Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

R. Žemaitaitis: „Bijoti reikia ne pirmininkės pažiūrų, o ministerijos specialistų nekompetencijos“(2)

Ligita Sinušienė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-11-24 00:02:56

Labiausiai baimintis reiktų nekompetentingų Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistų, o ne Sveikatos reikalų komiteto naujosios pirmininkės Agnės Širinskienės asmeninių pažiūrų, kad ir kokių, atrodytų, konservatyvių. Tuo įsitikinęs jos pavaduotojas Remigijus Žemaitaitis, priblokštas per pirmąjį posėdį pamatyto chaoso. Su A. Širinskiene straipsnio autorei nepavyko susisiekti.

Remigijus Žemaitaitis. Karolio Kavolėlio (BFL) nuotr.

Tegu vertina psichologai

„Tegu psichologai ir daktarai vertina, ar etiška dėl asmeninių įsitikinimų šitaip užsipulti pirmininkę, - apie trečiadienį žiniasklaidoje pasirodžiusį straipsnį, kritikuojantį A. Širinskienės prieš dešimtmetį parengtą daktaro disertaciją „AIDS paaštrintos sveikatos apsaugos problemos ir jų sprendimo etinė-moralinė atsakomybė“, kurios autorė ŽIV ir AIDS įvardija kaip bausmę už amoralų gyvenimo būdą, efektyviausia apsaugos priemone nuo šių ligų vadina lytinį susilaikymą iki santuokos bei ištikimybę santuokoje, kontraceptinę kultūrą vadindama melo kultūra ir pan.. – Kol ji buvo kandidatė į Seimą, niekas neskelbė šitos daktaro disertacijos, kai tapo Seimo nare ir netgi vėliau – kandidate į Sveikatos reikalų komiteto pirmininkus – irgi ne. Tačiau tik tuomet, kai tapo pirmininke, kryptingai pasipylė purvai“.

Paprašytas išsakyti savo nuomonę, ar Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei darbe išliks svarbiausi jos moraliniai įsitikinimai, politikas atsakė klausimu: „Iš tiesų labai gerbiu žmogų, kuris turi savo nuomonę ir išdrįsta ją pasakyti, nepaisant daugumos nuomonės. Džiaugiuosi, kad Rokas Žilinskas viešai pasisakė esąs gėjus, bet niekam savo požiūrio neprimetė. Labai tikiuosi, kad ir mūsų komiteto pirmininkė savo nuomonės niekam neprimes, kitaip paprasčiausiai neišbus šiose pareigose“.

R. Žemaitaitis pabrėžė, jog jo pagarba pirmininkei už tvirtą asmeninę poziciją anaiptol nerodo jį patį turint tokias pačias pažiūras. Pavyzdžiui, priešingai nei A. Širinskienė, jis pasisakąs už kontraceptikų būtinybę, taip pat ir už abortus.

Kita vertus, tvirtina portalo pašnekovas, A. Širinskienė jau ir išsižadanti kai kurių savo teiginių, skelbtų prieš dešimtmetį.

O dabartinės A. Širinskienės pareigos, R. Žemaitaičio nuomone, priešingai, netgi sumažina jos buvusią įtaką Sveikatos reikalų komitetui, kurią turėjusi būdama nepriklausoma ekspertė: „Būdama ekspertė ji galėjo netiesiogiai spausti pirmininkę dėl tam tikrų sprendimų, ir taip yra daroma politikoje. O dabar ką pirmininkė paspaus?“

Džiaugiasi komiteto narių įvairove

Paprašytas įvertinti naujojo komiteto sudėtį, R. Žemaitaitis pasidžiaugė jo įvairove.

„Šitokio margumo dar niekur nemačiau. Tiesą sakant, prieš eidamas čia, aš netgi bijojau, nes nieko bendro su šia sritimi nesu turėjęs. Tačiau yra didelis privalumas – labai įvairiapusiška komiteto sudėtis, kokios neturėjome Ekonomikos komitete (R. Žemaitaitis praėjusią Seimo kadenciją vadovavo Ekonomikos komitetui). Ir, svarbiausia, visi savo srities profesionalai, turintys labai aiškią poziciją ir gebantys ją argumentuoti, - kalbėjo politikas. – Darius Kaminskas, dirbęs ir privačiame sveikatos sektoriuje, tad puikiai išmanantis jo visus niuansus; Asta Kubilienė, tiesiogiai susidūrusi su organų transplantacija ir šių paslaugų finansavimu; Dainius Kepenis – sveikatinimo profesionalas, Algimantas Kirkutis, Klaipėdos jūrininkų ligoninės gydytojas, kuris puikiai žino, kad chirurgas, atlikęs 2-iejų valandų trukmės operaciją, užsidirba 17 eurų, o grįžęs į namus ir nusamdęs plytelių klojėją, už jo poros valandų darbą turįs sumokėti 30 eurų; Jonas Liesis, dirbęs savivaldybėje, buvęs ir administracijos direktorius, tad puikiai išmano, kaip gyvena mažosios ligoninės. Irena Degutienė šiek tiek pakritikavo, kodėl aš, teisininkas, esu šiame komitete, bet vis dėlto mudu kartu, klausydami Sveikatos apsaugos ministerijos specialistų pranešimų, vis fiksuodavome, kaip skaičiai nesutampa“.

Nesmagu turėtų būti A. Matului

Ar nesijutę, kad naujokė pirmininkė varžytųsi komiteto senbuvio A. Matulo? Juk šis – jau 4 kadencijas iš eilės čia darbuojasi, o pustrečios kadencijos netgi vadovavo komitetui...

„O koks skirtumas? Būk čia nors 30 metų, bet žmogui, turinčiam tvirtą poziciją ir savo nuomonę, niekas netrukdo. Apskritai komiteto pirmininkui svarbiausia yra būti geru administratoriumi, - kalbėjo R. Žemaitaitis. – Kita vertus, A. Matulas galbūt ir turi daug žinių, bet gal atėjo laikas ir iš šono į tai, kas jam jau atrodo savaime suprantama, pažiūrėti? Gal jis, pavyzdžiui, per keturias kadencijas nebemato, kad SAM darbuotojai blogai dirba? O gal, pavyzdžiui, jis, kaip akušeris, finansiškai suinteresuotas dėl pagalbinio apvaisinimo?“

Didesnio chaoso, ką vakar pamačiau, klausydamasis SAM specialistų, man neteko matyti. Šitokios žemos kompetencijos darbuotojai! Man paprašius pateikti skaičius, kiek lėšų sutapyta per keturis restruktūrizacijos etapus, pasigirdo atsakymas: „Mes tokios informacijos neturime“. Pasidomėjus, kokiais dokumentais remiamasi, skirstant pinigus vienai ar kitai įstaigai, paaiškinama: „Nusprendžiama ministro pasitarime“

Pirmininkės pavaduotojas leido suprasti, kad netgi atvirkščiai, tokiam senbuviui, kaip minimas politikas, galbūt reiktų dėl kai kurių nepadarytų sprendimų jaustis nepatogiai prieš komiteto naujokus: „Pirmininkė, būdama taktiška, A. Matulo nepasiteiravo, kodėl iki šiol įstatymu nėra apibrėžta, kas yra inovatyvūs vaistai, ir kodėl jiems taip lengvabūdiškai skirstomi pinigai. Juk jis už tai atsakingas, buvo pirmininkės pavaduotojas“.

Grėsmė – SAM specialistų nekompetencija

Apskritai R. Žemaitaitis įsitikinęs, kad visuomenė turėtų baimintis ne Sveikatos reikalų komiteto kompetencijos ar nekompetencijos, o SAM specialistų.

„Didesnio chaoso, ką vakar pamačiau, klausydamasis SAM specialistų, man neteko matyti. Šitokios žemos kompetencijos darbuotojai! Man paprašius pateikti skaičius, kiek lėšų sutapyta per keturis restruktūrizacijos etapus, pasigirdo atsakymas: „Mes tokios informacijos neturime“. Pasidomėjus, kokiais dokumentais remiamasi, skirstant pinigus vienai ar kitai įstaigai, paaiškinama: „Nusprendžiama ministro pasitarime“. Aš, būdamas teisininkas, tokio dokumento kaip „ministro pasitarimas“ nežinau. Ar tai ministro nutarimas? Ar įsakymas? Šitaip neatsakingai taškomi SAM pinigai! Po vakarykščio posėdžio dabar jau suprantu, kur dingsta pinigai“.

Pirmininkės pavaduotoją pribloškė ir tai, kad svarstant klausimą dėl lėšų skyrimo privalomiems skiepams nuo meningokokinės infekcijos, SAM specialistai nesugebėjo paaiškinti, nei kokio amžiaus vaikai bus skiepijami, nei kokia yra vienos vakcinos kaina.

„Iš mūsų tik prašo – skirkit mums pinigus, o paskui jau mes žiūrėsime. Kaip šitaip lengva ranka ministras gali skirstyti pinigus? Dešimtis milijonų?! Tai štai kieno kompetencija ir profesionalumu reikia rūpintis, o ne komiteto pirmininkės, kuri tik gali kuruoti vieną kitą klausimą, o iš esmės ji vadovauja posėdžiui“, - kalbėjo politikas.

Sveikatos reikalų komiteto sudėtis

Sveikatos reikalų komitete dirba du praėjusios kadencijos komiteto nariai – Irina Rozova ir Antanas Matulas. Pastarasis šiame komitete darbuojasi jau 4 kadencijas, dvi su puse yra vadovavęs komitetui. Iš 11-os narių 6 yra medikai (I. Degutienė, A. Matulas, D. Kaminskas, A. Kubilienė, Antanas Vinkus, A. Kirkutis), 2 teisininkai R. Žemaitaitis ir A. Širinskienė (pastaroji yra ir teologė), žurnalistė Irina Rozova, pedagogas, buvęs savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys ir Sveikuolių sąjungos pirmininkas Dainius Kepenis.

Komiteto daugumą sudaro 5 Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos atstovai, 2 konservatoriai, po vieną liberalą, socialdemokratą, „tvarkietį“ ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovą.

Sveikatos reikalų komiteto sritys:

  • rengti gyventojų sveikatos priežiūrą, visuomenės sveikatą ir sveikatinimo veiklą reglamentuojančių įstatymų projektus bei teikti išvadas dėl tokių įstatymų ir kitų aktų, perduotų komitetui nagrinėti, projektų;
  • koordinuoti suinteresuotų valstybės institucijų ir kitų organizacijų darbą, rengiant įstatymų projektus komiteto kompetencijai priklausančiais klausimais;
  • svarstyti ir teikti pasiūlymus dėl valstybės sveikatos politikos formavimo;
  • atlikti sveikatos sistemos institucijų ir kitų su asmens ir visuomenės sveikatos problemų sprendimu susijusių institucijų parlamentinę kontrolę, teikti pasiūlymus ir rekomendacijas dėl jų veiklos gerinimo;
  • kontroliuoti, kaip įgyvendinama sveikatos apsaugos reforma ir tobulinama Lietuvos nacionalinė sveikatos sistema.
  • svarstyti Vyriausybės pateiktą tvirtinti PSDF biudžeto projektą ir teikti išvadas Seime svarstant kartu su LR valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo projektu;
  • atlikti nuolatinę PSDF biudžeto vykdymo kontrolę;
  • svarstyti ir teikti išvadas dėl PSDF konsoliduotųjų ataskaitų rinkinio.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų