Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Saldūs bučiniai su cheminiu „kokteiliu“ - ko dedama į lūpų dažus?

grynas.lt | 2013-02-15 10:37:14

Per gyvenimą moteris suvalgo apie 20 kilogramų lūpų dažų. Ją bučiuojantis vyras suvirškina šešiskart mažiau – „tik“ apie tris kilogramus. GRYNAS.lt supažindina su lūpų dažų sudėtimi ir perspėja, kaip jie gali paveikti dažytis mėgstančios moters ir netgi jos mylimojo organizmą.

Lūpos
© Fotolia.com

Maži kiekiai leistini

„Pasidažius lūpas kelis kartus, organizmas tikrai negaus tokio kiekio medžiagų, kuris gali būti iš karto kenksmingas, nebent organizmas alergiškas kažkuriai iš sudedamųjų medžiagų, - sako Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertė Laura Stančė, - tačiau cheminės medžiagos, naudojamos lūpdažių gamybai, jei yra sintetinės, gali būti linkusios kauptis organizme ir, pasiekus tam tikrą ribą, sukelti įvairių sveikatos sutrikimų“.

Ne visada moterys atranda laiko skaityti kosmetikos gaminių aprašymus. Ir renkasi neretai ne pagal sudedamąsias dalis, o pagal kainą. O jei ant dažų dar nupieštas koks žalias lapelis nupieštas ar parašyta „bio“, perka net nepagalvojusios, kad pirkinys gali ir kenkti. Turinčios daugiau laiko ir besirūpinančios ne tik grožiu, bet ir sveikata, sudėtį perskaito. Perskaito, bet suprasti ją – ne taip jau lengva.

Norint suprasti, kas slepiasi už mokslinių pavadinimų, reikia arba puikiai išmanyti chemijos mokslus, arba ne vieną valandą ieškoti informacijos apie sudedamąsias dalis interneto platybėse.

Kadangi cheminių medžiagų, kad ir pripažintų galimai kenksmingomis, kiekis lūpų dažuose yra labai mažas, kosmetiką jais „praturtinti“ legalu. Ir nesvarbu, kad įvairiausius lūpų blizgius bei dažus moterys ne tik per ploną lūpų odą pasisavina į kraują, bet ir nuryja šį cheminių medžiagų „kokteilį“. Šios medžiagos dar ir reaguoja vienos su kitomis, o ir dažosi moterys ne tik lūpas, tad medžiagų kiekiai ir deriniai tampa ne tokie jau nekalti.

L. Stančė pataria moterims būti atsargioms. Ji sako, kad reikėtų vengti ne tik cheminių medžiagų, kurios jau draudžiamos naudoti bet ir tokių, kurios įtariamos dėl galimo ilgalaikio poveikio. Gamintojai jas naudoja, bet pirkėjas, matydamas informaciją etiketėje, gali rinktis analogišką prekę be minėtų galimai pavojingų cheminių medžiagų.

Pagrindinė sudedamoji medžiaga – naftos atliekos

GRYNAS.lt išanalizavo vieno brangesnių maitinamojo lūpų pieštuko sudėtį. Lietuvoje pagamintą produktą sudaro šios medžiagos: Paraffinum Liquidum, Ethylhexyl Oleate, Ethylhexyl Stearate, Ozokerite, Petrolatum, Lanolin, Cera Carnauba, Cetyl Alcohol, Pentaerythrityl Distearate, Phenyl Trimethicone, Dimeticone, Aroma, Mel (Honey) Extract, Lactose, Tocopheryl Acetate, Glyceryl Linoleate, Benzophenone-3, Phenoxyethanol, Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben.

Pasak Baltijos aplinkos forumo cheminių medžiagų ekspertės Lauros Stančės, cheminių medžiagų sudėtys rašomos, pradedant nuo medžiagų, kurių produkte yra daugiausiai iki tų, kurių yra mažiausiai.

Daugiausiai lūpų pieštuke yra medžiagos „Paraffinum Liquidum“. Tai – mineralinis aliejus. Skamba nekaltai, bet iš tiesų tai – naftos atliekos, techninis aliejus. Jis užkemša poras ir neleidžia odai kvėpuoti bei pašalinti toksinų, sulėtina jaunų ląstelių augimą. Šio aliejaus sudėtyje yra daug kancerogenų – medžiagų, kurios gali sukelti vėžį. „Paraffinum Liquidum“ dažnai naudojama, nes yra pigi.

Tačiau ją pakeisti galima dar pigesne ir dar kenksmingesne medžiaga, kurios gaminyje taip pat yra. „Petrolatum“ – naftos chemijos riebalai, minkštinantys odą, bet trukdantys natūraliam odos drėkinimo procesui. Ši naftos atlieka randama 15 procentų visų lūpų dažų. „Petrolatum“ taip pat užkemša odos poras, sulaiko skysčius ir trukdo odai pašalinti toksinus. Medžiaga neturi jokios maitinamosios vertės. Šios abi medžiagos, pasak cheminių medžiagų ekspertės, yra vidutiniškai kenksmingos.

Perkančioms kosmetiką, L. Stančė pataria vengti medžiagų, kurias pažymėjo kaip labai kenksmingas (išvardytos sąraše žemiau), o idealiu variantu – ir medžiagų, kurios pažymėtos kaip vidutiniškai kenksmingos. Taip pat, kuo mažiau medžiagų sudaro lūpų dažus – tuo geriau.

Cheminių medžiagų ekspertė pateikė kiekvienos medžiagos, esančios lūpų pieštuko sudėtyje, vertinimą:

Ethylhexyl Oleate – drėkinanti medžiaga (nekenksminga).

Ethylhexyl Stearate - drėkinanti medžiaga (gali dirginti, bet ilgalaikio neigiamo poveikio neturi).

Ozokerite – rišamoji, stabilizuojanti medžiaga (nekenksminga).

Lanolin – išgaunama iš avių, drėkina, apsauginį odos barjerą sukuria (gali būti alergizuojanti, nekenksminga).

Cera Carnauba – augalinės kilmės, drėkina, formuoja apsauginį barjerą (nekenksminga).

Cetyl Alcohol - gali būti augalinės arba gyvūninės kilmės, maskuojanti, drėkinanti (nekenksminga, bet gali sukelt alergiją).

Pentaerythrityl Distearate - drekinanti (nekenksminga).

Phenyl Trimethicone - odos būklę gerinanti medžiaga (nekenksminga tačiau ilgalaikis poveikis labai mažai tirtas).

Dimeticone – nekenksminga.

Aroma - kadangi nepažymėta ar sintetinė ar natūralaus pagrindo, kvapas, gali būti ftalatų pagrindu, ardanti endokrininę sistemą, susijusi su vėžiniais susirgimais (labai kenksminga).

Mel (Honey) Extract - natūrali, nekenksminga, kvapas, skonis (nekenksminga).

Lactose - iš gyvūnų pieno, drėkinimas (nekenksminga).

Tocopheryl Acetate - antibakterinė medžiaga, drėkinanti, siejama su vėžiniais susirgimais,

imuninės sistemos pažeidimais, alergizuojanti (vidutiniškai kenksminga).

Glyceryl Linoleate - rišamoji medžiaga, dirginanti (vidutiniškai kenksminga).

Benzophenone-3 - UV filtras, trikdo endokrininę sistemą, kaupiasi organizme, pažeidžia ląsteles (labai kenksminga).

- Phenoxyethanol - kvapas ir konservantas, imuninės sistemos pažeidimai (vidutiniškai kenksminga)

Methylparaben, Butylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Isobutylparaben – konservantai, trikdo endokrininę sistemą, kaupiasi organizme (labai kenksminga).

Ineta Bricaitė,

grynas.lt

logo

 

 

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų