Sekmadienis, 2020.01.19
Orai
Reklama

Psichologas: į penkis vaiko elgesio ženklus būtina atkreipti dėmesį

Ligita Sinušienė | 2016-01-12 00:01:03

Lietuva vis dar tebėra sukrėsta vaikžudystės Lietuvos kaime, nerimą kelia likusios sesutės ir šešiamečio broliuko likimai bei nežinia dar kiek panašiai gyvenančių šalies vaikų  likimai. Pasirodo, bent kartą per dieną vien  nemokamu emocinės paramos telefonu 8 800 28888, kuris net ir neskirtas mažamečiams, paskambina mūsų vaikai iki 10-ies metų.

Telefonas
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Skambina ir dėl prasidėjusio brendimo

Kadangi psichologinė linija yra anoniminė, skambinančiųjų neprašoma nurodyti savo amžiaus. Metai paaiškėja tik iš pokalbio detalių, -  pasakoja „Jaunimo linijos“ vadovas Paulius Skruibis.

Tarpusavio santykių  su tėvais, draugais problemos, rūpesčiai dėl mokslų, patiriama fizinė, psichologinė prievarta, patyčios – štai kuo dažniausiai skundžiasi  vaikai iki 11 metų. Vyresnius  (11-15 metų) kamuoja ir meilės problemos, jiems tenka išgyventi  ir seksualinę  prievartą, reikia padrąsinimo dėl pirmųjų menstruacijų ar kitų pradedančio ryškėti seksualumo dalykų. Kartais jie prisipažįsta ir dėl savęs žalojimo.

Vyresni labiau linkę į savižudybes

Paulius Skruibis
Paulius Skruibis. Asmeninio archyvo nuotr.

Iš  vyresnio amžiaus vaikų, kaip sako psichologas, dažniau sulaukiama skambučių „su savižudybės rizika“. Paprašytas atskleisti to priežastis, P. Skruibis sako, jog tokią reakciją paprastai sukelia problemų visuma.

„Pavyzdžiui, gal vaikas labai nesutaria su tėvais, šeimoje nuolat patiria psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą“,  - sako pašnekovas.

Paprašytas išsamiau apibūdinti psichologinę prievartą, aiškina: „Pavyzdžiui, vaikas patiria nuolatinį psichologinį spaudimą, yra sistemingai žeminamas: „Esi niekam tikęs. Iš tavęs nieko nebus“.  Dažnai psichologinė prievarta patiriama kartu su fizine. Bet vaikas gali būti ir  nemušamas,  bet patirti  įtampą dėl nuolatinių grasinimų“.

Skambučių iš jaunesnių nei 10-ies metų vaikų sulaukiama apie 25  per dieną.

Ar fiksuojama, koks yra skambinančiųjų iš kaimo vietovių bei miestų santykis?

„To nežinome, nes  neklausiame. Bet jei ir žinotume, iškiltų ir kitas klausimas. Nebūtinai tos  vietovės, iš kurių skambinama dažniausiai,  turi daugiausiai rūpesčių. Gal kiti tiesiog nežino apie šią galimybę?“ – sako P.  Skruibis.

5 svarbūs ženklai

Paprašytas psichologas išvardija išorinius požymius, kurie tėvams, kaimynams, pedagogams ar kitiems šalia vaiko esantiems žmonėms gali rodyti apie jo patiriamą  itin didelę psichologinę įtampą.

„Vaikas nuolat atrodo nelaimingas. Tai nėra normalu. Vadinasi, tai lemia kažkokios priežastys. Kitas signalas – vaiko, ypač jaunesnio amžiaus, patiriami dažni pilvo, skrandžio skausmai. Jis dar nemoka žodžiais išreikšti savo jausmų, tad jam paprasčiau yra skųstis skausmais. Apie seksualinę prievartą, ypač patiriamą mažų vaikų, gali signalizuoti neadekvačiai seksualus elgesys. Dar vienas psichologinės įtampos ženklas – negebėjimas susikaupti, susikoncentruoti pamokai. Ypač jeigu anksčiau tokių problemų nebuvo, mokymosi rezultatai krenta žemyn.  Žinoma, jei vaikas šeimoje patiria įtampą, girdi konfliktus, jo galva užimta visai kitais dalykais, o ne mokslais. Be abejo, būtina atkreipti dėmesį  į vaiką, jei jis pradeda žalotis ar bent užsimena apie tai“.

Psichologas akcentuoja vieną bendrą  principą -  jeigu vaiko elgesyje bent kas nors kelia nerimą, reikia tuo susirūpinti,  nors ir vengti daryti skubias išvadas.

Netoleruotinas joks smurtas

O ką specialistas  patartų sutuoktiniams, kurie iš savo antros pusės patiria kokios nors formos smurtą, šeimoje vaikai regi konfliktus, bet nesiskiriama būtent dėl jų?

„Geriausia būtų, jei mūsų visuomenė ir atskiri jos nariai netoleruotų jokio smurto. Nesvarbu, kokio. Ir nėra tokio dalyko, kaip „jeigu truputį pamuša, tai nieko tokio. Svarbu, kad nedaug, nesmarkiai“. Joks kiekis smurto neturi būti priimtinas“,  - sako psichologas.

Sprendžia pati mokykla

Straipsnio  autorei sovietmečiu teko mokytis provincijos devynmetėje mokykloje, kurioje per kelerius metus nusižudė du mokiniai. Į tai buvo sureaguota. Iš sostinės atvyko psichologų  komanda, dirbo su kiekviena klase, specialistai asmeniškai dirbo su kiekvienos klasės lyderiu bei atstumtuoju, kurie buvo nustatyti iš anonimiškų moksleivių anketų. O kaip į mokyklos psichologines krizes reaguojama dabar?

„Iniciatyvą dėl problemų sprendimo būdo priima pati mokykla, – aiškina VLMEDICINA.LT pašnekovas. – Kiekviename mieste veikia Psichologinė pedagoginė tarnyba, daugelyje mokyklų dirba ir psichologai“.

Deja, kiek P. Skruibiui tenka išgirsti iš kolegų, toli gražu ne visos mokyklos  skuba  pasinaudoti joms prieinamais resursais.

Provincijoje psichologo prisibijo?

O mokiniai ar veržiasi į individualius pokalbius su mokyklų psichologais? Paaiškindamas, jog komentuoti mokyklų psichologų darbą iš tiesų nesanti jo kompetencija, „Jaunimo linijos“ vadovas vis dėlto sako, jog  kartais, ypač mažesniuose miesteliuose, priimti individualias psichologo konsultacijas (ir nebūtinai  - mokykloje) iš tiesų  būna keblu: „Kadangi miestelyje vienas kitą pažįsta, žmonės baiminasi, kad psichologas pokalbio detalių  neatskleistų kitiems.  Vilniuje paprasčiau, nes tą psichologą sutikti kur nors gatvėje ar parduotuvėje mažai tikėtina“.

Kita vertus, kaip sako P. Skruibis, švietimo įstaigose dirbantys kolegos neretai pasiguodžia, kad  mokyklų administracija, būna, net nesuprantanti jų funkcijų. Pavyzdžiui, jei klasė atstumia vieną kolektyvo narį, klasės vadovas jį nuveda pas specialistą. Psichologui užsiminus apie darbą su visa klase, paaiškinama, kad  tuo pasirūpins patys.

„Gan dažnai nesuprantama, kad psichologas ne tik konsultuoja  individualiai, bet ir gerina kolektyvo mikroklimatą.  Be to, jis turėtų  dirbti ne tik su mokiniais bei jų tėvais, bet ir mokytojais, -  aiškina P. Skruibis. – Nes iš vaikų tenka išgirsti, kad mokytojai girdi apie patyčias, bet niekaip į  jas nereaguoja“.

Anonimiški skambučiai – populiarūs

Vis dėlto anonimiški pokalbiai su specialistu ar konsultantu, „Jaunimo linijos“ vadovo nuomone, - viena efektyviausių  psichologinės pagalbos būdų vaikams bei paauglių.

„Mums skambina  „nonstopu“.  Didžiausia mūsų problema -  kaip atsiliepti į visus skambučius. Mums skambinti galima bet kuriuo paros metu, pokalbis – anonimiškas. Kartais, ypač jei vaikas ar paauglys gyvena provincijoje, tai gali būti  vienintelė jam prieinama pagalba. Todėl, mano nuomone, tam reiktų skirti didesnį dėmesį. Yra ir kita pagalbos platforma, bet paaugliai retai kreipiasi  į psichologą poliklinikoje“.

VLMEDICINA.LT pašnekovas atkreipia dėmesį, kad šioje srityje galima, o ir būtina, išnaudoti šiuolaikinių technologijų teikiamas galimybes. „Pavyzdžiui, Vilniaus universitete atlikdami tyrimą sukūrėme streso valdymo  programą  „BADI“ (badi.lt). Nors kol kas  tai – bandomoji  versija, ja jau galima naudotis. Ir  panašių  programų galima daug sukurti“, - sako psichologas.


VLmedicina.lt

skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Laikas, kai moterų akys nustoja blizgėti: kaip sau padėti?
Keičiantis amžiui, keičiasi ir moteriškų hormonų pusiausvyra, o tai turi įtakos ir savijautai. Moterims, kurios nežino,...
Daugėja sergančių skarlatina:  kas padėtų apsisaugoti?
Šaltuoju metų laiku padidėja sergamumas įvairiomis užkrečiamosiomis ligomis – viena iš jų skarlatina. Kasmet Lietu...
Sporto klubuose gali tykoti nemalonių odos ligų sukėlėjų
Uždarose patalpose, kur lankosi daug žmonių, išauga ir rizika pasigauti kokį nemalonų virusą ar bakteriją. Taip nutiko v...
Darbą pradėjo komisija, vertinsianti pacientams padarytą žalą
Į pirmąjį posėdį susirinko naujai suformuota Pacientų žalos nustatymo komisija. Joje dirbsiantiems 7 nariams, deleguotie...
Skausmas krūtinėje nebūtinai susijęs su širdimi: kaip širdies ligas atskirti nuo kitų?
Natūralu, kad pajutę anksčiau nepatirtą skausmą krūtinės srityje, sunerimstame ir iš anksto piešiame blogiausius scenari...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar esate kraujo donoras?
Taip, reguliariai duodu kraujo
Esu davęs arba duodu, bet retai
Ne, nedaviau kraujo ir neduosiu
RENGINIŲ KALENDORIUS
Konferencija „Vienykimės, kad sergančiųjų retomis ligomis balsas būtų išgirstas“

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Retų ligų koordinacinis centras ir LSMU Neurologijos klin

Dalyvaukime programoje „Mano širdis – mano gyvenimas“

Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Dauguma jų, deja, palieka š

Anesteziologų-reanimatologų draugijos konferencija

2016 m. vasario  26 d. 12 val. Vilniuje, “Karolinos” viešbutyje, Didžiojoje konferencijų salėje,

Pripažinti užsienio ekspertai pristatys autizmo sutrikimą turinčių vaikų ugdymo būdus

Balandžio 2 d. pasauliui minint Tarptautinę Autizmo dieną, asociacija „Kitoks vaikas” organizuoja mokslinę &

Mokslinė-praktinė konferencija „Peties ultragarsinė diagnostika“

Kviečiame dalyvauti Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos draugijos, LSMU, LSMUL Radiologijos klinikos organizuo

Konferencija „Ribos ir šešėliai patologijoje: nenavikinė ir navikus imituojanti patologija"

Kviečiame į Vilniaus universiteto bei Lietuvos patologų draugijos organizuojamą konferenciją „Ribos ir &scaron

Milijardinė sveikatos technologijų industrija laukia inovatyvių lietuvių

Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga

Konferencija „Nerimo ir su stresu susiję psichikos sutrikimai: nuo diagnostinių iššūkių iki įrodymais pagrįsto gydymo“

Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Psichiatrijos klinikos ir Lietuvos b

Konferencija "Rinktiniai akušerijos ir ginekologijos klausimai"

Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akušerijos i

Gyvensenos medicina: raktas į lėtinių neinfekcinių ligų valdymą

Besidominčius sveikos gyvensenos skatinimo ir rizikos veiksnių korekcijos galimybėmis, maloniai kviečiame registruo

Gyvo maisto konferencija visuomenei ir tarptautinė mokslinė – specialistams

Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k

„Žemės valandoje“ dalyvaus daugiau nei 40 savivaldybių

Kovo 19 d. nuo 20 val. 30 min. vietos laiku milijonai žmonių visame pasaulyje prisijungs prie pilietinės iniciatyvos &bd

Gyvo maisto konferencija visuomenei ir tarptautinė mokslinė – specialistams

Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k

Konferencija „Endokrininė hipertenzija“

Kviečiame į LSMU, LSMUL Endokrinologijos klinikos, Endokrinologijos instituto, Lietuvos endokrinologų draugijos bei Kaun

Konferencija "Ultragarsinė diagnostika 2016"

Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamoje tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje

Konferencija „Teismo psichiatrijos ir teismo psichologijos aktualijos 2016“

Kviečiame į Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamą tarptautinę mok

Diskusija „Psichoaktyvu: kas? kodėl? kaip?“

Kalbant apie psichoaktyvias medžiagas, dažnas žmogus prisimena liūdną Lietuvos statistiką, vis garsesnes kalbas apie alk

Medikų poezijos šventė „Tos birželio purpurinės rasos“

Gerbiami medikai, Jūs gydote ne tik kūnus, bet ir sielas. Talentas duodamas tam, kad pasaulį užpildytų gėrio ir grožio &

Konferencija „Lėtinės ligos ir būklės: kontracepcijos vartojimo rekomendacijos“.

Kviečiame dalyvauti Lietuvos kontraceptologijos draugijos, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos, LSMU Endokr

Konferencija "Vėlyvojo laikotarpio po organų transplantacijos problemos"

Kviečiame į Vilniaus universiteto, Lietuvos transplantologų asociacijos, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantac

Trečiasis plaučių ligų kongresas

Kviečiame dalyvauti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamame Treč

Jaunieji gydytojai kviečia diskutuoti apie sveikatos sistemos problemas

Kaip nacionalinėje sveikatos apsaugos sistemoje išgyvendinti korupciją, sustabdyti jaunų gydytojų emigraciją ir a

Konferencija „Psichikos sveikatos priežiūros paslaugų raida Lietuvoje“

Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos I aukšte balandžio 8 d. 9.30 val. bus atidengtos at

Vilniuje - sveikatos ir širdies stiprinimo programa

Mes visi žinome kaip svarbu sveikai maitintis, sportuoti, rūpintis savo kūnu. Deja, dažniausiai, nors visa tai ir žinome

Mokymai „Ultragarsu kontroliuojamos skydliaukės mazgų bi