Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

R. Šalaševičiūtė: darbo užmokesčio ir užimtumo didėjimas mažina savižudybių skaičių

vlmedicina.lt | 2015-09-09 14:14:45

Didėjantis darbo užmokestis ir mažėjantis nedarbas reikšmingai susijęs su savižudybių skaičiaus mažėjimu. O registracija darbo biržoje suteikia socialines garantijas ir galimybę gauti darbą, todėl gyvenimas, turint garantuotas pajamas, susijęs su savižudybių skaičiaus mažėjimu. Būtent socialiniai ir ekonominiai veiksniai (ekonominė krizė, nedarbas, pajamų mažėjimas, skurdas ir kt.) turi daugiausia įtakos savižudybių mastui Lietuvoje.

Rimantė Šalaševičiūtė
Rimantė Šalaševičiūtė. Andriaus Ufarto (BFL) nuotr.

Savižudybių skaičius mūsų šalyje nuo 2003 metų sumažėjo apie 40 proc. tačiau tarptautiniame kontekste jis išlieka palyginus aukštas. Kita vertus, psichiatrija yra bene labiausiai pasikeitusi medicinos sritis Lietuvoje, kurioje vis intensyviau taikoma daugiadisciplininė (ne tik medikamentinė, bet ir psichologinė, meno ir kt.) terapija.

Tai spaudos konferencijoje Seime, skirtoje Atviros psichiatrijos mėnesiui, kuris Lietuvoje truks nuo rugsėjo 10-osios – Pasaulinės savižudybių prevencijos dienos – iki spalio 10-osios – Pasaulinės psichikos sveikatos dienos, pabrėžė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Ministrė taip pat akcentavo, kad praėjusios konservatorių ir liberalų vyriausybės valdymo metu psichikos sveikatos sričiai buvo skiriama per mažai dėmesio, o dabartinė socialdemokratų vadovaujama vyriausybė jai skiria papildomą dėmesį. Sveikatos apsaugos ministerija aktyviai įgyvendina Savižudybių prevencijos 2014–2016 metais planą, kuriame orientuojamasi į žmonių, turinčių priklausomybę nuo alkoholio ir narkotikų, gydymą, kadangi statistika rodo, kad net 80 proc. asmenų Lietuvoje nusižudo būdami neblaivūs.

Ministerija pasirūpino Savižudybių prevencijos biuro, kuriame dirba 6 specialistai, Valstybiniame psichikos sveikatos centre įsteigimu šių metų pradžioje ir jo veiklos finansavimu. Nuo liepos 1 d. įsigaliojo psichologinės reabilitacijos apmokėjimo tvarka. Taip pat rengiamas pagalbos bandžiusiems nusižudyti aprašas. Aktyviai bendradarbiaujama su nevyriausybinėmis organizacijomis, dirbančiomis psichikos sveikatos srityje.

Spaudos konferencijoje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Psichiatrijos klinikos vadovė, gydytoja psichiatrė prof. dr. Virginija Adomaitienė pristatė Užbaigtų savižudybių sąsajos su sveikatos priežiūros resursais, ligotumu psichikos ir elgesio sutrikimais ir sociodemografiniais veiksniais Lietuvoje tyrimą. Remiantis jo duomenimis, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskrityse 2010–2014 metais savižudybių skaičius 100 tūkst. gyventojų buvo mažesnis nei Lietuvos rodiklis, o Alytaus, Marijampolės, Utenos ir Tauragės – nuolat gerokai viršydavo Lietuvos rodiklį. Vyrų Lietuvoje nusižudo 4–5 kartus daugiau nei moterų, o apie 65 proc. visų nusižudžiusiųjų buvo 25–59 metų t.y., darbingo amžiaus žmonės. Miestuose stebima ryškesnė savižudybių didėjimo tendencija tarp vaikų paauglių ir 20–24 ir 25–44 metų amžiaus gyventojų, o kaimiškuose regionuose – gyventojų, kuriems per 60 metų, grupėje.

Tyrimas parodė, kad su savižudybių skaičiaus mažėjimu reikšmingai susiję: gydytojų psichiatrų ir šeimos gydytojų skaičiaus didėjimas, psichiatrinių stacionarių lovų skaičiaus didėjimas, savalaikis ir visavertis psichikos ir elgesio sutrikimų gydymas (diagnozavus sutrikimą), didėjantis darbo užmokestis ir gyventojų užimtumas bei didėjantis registruotų bedarbių skaičius.

Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė teigė, kad nors nuo 2003 metų savižudybių skaičius Lietuvoje mažėjo, o 2012 metais jų dažnis pagaliau nukrito žemiau 1000 savižudybių per metus ribos, tačiau vis tiek pastaraisiais metais tas mažėjimas sulėtėjo. Tam daug įtakos turėjo 2008–2010 m. krizė.

O. Davidonienės teigimu, savižudybių prevencijoje labai svarbūs trys veiksniai: ankstyva psichinės sveikatos sutrikimų diagnostika, pačios visuomenės psichinė sveikata ir psichologinė atmosfera bei socialiniai ir ekonominiai veiksniai. „Taip pat ypač svarbu gebėti atpažinti savižudybės riziką ir žinoti, kaip elgtis ją atpažinus. Tokias žinias turėtų turėti ne tik šeimos gydytojai, psichiatrai ar psichologai, bet ir kitos pagalbos tarnybos, kaip policija ir pan.“, – sakė ji.

Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė pabrėžė, kad labai svarbu, kaip atsakingai žiniasklaida atspindi savižudybių problematiką, bei paragino mažinti psichinės sveikatos sutrikimų stigmą, nebijant kalbėti jokiomis susijusiomis temomis.

LSDP informacinio centro info.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų