Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Reabilitacijai neužtenka pinigų. Teks laukti

taurageszinios.lt | 2013-03-27 14:26:44

Pernai Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje 58-erių metų Tauragės rajono gyventojai Almai (vardas pakeistas) buvo atlikta sudėtinga, 10 valandų trukusi stuburo operacija, tačiau ir šiandien moterį kamuoja pooperacinės komplikacijos. Ji negali ne tik normaliai sėdėti ir vaikščioti, bet ir dėl dubens organų sutrikimo šlapintis ir tuštintis. Anot Almos, jai būtina reabilitacija, tačiau nei Tauragės ligoninė, nei Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC) siuntimo į sanatoriją negali išrašyti, nes jau išnaudojo pirmųjų metų mėnesių limitą. Medikai moterį įrašė į eilę ir liepia laukti, esą nieko blogiau jai nebenutiks. Tačiau skausmų kankinama Alma sako, kad laukti arba nelaukti ji gali parduotuvės eilėje – reabilitacijos jai reikia dabar.

Baseinas
Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojo D. Masiulionio pastebėjimu, žiemą pageidaujančiųjų vykti į sanatorijas mažiau nei vasarą. Algirdo Kubaičio nuotr.

Ligoninėje sveikata nepagerėjo

Operacija Almai buvo atlikta pernai Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje. Po jos moteriai pasireiškė dubens organų sutrikimas, ji negali normaliai šlapintis ir tuštintis, be skausmo stovėti, vaikščioti ir sėdėti. Net savo eilės pas šeimos gydytoją Jūratę Petraitienę moteris laukia automobilyje, pusiau gulėdama ant galinės sėdynės, o prie kabineto eilę stebi jos artimieji. Vasarį dėl nugaros skausmų ir pablogėjusios sveikatos moteris buvo paguldyta į Tauragės ligoninės Nervų ligų skyrių. Anot Almos, ligoninėje savijauta nepagerėjo, reabilitologas rekomendavo reabilitacinį gydymą, tačiau gydytoja neurologė Dalia Stašaitytė siuntimo į sanatoriją nedavė, paaiškino, kad jau vieną kartą po operacijos Alma buvo gavusi reabilitacinį gydymą.

„Išėjusi iš ligoninės dėl siuntimo kreipiausi į savo šeimos gydytoją Jūratę Petraitienę. Ji dėl mano siuntimo teiravosi Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotojos Jolantos Eičaitės. Gavau tą patį atsakymą – nėra lėšų. Neva gali tik užrašyti į eilę su viltimi kada nors tokį gydymą gauti. O mano sveikata tik blogėja. Man kuo skubiau reikalingas reabilitacinis gydymas. Parduotuvėje eilėje galima laukti arba, jei nenori, negali – nelaukti, o ne reabilitacijos, kai kamuoja skausmai. Įdomu, kas kontroliuoja siuntimų reabilitacijai išdavimą ir kokiems ligoniams siuntimai duodami, jei jau man tokios būklės neįmanoma jo gauti?“, –„Tauragės žinių“ klausia Alma.

Įvertinti situaciją paprašė Sveikatos apsaugos ministerijos

Savo abejonėmis, kad reabilitaciniam gydymui skirtos lėšos gali būti išeikvojamos korupciniu būdu tiek ligoninėje, tiek poliklinikoje, moteris pasidalijo ne tik su „Tauragės žinių“ redakcija, bet ir apie tai išdėstė skunde Sveikatos apsaugos ministerijai. Anot moters, vasarį ligoninėje toje pačioje palatoje gulėjusi kita moteris gavo siuntimą į sanatoriją, nors jos sveikatos būklė buvo geresnė.

Alma Sveikatos apsaugos ministerijos prašė įvertinti situaciją ir informuoti, ar teisinga, kad jai nebuvo skirtas reabilitacinis gydymas išrašant iš ligoninės.

Nesilaikė lėšų skirstymo normų

Korespondentės kalbinta moteris rodė Klaipėdos teritorinės ligonių kasos (TLK) atsakymą Tauragės ligoninei, jame rašoma, kad ligoninė išduodama siuntimus medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui nesilaikė Klaipėdos TLK skirtų lėšų kiekio kalendoriniams metams, neviršijant vidutinio lėšų kiekio per mėnesį. Paaiškinta, kad Tauragės ligoninei papildomai lėšų medicininei reabilitacijai ir sanatoriniam gydymui nėra galimybių skirti.

„Kadangi Jūsų vadovaujama įstaiga viršijo sausio mėnesiui skirtą lėšų kiekį, šiuo metu nėra galimybės apmokėti minėtos moters reabilitacinio gydymo“, – vasario 28 dienos rašte Tauragės ligoninės direktoriui Irmantui Mockui konstatavo Klaipėdos teritorinė ligonių kasa.

Į sanatorijas norinčių daug

Anot Tauragės ligoninės direktoriaus pavaduotojo Dano Masiulionio, ligoninėje reabilitacijos gydytojas veda orientacinę apskaitą, gydytojai informuojami apie siuntimų kiekius atskiroms pacientų amžiaus grupėms, supažindinami su praėjusio laikotarpio ataskaitomis. Pasak jo, ligoniai po stacionaro sanatoriniam gydymui siunčiami laikantis nustatytų reikalavimų ir tai daroma gydytojo reabilitologo sprendimu.

D. Masiulionio teigimu, taikomi šie antrinės reabilitacijos tipai: ambulatorinė, atliekama Tauragėje, ir stacionarinė, atliekama įstaigose, akredituotose sanatoriniam gydymui, dažniausiai pajūryje. Šių metų sausį esą buvo daug pacientų. D. Masiulionis pabrėžia, kad pacientai nenori suprasti „kvotavimo“, ne itin nori ir ambulatorinės reabilitacijos Tauragėje. Anot mediko, vengiant konfliktų su pacientais, sanatoriniam gydymui pagal galimybes siunčiami visi, atitinkantys reikalavimus. Žiemos mėnesiais pageidaujančiųjų vykti į sanatorijas, D. Masiulionio pastebėjimu, mažiau, vasaros mėnesiais – padaugėja.

Nėra ko pykti?

„Klaipėdos teritorinės ligonių kasos nuomone, mūsų ligoninė šiemet pereikvojo sausio mėnesio kvotą sanatorijoms, nes siuntė per daug iš stacionaro, tai yra visus, kurie pageidavo ir atitiko keliamus reikalavimus sanatoriniam gydymui. Kita vertus apie išeikvotus pinigus galima kalbėti hipotetiškai, nes su ligonių kasa ne dėl mūsų kaltės šiems metams dar nėra sudaryta sutartis. Orientacines mėnesio sąnaudas sanatoriniam gydymui galima tik prognozuoti, remiantis praėjusiais metais. Bet jei girdėjote per televiziją debatus apie numatomas sutartines sumas su ligoninėmis, suprasite, kad visai neaišku, kuo remiantis mums prognozuoti“, – išklojo D. Masiulionis ir pridūrė, kad vasarį ligoninė gavo raštą iš Klaipėdos teritorinės ligonių kasos, kuriuo liepiama prieš siunčiant pacientą sanatoriniam gydymui raštu kreiptis į TLK dėl leidimo kiekvienam pacientui asmeniškai, išskyrus po sąnarių protezavimo operacijų.

„Jūsų minėtu atveju taip ir buvo padaryta. Po kreipimosi gautas neigiamas atsakymas iš Klaipėdos teritorinės ligonių kasos. Ir jokio skirtumo, kaip ten parašyta: ar kvotų nėra, ar pinigų. Logiškai mąstant išties nesuprantama, kaip ligoninė neturi pinigų, jei praėjo tik du metų mėnesiai? Neįmanoma pereikvoti metų biudžeto per du mėnesius. Ir kaip prognozuoti, kiek siųsti limito net nežinant?“,– svarstė medikas.

Pasak jo, mūsų minima pacientė dėl sanatorijos galės kreiptis pakartotinai ir gaus reabilitaciją tik po to, kai TLK atšauks savo sprendimą. Dėl ligos specifikos šiai moteriai teks gydytis visą gyvenimą. Pernai pavyko gauti reabilitaciją kada norėjo, o šiemet teks laukti ir dėl to esą nereikia pykti.

Įrašė į eilę

Pasak Tauragės pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotojos Jolantos Eičaitės, lėšas įstaigoms Teritorinė ligonių kasa skirsto pagal savo metodiką. Konkreti suma, kiek Tauragės PSPC skirta lėšų reabilitacijoms, esą nežinoma. Nuo praėjusių metų Tauragės PSPC Klaipėdos teritorinei ligonių kasai siunčia paciento dokumentus ir jie sprendžia, skirti reabilitaciją ar ne.

„Šių metų sausį turėjome pacientų, likusių iš praėjusių metų. Buvome išsiuntę jūsų minimos pacientės dokumentus Klaipėdos teritorinei ligonių kasai, tačiau gavome atsakymą, kad mums skirtos lėšos išnaudotos. Kai pacientė buvo atėjusi pas savo šeimos gydytoją, gydytoja iškart atėjo pas mane ir aš moterį įtraukiau į eilę reabilitacijai gauti“, – „Tauragės žinioms“ sakė J. Eičaitė.

Tauragės PSPC direktorės pavaduotoja „Tauragės žinias“ informavo, kad šiuo metu ambulatorinės reabilitacijos, pakartotinės reabilitacijos ir protezavimo laukia 30 tauragiškių. Dar 15 pacientų dokumentacijos išsiųstos į Klaipėdos teritorinę ligonių kasą. Pirmumo teise gali pasinaudoti tie, kuriems reikalingas protezavimas, ar pacientai, patyrę insultą.

Alma eilėje – 26-ta. Kiek jai teks laukti reabilitacijos, anot medikės, esą sunku prognozuoti, nes kelialapių įkainiai skirtingi.

„Šeimos gydytojai reabilitacijai pacientus siunčia tik tuomet, kai tai labai svarbu, jei ne – skiriamos fizioterapijos procedūros“,– sakė J. Eičaitė.

Sveikatos apsaugos ministerija „Tauragės žinias“ informavo, kad Almos skundą išnagrinės per mėnesį – iki balandžio 8 dienos.

Daiva Sitnikienė,

taurageszinios.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų