Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Psichiatrijos ligoninės: pacientų atakos iš pasalų ir karatė ant sanitaro galvos(7)

Ligita Sinušienė | 2012-09-25 10:49:21

Vieną vasaros dieną draugo pristatytas į Respublikinės Klaipėdos  ligoninės Psichiatrijos filialą nuo psichotropinių medžiagų apsvaigęs jaunuolis, Rytų kovos meistras, savo kumščius išbandė ant sanitaro galvos. Po šio incidento ligoninės darbuotojas kelis mėnesius nedirbo, nes turėjo gydytis. Tai – tik viena iš daugelio psichikos sveikatos slaugytojų darbe patiriamų smurto apraiškų.

Psichikos sveikatos slaugytojų bei gydytojų nuo pacientų agresijos grotos neapsaugo. Ligitos Sinušienės nuotr.

Sanitarui sulaužė kaklą ir nosį

Pacientų priešinimasis psichiatrinės ligoninės darbuotojams – nėra retenybė. O pasodinus už grotų tris Šiaulių psichiatrinės ligoninės slaugytojus, likę laisvėje kolegos (ne tik šiauliečiai) baiminasi, kad pacientai nepradėtų masiškai skųsti tokių įstaigų darbuotojų. Tačiau minėto Rytų kovos meistro artimieji jau apskundė Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichiatrijos filialo sanitarus, kad šie jaunuolį sužaloję. Įstaigos Ūmios psichiatrijos skyriaus vedėja Veronika Žalimienė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė mananti, jog skundas pareikštas galimai baiminantis, kad jaunuolį bandę suvaldyti sanitarai nepasiskųstų pirmieji. Mat vienas iš jų patyrė itin sunkių kūno sužalojimų: pažeistas kaklo slankstelis, lūžęs nosies kaulas, nuskelti keli dantys.

Tiesa, paciento atžvilgiu skundą teismui pateikė ir du sužalotieji sanitarai.

Praėjusį penktadienį Šaulių psichiatrijos ligoninėje vykusios konferencijos metu V. Žalimienė pristatė šių metų rugpjūčio 7 dienos video įrašą, kuriame matyti, kaip nepajėgūs suvaldyti paciento sanitarai jo kumščiuojami. Vienas sanitaras sulaukė gal keliolikos kumščių į galvą, kol pacientą laikė, laukdamas pagalbos iš kitų skyrių. Pacientui užlaužus rankas, kad šis nebegalėtų smūgiuoti, įraše matyti, kaip šis kandžioja sanitarų rankas. Atletišką ir agresyvų jaunuolį pavyko suvaldyti tik vienintelei tą vakarą budėjusiai slaugytojai pavykus prisikviesti dar tris sanitarus iš kitų skyrių.

Pristatydama savo pranešimą apie slaugytojų patiriamą smurtą V. Žalimienė virpančiu balsu prisiminė ir savo „krikštą“ psichiatrijos slaugoje, kai laukdamasi kūdikio lindėjo po stalu, kol įgudę darbuotojai sutramdė įtūžusią pacientę.

Bijo eiti į darbą

„Slaugytojai – labiausiai pažeidžiama medikų grupė, savo darbe patiriantys itin daug fizinės ar psichinės agresijos. Nesaugiausi savo darbo vietoje iš jų – dirbantys psichiatrijos įstaigose“, - konferencijoje kalbėjo slaugos mokslų daktarė Natalja Istomina. Ant jos, vieni svarbiausių smurto darbe riziką sukeliančių faktorių - darbas su smurtaujančiais žmonėmis, ypač apsvaigusiais nuo psichoaktyvių medžiagų ar turinčių psichikos sveikatos sutrikimų bei nepakankamas darbuotojų skaičius. Minimu atveju pacientas, kaip teigė V. Žalimienė, ir buvo apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų, o darbuotojų stygių puikiai iliustravo filmuota medžiaga.

Ne visada pacientų agresija prieš slaugytojus baigiasi didžiuliais kūno sužalojimais, bet streso pakanka ir kitais atvejais. Štai kelios citatos iš psichikos sveikatos slaugytojų kasdienių darbinių minčių: „Pacientė vaikštinėjo koridoriumi, staiga trenkė man per veidą, nukrito akiniai“; „subraižė nagais veidą, suplėšė chalatą“; „pacientas apspjaudė mane, grasino, kad išprievartaus, kai naktį budėsiu“; „griebė už lyties organų, man akyse pažaliavo iš skausmo, paleidau

diržus, jis spyrė slaugytojai“, „pacientė grasino peiliu papjausianti mano dukrą, į darbą vaikščiojau sportiškai apsirengusi, apsidraudžiau gyvybę“. Vienas gydytojas psichiatras atviravo: „Ligonis atrodė ramus, staiga trenkė man į galvą, staigiai pasisukau ir vos sulaikiau savo ranką – būčiau trenkęs atgal“.

N. Istomina 2010-ais metais vadovavo šiuo metu įkalinto slaugytojo Romaldo Vainausko magistro darbui apie psichikos sveikatos slaugytojų darbo saugumą. Jo atlikto tyrimo rezultatus daktarė pristatė ir konferencijoje. Tyrime dalyvavo neįvardintos psichiatrijos ligoninės 105 slaugytojai (24 vyrai ir 81 moteris). Net 88 proc. apklaustų slaugytojų teigė patiriantys psichologinį stresą darbe, 75 proc. – fiziologinį, 62,5 proc. slaugytojų tvirtino darbo metu patiriantys smurtą. Beveik ketvirtadalis slaugytojų prisipažino bijantys eiti į darbą.

Teisėjai prieš medikus nusistatę?

Apie baimę viešai prabilo ir Šiaulių psichikos sveikatos centro vadovė Laima Šėporaitienė su ašaromis akyse dalindamasi asmeniniais išgyvenimais iš bylinėjimosi istorijos su vienu pacientu, kuriam diagnozuotos skirtingos diagnozės - nuo lengvo protinio atsilikimo iki šizofreninio. Medikei teko išgirsti ir grasinimų, teko klausytis, kaip pacientas mėgaudamasis pasakojo apie kitos gydytojos kaklo badymą plastikiniu įrankiu. „Teisininkams išsakiau abejonę, ar grasinantis asmuo gali dalyvauti teismo procese, bet vis tiek buvo iškviestas. Posėdžio metu jis kone su pasimėgavimu pasakojo, kaip smaugė jam nepatikusią gydytoją ir išgąsdino slaugytoją“, - pasakojo medikė.

L. Šėporaitienė teigė pajutusi įžeidžiantį ir žeminantį teismų požiūrį į medikus: „Psichikos ligoniui, kuris teismui tvirtino nesupratęs savo veiksmų, kai vogė ir klastojo dokumentus, buvo leidžiama susipažinti su bylos medžiaga, jis netgi ją komentavo, o aš negalėjau net perskaityti jo skundo. Man buvo paaiškinta, kad teismuose laikoma, jog pacientai yra silpnoji pusė, o medikai - stipresnioji pusė, turinti galių. Ta nuostata, kad jie (medikai – autorės pastaba) – stipresni, vadinasi, ir kaltesni, turbūt yra teisėjų protuose. Ir kol kalbėjau apie grasinimus man, nesulaukiau jokios reakcijos, kol pacientas badė ir smaugė gydytojus, niekam neatrodė tokie veiksmai keliantys pavojų, bet kai tik tas pats pacientas telefonu pagrasino susprogdinti du Vilniaus teismus, sureaguota buvo iš karto“.

Linkėjimai klaipėdiečiui R. Sakalauskui

Šiaulių psichiatrijos ligoninės direktorius Eugenijus Mikaliūnas kolegių atviravimus papildė savo vadovaujamos įstaigos nelaimingų atsitikimų analize: „Šių metų birželio 25 d. pacientas apkaltino gydytoją smurtu reanimacijoje, kad šis jį sumušęs ir likusios žymės. Respublikinės Klaipėdos ligoninės vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas yra viešai pasakęs: „Gydytojo smurtas prieš pacientą – iš fantastikos srities..... Kartais puolama ant mediko vien dėl to, kad jo vietoje matomas koks nors padaras.“ Tad perduokite linkėjimus gydytojui, kad taip kalbėdamas būtų atsargus“.

2006 metais, pasak E. Mikaliūno, jo vadovaujamoje įstaigoje viena pacientė sulaužė slaugytojai pirštą, nes ši atsisakiusi jos pasiūlyto torto gabaliuko, 2008 metais slaugytojo padėjėją užpuolė ligonis, kai tik ši įėjo į skyrių, ir dar įkando vienam policininkui į pirštą, už ką policijos departamentas siekia prisiteisti iš ligoninės žalos atlyginimą, 2010 metais slaugytojas vedė į dušą vieną pacientą, ir iš nugaros jį užpuolė kitas.

Turėdamas karčios patirties su teismais Šiaulių psichiatrijos ligoninės vadovas perspėjo ir Rokiškio kolegas, kad šie saugotųsi policininkų, mat rugsėjo 13 d. vienas psichikos ligonis įkando vienam Rokiškio rajono policijos patruliui.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (7)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų