Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Skonio pokyčiai: varškę keičia užsienietiški sūriai?

2017-09-22 15:11:02

Prekybininkai sako, kad pieno produktų pirkimas pastaruoju metu išlieka daugmaž stabilus. Populiariausi – kasdien vartojami produktai. Galima išskirti šiek tiek didėjantį kietųjų, fermentinių ir kitokių sūrių populiarumą. Tuo metu tinklaraštininkė Ilona Juciūtė ragina nepamiršti naminių patiekalų su pieno produktais, o ypač – su varške.

Sūris. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Daugiausiai perka tuos pieno produktus, kuriuos naudoja kasdien: pieną, grietinę, kefyrą, jogurtus, glaistytus varškės sūrelius. Klientų pirkimo įpročiai išlieka panašūs jau daug metų. Galbūt mažiau perkama varškės, o šiek tiek daugiau įvairių sūrių: kietųjų fermentinių, mocarelos, fetos ir panašiai. Žinote, dabar internetas pilnas įvairiausių madingų receptų, kuriuos visiems reikia išbandyti. Daro visokias salotas, kepa pyragus, tortus ir taip toliau“, – apie pirkėjų įpročius pasakoja Centrinio Kauno turgaus prekybininkai.

Tinklaraščio MaistoKlubas.lt autorė I. Juciūtė sako, kad yra puiku, jog žmonės plečia akiratį, eksperimentuoja virtuvėje ir ieško naujų skonių. Tačiau ragina nepamiršti ir savų, gerai pažįstamų patiekalų su pieno produktais, o ypač – su varške, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„Tiek šviežio, tiek rauginto pieno produktai išsiskiria šarminėmis savybėmis, didele maistine verte. Juose yra daug vitaminų, mikroelementų, kalcio, reikalingo kaulams ir dantims. Ir nemanykite, kad ledai, glaistyti sūreliai – pilnaverčiai pieno produktai. Jie nėra labai naudingi žmogaus organizmui. Šiuos produktus ypač reikėtų riboti vaikams ir vyresnio amžiaus žmonėms, nes juose dažniausiai yra įvairių nenatūralių saldiklių ir priedų, kurių reikėtų vengti.

Užtat nereikėtų pamiršti mums gerai pažįstamos varškės, kurią galima tiesiog paskaninti uogomis, cinamonu, medumi, jogurtu ar pienu. Svarbu, kad nei virta, nei kepta varškė nepraranda maistingųjų savybių, todėl drąsiai iš jos virkite virtinukus, kepkite apkepus ar varškėtukus“, – sako maisto žinovė.

Pašnekovė taip pat pasidalijo keletu savo šeimos ypač mėgstamų receptų, kuriuose naudojama varškė.

Naminiai varškėčiai

Pusę kilogramo 9 proc. riebumo varškės mediniu šaukštu pertrinkite per smulkų sietelį, kad varškėčiai būtų puresni. Įmuškite 2 kiaušinius, įberkite 2 šaukštus cukraus, žiupsnelį druskos. Viską gerai išmaišykite, sudėkite 8 šaukštus miltų ir įtarkuokite pusę citrinos žievelės.

Dar kartą viską gerai permaišykite. Tešla gausis limpanti prie rankų, bet kuo mažiau miltų, tuo varškėčiai minkštesni! Tad geriau sudrėkinkite rankas vandeniu ar aliejumi. Kepkite įkaitintoje keptuvėje ant alyvuogių aliejaus po 3–4 min iš abiejų pusių.

Sveikuoliškos bandelės be miltų

Kruopščiai sumaišykite pusę kilogramo 9 proc. riebumo varškės, 250 g avižinių dribsnių, 3 kiaušinius pagardintus žiupsneliu druskos, kmynais, česnakais, linų sėmenimis ar kitomis mėgstamomis sėklomis. Suformuokite bandeles, šaukite į iki 180 C laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepkite 40 min.

Grūdėtos varškės salotos

Supjaustykite 2 pomidorus, pusę ilgavaisio agurko, vieną svogūną žiedais. Pagardinkite druska, pipirais. Sudėkite varškę ir gabalėliais supjaustytą lašišą. Ant viršaus įspauskite česnako, užberkite dar šiek tiek druskos ir pipirų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų