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Santaros klinikose dėl skoliozės jau operuojami ir suaugusieji (1)

Santaros klinikų informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2019-03-04 12:06:15

Santaros klinikų ir Vaikų ligoninės gydytojai ortopedai-traumatologai bei neurochirurgai turi ilgametės patirties gydant skoliozę. Jau ne vienerius metus Vaikų ligoninėje buvo operuojami vaikai ir paaugliai, o šiais metais chirurginė pagalba buvo pradėta teikti ir suaugusiems pacientams.

Suaugusiųjų idiopationė skoliozė. Santaros klinikų nuotr.

„Skoliozė – tai C- arba S- formos stuburo iškrypimas. Ji gali atsirasti bet kokio amžiaus pacientui, tačiau dažniausiai išsivysto 10-12 metų amžiaus vaikui ir progresuoja sulaukus suaugusiojo amžiaus. Išskiriamos kelios skoliozių rūšys, pavyzdžiui, idiopatinė ir neuromuskulinė. Neuromuskulinė skoliozė siejama su cerebriniu paralyžiumi, raumenine distrofija bei kitomis įgimtomis ligomis ir būklėmis. Dažniausias vaikų ir paauglių amžiaus stuburo iškrypimas – idiopatinė skoliozė, kurios priežastis nežinoma,” – pasakoja Santaros klinikų Vaikų ligoninės ortopedijos-traumatologijos skyriaus vedėjas dr. Giedrius Bernotavičius.

Anot klinikų specialistų, suaugusiųjų skoliozės dažniausiai būna dvi – nuo vaikų amžiaus progresuojanti idiopatinė skoliozė ir amžinių stuburo pakitimų sąlygota degeneracinė skoliozė. Pastaroji yra ypač sunkiai gydoma, tokia chirurgija yra labai sudėtinga, esama nemažai komplikacijų. Suaugusiųjų idiopatinė skoliozė asmenims, vyresniems nei 50 metų, įgyja savybių, būdingų ir idiopatinei, ir degeneraciniai skoliozei. Tai vienas iš labiausiai komplikuotų chirurginių atvejų. Dėl šios priežasties pacientai, turintys stuburo iškrypimą, turi būti kuo anksčiau konsultuojami specializuotų stuburo chirurgų.

„Stuburo iškrypimą išduoda galvos padėties nukrypimas nuo kūno vertikalios ašies, krūtinės ląstos asimetrija, vieno klubo asimetriška padėtis, pečių aukščio asimetrija, nevienodas kojų ilgis. Dažniausias simptomas – nugaros ir sėdmenų skausmas dėl asimetriškos nugaros raumenų apkrovos, raumenų nuovargis. Simptomai, keliantys nerimą: skausmo plitimas į vieną arba abi kojas, kojų silpnumas – dėl šių simptomų reikia neatidėliotino sprendimo”, – kalba dr. Giedrius Bernotavičius.

Santaros klinikų medikai pabrėžia, jog ne visi stuburo iškrypimai operuojami. Paprastai pacientus ilgą laiką prižiūri gydytojai, o nedidelio laipsnio skoliozės gydomos specialiai pritaikytais korsetais ir reabilitacija. Tik nustačius iškrypimo progresavimą arba didelio laipsnio iškrypimą, taikoma chirurginė intervencija, kad būtų sustabdytas skoliozės progresavimas ir koreguojamas iškrypimas.

Vaikų ir paauglių skoliozės sėkmingai gydomos chirurginiu būdu, turi santykinai nedaug su operacija susijusių komplikacijų, po operacijos pacientai paprastai gyvena aktyvų ir įprastą gyvenimą, sugrįžta prie savo mėgstamų veiklų. Gijimo laikotarpis iš viso užtrunka apie 6-12 mėn., tačiau praėjus 2-6 mėn. po operacijos pacientui taikomi minimalūs arba netaikomi jokie apribojimai veiklai, o po 6 mėn. leidžiama užsiimti kontaktiniu sportu ir kita aktyvia veikla.

„Deja, dalis pacientų, turinčių stuburo iškrypimą, pas specialistus patenka tik sulaukę pilnametystės. Dažnai kitų sričių gydytojai nėra informuoti apie galimybę atlikti chirurginę stuburo iškrypimo korekciją Santaros klinikose pacientams iš visos Lietuvos, todėl jie nesulaukia pagalbos arba sulaukia jos per vėlai, kai iškrypimas komplikuojasi neurologiniu pažeidimu ir stuburo chirurgija tampa ypač sudėtinga“, – apgailestauja Santaros klinikų gydytoja neurochirurgė Ona Lapteva.

Vaikų ligoninėje atliekama apie 60-70 stuburo iškrypimo korekcijų per metus, o iš viso yra atlikta apie 2000 tokių operacijų.

Operuojant atliekami sudėtingi stuburo iškrypimo korekcijos manevrai taikant pažangiausią stuburo chirurgijos techniką ir instrumentus. Sklandžiai eigai ir saugumui užtikrinti taikomos specializuotos medikamentinės ir techninės priemonės nukraujavimui sumažinti, pavyzdžiui, autohemotransfuzijos sistema Cell Saver. Neurologinę paciento būklę visos operacijos metu stebi neurologas-elektrofiziologas – tai užtikrina saugią stuburo iškrypimo korekciją ir savalaikį komplikacijų gydymą. Esant poreikiui, gali būti taikomi papildomi techniniai sprendimai – pavyzdžiui, kompiuterinė tomografija atliekama pačioje operacinėje prijungus ją prie neuronavigacijos sistemos. Po operacijos pacientų būklė stebima aukščiausios kvalifikacijos gydytojų reanimatologų, stabilizavus pacientų gyvybines funkcijas, priežiūrą perima profesionalių fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų komanda, vadovaujama prof. Juozo Raistenskio.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų