Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Retą ligą diagnozavo tik iš trečio karto - pacientas laukia donoro

Ligita Sinušienė | 2015-10-29 00:01:34

34-erių metų Aivarą gydytojai nesėkmingai gydė ir nuo jiems neaiškios kilmės uždegimo, ir nuo tuberkuliozės bei sarkoidozės, kol nustatė itin retą net pasaulyje ligą – plaučių silikozę. Deja, tiksli diagnozė vyro būklės nepagerino – liga neišgydoma. Aivaro gyvenimo kokybę pagerintų nebent plaučių transplantacija.

Darbo rūbai
Plataus profilio statybininką darbdavys ar jo įgaliotas asmuo turi informuoti, su kokiomis medžiagomis ar įrankiais teks dirbti, ar bus aprūpintas asmeninėmis darbo apsaugos priemonėmis. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Laukia donoro

Vyras susirgo šia reta liga per kelerius metus, kaip įtariama, maišydamas statybinius sveikatai pavojingus mišinius. Apie tai VLMEDICINA.LT jau rašė straipsnyje „Netinkamos darbo sąlygos per dvejus metus pakirto jaunų vyrų sveikatą nepagydomai“. Dabar apie ligos eigą ir brolio būklę pasakoja Aivaro sesuo Daiva Mušenkova.

„Šiuo metu Aivaras laukia plaučių transplantacijos. Tokių operacijų Lietuvoje per metus atliekama tik dvi. Pirmoji atlikta prieš aštuonerius metus, ir moteris tebegyvena iki šiol. Šiuo metu operacijos laukia iš viso 8 recipientai, bet labai sunku gauti donorą, - sako portalo pašnekovė. – Turi atitikti ir plaučių dydžio parametrai. Tačiau, nors plaučiai, kaip ir inkstai, yra porinis organas, vieno jo negalima išimti ir perkelti kitam žmogui. O po avarijos atvežus donorus plaučiai jau būna subliuškę. Todėl ir tenka laukti ilgai“. Tinkamo donoro Aivaras laukia namuose, prikaustytas prie lovos.

„Visiškai nebevaikšto, - apie brolį pasakoja moteris. – Nuolat būna su deguonies kauke. Be jos jį siaubingai dusina. Kažkiek dar yra nepažeistų plaučių, bet nuo viršaus jie jau visai surambėję“.

D. Mušenkova pasakoja, kad ir brolio svoris yra labai nukritęs, dabar 34-erių metų vyras sveria apie 40 kg.

„Nuo vasaros numetė apie 20 kg, - sako Daiva. – O buvo kresno sudėjimo, yra nedidelio ūgio. Pirmiausia ir atkreipiau dėmesį į praėjusią vasarą pradėjusį kristi svorį. Žiūriu, kad yra toks lyg ir palysęs. Tačiau ėjo pas gydytojus ir plaučius švietė, bet nieko nerado. Buvo pasakyta: „Viskas tvarkoje“. Mat darant rentgeno nuotraukas nesimato cheminių medžiagų sukeltų pažeidimų“.

Gydė ne nuo to

Tai kaip gydytojai nustatė diagnozę? Kokie dar simptomai, be svorio kritimo, kamavo Aivarą ligos pradžioje?

„Pradėjo kosėti, kilti temperatūra. Nedaug – 37 ir kelios dalys. Nueidavo pas gydytoją, išrašydavo vaistų, paskui lyg ir praeidavo. O vasario mėnesį prasidėjo intensyvesnis kosulys. Daugiau kosėjo, vėl temperatūra pradėjo kilti. Jau lyg ir rentgeno nuotraukoje kažkokių pakitimų įžvelgta. Pirmiausia įtarė tuberkuliozę, paskui - sarkoidozę, kuri irgi nepagydoma, bet puikiai kontroliuojama vaistais. Gydytojai paskyrė hormoninių preparatų. Pradėjus juos gerti vieną rytą trūko plautis. Pradėjo kosėti – nugarą skauda. Paguldė į ligoninę. Atliko bronchoskopiją, po jos praėjus kelioms dienoms trūko kitas plautis. Tikriausiai ta procedūra – vamzdelio kišimas – padarė savo. Subliuškus antram plaučiui gydytojai ryžosi operacijai. Pradėjo įtarti, kad diagnozė gali būti neteisinga, nes geriant vaistus ne gerėja, o netgi blogėja. Tad nusprendė imti mėginį iš plaučio – taigi dar viena operacija. Tik tada ir diagnozavo cheminį apsinuodijimą silicio dulkėmis“, - apie ilgas tikrosios ligos paieškas pasakojo moteris.

Besitęsiant vis nesėkmingam gydymui artimieji pradėjo įtarti, kad sveikatos problemos galinčios būti susijusios su darbo sąlygomis.

D. Mušenkovos teigimu, įmonę, kurioje jos brolis, dirbdamas ne vienerius metus, nesugrąžinamai prarado sveikatą, jau patikrino Valstybinė darbo inspekcija (VDI). Juo labiau kad ir Aivaro kolega susirgo ta pačia liga.

Ar artimieji ketina kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl šeimos nariui sukeltos nepagydomos ligos? „Kolkas kreipėmės gražiuoju į Aivaro darbdavį su prašymu kompensuoti patirtą žalą“, - atsakė pašnekovė.

Aplinka nekenksminga?

Straipsnio autorei telefonu susisiektus su minimos įmonės (pavadinimas redakcijai žinomas) vadovu (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), šis kategoriškai atsisakė bendrauti su žiniasklaida.

„Yra atliekamas tyrimas. Ir jeigu mūsų įmonė yra prisidėjusi prie ligos kilimo, blogiausiu atveju problemoms spręsti yra teisinis kelias, - kalbėjo verslininkas. – Visa tai vertina medikai, o aš esu tik darbdavys. Tačiau ir VDI atlikti laboratoriniai tyrimai jau parodė, kad visa darbinė aplinka buvo ir yra toleruotina ir nekenksminga žmogui“.

Minima įmonė, kaip skelbiama viešai internete, rinkai tiekia dirbtinio granito produkciją, turi daugiau nei pusšimtį darbuotojų, metinė apyvarta siekia iki 5 mln. eurų.

Prieš pasirašant – perskaityti

Kaip patiems darbuotojams, susiduriantiems su pavojingomis statybinėmis medžiagomis, apsaugoti savo sveikatą, jeigu tuo pasirūpinti nesugeba darbdavys, net ir įpareigotas įstatymų? Į VLMEDICINA.LT klausimą atsako darbo medicinos gydytoja Teresė Bagdonienė.

„Pirmiausia, plataus profilio statybininką darbdavys ar jo įgaliotas asmuo turi informuoti, kokį konkrečiai darbą jam teks atlikti, su kokiomis medžiagomis ar įrankiais dirbti, ar bus aprūpintas asmeninėmis darbo apsaugos priemonėmis (respiratoriais, kaukėmis, darbo drabužiais, avalyne, guminėmis pirštinėmis ir kitomis). Konkretus ir aiškus darbo pareigų aprašymas, darbo pobūdis, asmeninės darbo apsaugos priemonės turi būti įvardijamos darbo sutartyje, - aiškino specialistė. - Pats darbuotojas turi atkreipti dėmesį į patalpų dulkėtumą, birių medžiagų panaudojimą ir savo esamus pastebėjimus pasakyti darbdaviui. Kiekvienas asmuo ir pats turi saugoti savo sveikatą, ne vien tik darbdaviai“.

Darbinantis kiekvienam darbuotojui, tuo labiau, kaip pabrėžė T. Bagdonienė, statybininkui, privalu išklausyti įvadinį darbo instruktažą konkrečiam darbui ir jį pasirašyti.

„Pasitaiko atvejų, kai darbuotojai pasirašo neišklausę instruktažo, o po to darbdaviai teisinasi, kad darbuotojas žinojo, kaip jam dirbti, tačiau nesilaikė reikalavimų“, - perspėjo gydytoja.

Būtinas rentgenologinis tyrimas

Įsidarbinant naujoje darbovietėje būtina pasitikrinti sveikatą.

„Kartą per metus, esant reikalui, galimas ir neeilinis sveikatos patikrinimas, - aiškino T. Bagdonienė. - Patikrinimą organizuoja šeimos gydytojas, esant reikalui pasitelkęs kitų specialistų konsultacijas. Taip pat būtinas krūtinės ląstos rentgenologinis tyrimas“.

Specialistė atkreipė dėmesį, kad net ilgą laiką dirbdamas dulkėtose patalpose žmogus ilgai gali nejausti nusiskundimų, ypač, jei pats rūko.

„Kosulys, dusulys atsiranda vėliau, todėl, kaip minėjau, būtinas rentgenologinis plaučių tyrimas, - akcentavo gydytoja. - Dulkėtoje aplinkoje neleidžiama dirbti sergantiems subtrofiniais ir atrofiniais viršutinių kvėpavimo takų susirgimais, lėtine obstrukcine plaučių liga, bronchine astma,lėtiniais konjunktyvitais, keratitais, lėtinėmis recidyvuojančiomis odos ligomis, alerginėmis ligomis ir kt. O darbe pastebėjęs netinkamą darbo organizavimą, netinkamas darbo sąlygas, darbuotojas pirmiausia turi informuoti darbdavį. Šiam nesiimant reikiamų priemonių trūkumams pašalinti, reikia oficialiai kreiptis į apskrities valstybinę darbo inspekciją“.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų