Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Raudonasis Kryžius: ištakos pasaulyje ir judėjimas Lietuvoje

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-08-04 00:01:26

Raudonasis Kryžius – tarptautinė humanitarinė organizacija, kuri siekia užkirsti kelią žmonių kančioms ir jas palengvinti. Organizacijos nariai rūpinasi ligotais, benamiais, pagyvenusiais ir vienišais asmenimis, pabėgėliais ir kitomis socialiai pažeidžiamomis asmenų grupėmis.

Pratybos
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija vadovaujasi septyniais pagrindiniais principais: humaniškumu, bešališkumu, neutralumu, nepriklausomybe, savanoriškumu ir universalumu. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos archyvo nuotr.

Ypač aktyviai organizacijos principai pradėti formuoti po pirmosios Ženevos konvencijos 1984 m. Vyriausioji organizacijos valdyba įsikūrusi taip pat Ženevoje. Organizacijos įkvėpėju ir įkūrėju laikomas šveicarų filantropistas Henry Dunant.

Raudonojo Kryžiaus judėjimas sudarytas iš Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto, Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijos (į kurią įeina nacionalinės draugijos) ir pačių nacionalinių draugijų.

Istorinės detalės

Raudonojo Kryžiaus idėja, ko gero, gimė 1859 metais. Jaunam šveicarui Henry Dunant, keliaujančiam su darbo reikalais po Europą, teko gyvai stebėti Solferino (Italija) mūšio padarinius. Vyrą sukrėtė mūšio lauko vaizdai: daugiau nei 40 tūkst. mirusiųjų, daugybė žaizdotų, sumuštų, kenčiančių. Sutelkęs miestelio bendruomenę, Dunant tris paras be poilsio teikė pagalbą gyvoms likusioms mūšio aukoms: tvarstė, teikė kitokią medicininę pagalbą, maitino, stengėsi jiems suteikti kuo daugiau komforto.

Po šio lemtingo įvykio grįžus namo matyti vaizdai ir išgyventi jausmai Dunant nedavė ramybės. Ramybės nedavė ir mintys apie pagalbos bendruomenių steigimą kiekvienoje šalyje, visame pasaulyje. Tokios bendruomenės , mane Dunant, galėtų padėti karo ar kitų nelaimių aukoms.

1863 m. laikomi Raudonojo Kryžiaus, kaip humanitarinės organizacijos, gimimu. Patvirtintas ir skiriamasis ženklas – emblema: raudonas kryžius baltame fone. Penki garbūs Ženevos gyventojai (tarp jų ir Dunant) įsteigė komitetą, kuris vėliau pavadintas Tarptautiniu Raudonojo Kryžiaus komitetu.

Kitais metais dvylika vyriausybių priėmė Ženevos konvenciją. Tai buvo svarbus žingsnis žmogiškumo labui. Žingsnis, kurio dėka sužeistiesiems mūšio lauke buvo galima pasiūlyti pagalbą, o aptarnaujantis medicininis personalas galėjo būti laikomas neutraliu. Taip pat ir impulsas humaniškas Raudonojo Kryžiaus idėjas plėtoti toliau.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus istorija

Paklausta apie Raudonojo Kryžiaus Lietuvoje istoriją, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos (LRKD) generalinė sekretorė Gražina Jevgrafovienė paminėjo A. Jazdausko knygą „Žmonės iš saulės“. Ši knyga, anot generalinės sekretorės, puikiai atspindi šios draugijos istoriją nuo 1819 iki 1989 metų.

Draugiją Lietuvoje 1919 m. įkūrė medikas Rokas Šliūpas kartu su savo kolegomis. Tokį žingsnį žengti juos paskatino noras padėti nuo Pirmojo pasaulinio karo ir okupacijos nukentėjusiems žmonėms, po karo grįžusiems Lietuvos pabėgėliams. Draugijos veikloje tuo metu aktyviai reiškėsi daugelis žymių Lietuvos gydytojų, sveikatos apsaugos darbuotojų. Tiesa, Raudonojo Kryžiaus idėjos Lietuvoje nebuvo visiškai naujos, mat prieš pat 1919 m. Lietuvoje misiją vykdė Rusijos Raudonasis Kryžius.

Taigi lietuviškoji Raudonojo Kryžiaus draugija įkūrė ligoninių Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Klaipėdoje. Taip pat pirmąją Lietuvoje tuberkuliozės sanatoriją Aukštojoje Panemunėje, greitosios medicinos pagalbos kraujo perpylimo įstaigas ir greitosios pagalbos stotis, medicinos seserų mokyklas, vaistines, ortopedijos dirbtuves. Turėjo ir savo leidinių, laikraščių. Nemažai prisidėjo prie Birštono ir kitų Lietuvos kurortų plėtojimo.

Nuo pat veiklos pradžios Lietuvos Raudonasis Kryžius vykdė tarptautinį bendradarbiavimą, finansiškai padėjo nuo gamtos katastrofų nukentėjusiesiems Bulgarijoje, Graikijoje, Dominikos Respublikoje, Kuboje, Kinijoje.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija yra Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio federacijos narė.

Lietuvos RK jaunimas (LRKJ) – sudedamoji RK draugijos dalis, vienijanti jaunus žmones, trokštančius padėti kitiems. LRKJ nariai rūpinasi našlaičiais, neįgaliais vaikais, vienišais seneliais. Jie propaguoja sveiką gyvenimą, mokosi jo, nagrinėja AIDS, narkomanijos, vaikų teisių klausimus. LRKJ mokosi teikti pirmąją pagalbą, o gerai pasirengę instruktoriai rengia kitus jaunuolius. Taip pat LRKJ savanoriai vysto projektą „Stop prekybai žmonėmis“, kuriuo ne tik siekiama supažindinti visuomenę su tykančiais prekybos žmonėmis pavojais, bet ir mažinti į prekeivių žmonėmis rankas patenkančių aukų skaičių.

Savanoriai
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos Kauno savanoriai. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos archyvo nuotr.

LRKD veikla pastaruoju metu

Paklausta apie draugijos veiklą, aktualiausias veiklos sritis, G. Jevgrafovienė sakė: „Apie mūsų nuveiktus darbus, vykdomus projektus, organizuojamą veiklą, renginius ir kt.visuomenę informuojame LRKD veiklos ataskaitose“.

Remiantis 2013 metų ataskaita, draugijos narių skaičius augo ir pasiekė beveik 3 100. Kaip vieną naujesnių projektų, LRKD išskyrė tarptautinį socialinės paramos projektą BeLiLa, startavusį 2013 m. pabaigoje. Projekte dalyvauja Lietuva, Latvija, Baltarusija, o savanoriai lanko ir socialinę pagalbą suteikia senyviems, vienišiems, neįgaliems asmenims.

2013 m. išskiriamas ir LRKD Raseinių vaikų priežiūros, ugdymo, reabilitacijos ir užimtumo dienos centras. Centras vykdo veiklą jau septynerius metus. Minima LRKD Raseinių labdaros valgykla, ŽIV/AIDS prevencijos programa, privalomieji visuomenės sveikatos mokymo kursai ir pirmosios pagalbos teikimo mokymas mokyklose. Štai 2012– 2013 mokslo metais tokie mokymai vyko 141-oje mokyklų.

Renginius Pasaulio pirmosios pagalbos dienai organizavo 9 LRKD skyriai skirtinguose Lietuvos miestuose. Visagino draugijos nariai organizavo pasirengimo ekstremalioms situacijoms savanorių mokymus - pratybas Nemenčinėje, Civilinės saugos mokymo centre. LRKD savanorių paieškos ir gelbėjimo būrys (savanoriai iš Visagino, Vilniaus m. ir Vilniaus raj. skyrių) kartu su Visagino ir Molėtų policijos komisariatų pareigūnais surengė mokomąsias dingusių žmonių paieškos pratybas. Aktyviai veikė ir senjorų bei jaunimo klubai: organizuoti mokymai, socialinės akcijos, šventiniai renginiai. 2013 m., kaip ir kasmet, buvo surengta daug renginių, skaitytos paskaitos apie draugiją, judėjimo principus, draugijos veiklą, emblemos apsaugą ir tarptautinę humanitarinę teisę. Įvairūs Lietuvos skyriai bendradarbiavo su RK draugijomis Vokietijoje, Latvijoje, Norvegijoje, Baltarusijoje.

Verta paminėti ir tai, kad 2013 m. nuo lapkričio 12 iki gruodžio 12 dienos įvairiais komunikacijos kanalais vykdyta lėšų rinkimo kampanija nukentėjusiems nuo taifūno Filipinuose. Surinkta 41 898 Lt.

Kita veiklos sritis – pagalba migrantams, taip pat pasienio  ar užsieniečių išsiuntimo monitoringas. Aktyviai veikė ir Kauno pabėgėlių integracijos bei Pabradės užsieniečių registravimo centrai. Labiausiai nepasiturintiems asmenims buvo teikiamas maistas. Be to, surinkta ir išdalinta apie 54 tūkst. kg dėvėtų drabužių bei batų. Tokia labdara suteikta 7089 žmonėms.

Generalinė sekretorė G. Jevgrafovienė dar priduria: „Raudonojo Kryžiaus veiklos sritys yra senų, vienišų žmonių priežiūra ir pagalba namuose (slaugytojos prižiūri vienišus, ligotus asmenis), moksleivių pirmosios pagalbos mokymas ir privalomieji sveikatos mokymo kursai kompanijoms, vairavimo mokykloms. Taip pat paieškos, teisinė, socialinė pagalba prieglobsčio prašytojams, pabėgėliams, migrantams, pasirengimas ekstremalioms situacijoms, tarptautinis bendradarbiavimas, emblemos apsauga.

Na ir galiausiai draugija veiklą vykdo remdamasi tam tikrais principais ir gairėmis. Kaip ir draugijos kitose šalyse, taip ir LRKD, vadovaujasi septyniais pagrindiniais principais: humaniškumu, bešališkumu, neutralumu, nepriklausomybe, savanoriškumu ir universalumu.

Šaltiniai:                                 

https://redcross.lt/lt/

https://www.icrc.org/eng/who-we-are/history/overview-section-history-icrc.htm

https://www.ifrc.org/en/who-we-are/history/

https://www.historytoday.com/richard-cavendish/founding-red-cross-movement

Jazdauskas, Algimantas. Žmonės iš saulės.Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos istorinė apybraiža. 1919-1989. – Vilnius: Gairės. 2012. – 304p.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų