Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Prostatos vėžys: gydymas prieinamas, tereikia noro gydytis

Aušrinė Šėmienė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-06-06 11:04:05

Per pastaruosius kelerius metus pasaulyje pradėti naudoti nauji vaistai, kurie prostatos vėžiu sergantiems vyrams dovanoja gyvenimo atkarpas netgi tuomet, jei liga išplito. Iš penkių tokių vaistų, Lietuvos žmonėms šiandien prieinami trys. Jie padeda ne tik išgyventi, bet gyventi, – būti aktyviais ir nekentėti. Tačiau tam, kad toks gydymas galėtų būti skiriamas, reikia stebėti, ar liga neatsinaujina – laiku atlikti tyrimus ir, jei reikia, skubiai pakeisti gydymą.

Redakcijos archyvo nuotr.

Likimą galima pakeisti

Prieš ketverius metus Vokietijos režisieriui Wolfui Gremmui buvo nustatytas prostatos vėžys. Gydymas nebepadėjo, nes liga buvo pernelyg išplitusi. Savo ligos istoriją – gydymą, viltį ir nusivylimą režisierius atvirai parodė dokumentiniame filme „Vis dėlto aš myliu gyvenimą“. W. Gremmas mirė pernai liepą būdamas 73 metų.

Tačiau ne visų prostatos vėžiu susirgusių vyrų laukia panašus likimas. Štai vienu geriausių visų laikų aktoriumi laikomas Robertas De Niro apie prostatos vėžį sužinojo, kai jam buvo 60 metų. Dabar jam 72-eji ir jis tebevaidina. Šiemet prostatos vėžys nustatytas ir buvusiam „The Rolling Stones“ bosistui Billui Wymanui. Muzikantas pradėjo gydytis ir tikisi pasveikti, nes vėžys nustatytas ankstyvos stadijos.

Tikisi pasveikti ir pajūrio gyventojas Artūras. Šį vyrą liga užklupo netikėtai, – 2010-ųjų kovą neapsikentęs nugaros skausmo, jis kreipėsi į šeimos gydytoją. Šis Artūrui skyrė skausmą malšinančių vaistų, tačiau kai skausmas nesiliovė, ėmė ieškoti ligos priežasties. Deja, kodėl skauda Artūro nugara, nepaaiškėjo, – niekam į galvą negalėjo ateiti, kad 57-erių sveikai atrodantis, sportiškas vyras, kurio visi organizmo rodikliai buvo puikūs, gali sirgti išplitusiu prostatos vėžiu. Tik kai gydytojus pasiekė PSA tyrimo rezultatai, kilo įtarimų.

Netrukus vyrui buvo pasakyta: „pasveikti per vėlu“, vis dėlto jis buvo pradėtas gydyti vaistais.

Tvirto būdo žemaitis sutiko su viskuo, nes, teigė, norėjęs vaikus – du sūnus – pastatyti ant kojų, – padėti jiems baigti mokslus, susirasti darbą, kad jie taptų nebepriklausomi nuo tėvų.

„Šiandien Lietuvos gyventojams gali būti anksti nustatyta liga ir pradėtas modernus gydymas, – teigia Nacionalinio Vėžio instituto Onkourologijos klinikos gydytojas dr. Marius Kinčius. – Deja, ne visi vyrai žino, kad šalyje veikia priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, – 50–75 metų amžiaus vyrai, kas dvejus metus gali pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Jeigu jų artimi giminės yra sirgę šiuo vėžiu, tyrimai nemokamai atliekami nuo 45 metų.“

Kasmet prostatos vėžys nustatomas beveik 3500 Lietuvos vyrų, – gerokai daugiau nei vidutiniškai kitose Europos Sąjungos šalyse. Ten iš 100 tūkstančių vyrų suserga 174, o mūsų šalyje – net 200. Tačiau dr. M. Kinčius teigia, jog per pastaruosius 10 metų, kai veikia minėta programa, įvyko gerų pokyčių. Anksčiau pusei susirgusių vyrų liga buvo nustatoma per vėlai – III–IV stadijos, kai padėti labai sunku. Dabar iki 70 proc. ligonių susirgimas nustatomas ankstyvos stadijos.

„Galimybės gydyti tokius žmones labai plačios“, – tvirtina urologas ir priduria, jog labai svarbu ligą kuo anksčiau nustatyti jauniems vyrams.

„Vyrai pas šeimos gydytoją turi ateiti ne tik dėl širdies, bet ir šios ligos, nes prostatos vėžys, kol jis neišplitęs, nesukelia jokių simptomų. Kraujo tyrimas, kuomet nustatomas baltymo, kuris vadinamas specifiniu prostatos antigenu (PSA), kiekis, gali padėti aptikti prasidedančią ligą. Tačiau dažnai vyrai moja ranka: „kitais metais“. Kartais „kitais metais“ būna per vėlu“, – aiškina gydytojas ir priduria, kad jaunesniems vyrams labai svarbu vėžį aptikti kuo anksčiau, nes ši liga paprastai būna kliniškai reikšminga.

Dr. Marius Kinčius. Asmeninio archyvo nuotr.

Svarbu pagauti

Kaip gydyti ligonį, gydytojai sprendžia atsižvelgę į daugybę aplinkybių, visų pirma – į ligos stadiją. Kadangi prostatos vėžys yra lėtai progresuojanti liga ir neretai nuo jos ankstyvųjų stadijų iki metastazių atsiradimo praeina 8–10 metų, pasirenkant gydymą svarbu atsižvelgti ir į paciento sveikatos būklę, kitas ligas, bei, žinoma, amžių. Paprastai radikalai gydomi pacientams, kurie, tikimąsi, išgyvens ilgiau kaip dešimt metų. Dabar Lietuvoje ankstyvos stadijos prostatos vėžiu sergantys vyrai operuojami, - atliekama atvira ar laparoskopinė radikali prostatektomija, taikant išorinę spindulinę terapiją, ar implantuojant radioaktyvias jodo sėklas į prostatą, tai vadinama mažų dozių brachiterapija. Kartais tam, kad būtų sustiprintas spindulinės terapijos poveikis ligoniams papildomai nuo 6 mėnesių iki trijų metų gali būti skiriamas gydymas hormonais.

Tie ligoniai, iš pat pradžių aptinkama metastatinių židinių – iš karto pradedami gydyti hormonais. Šie vaistai organizme sumažina testosterono lygį ir vėžys ilgam sustabdomas.

Tačiau po keleto metų vėžinėse ląstelės pasikeičia ir tampa nejautrios hormonų gydymui. Tai vadinama kastracijai atspariu prostatos vėžiu.

Gydytojas sako, kad šį momentą labai svarbu nustatyti ir kuo skubiau vyrui skirti kitų vaistų, kad liga neplistų.

Deja, pasikeitimų vėžio ląstelėse ligonis dažnai nejaučia. Todėl hormonais gydomi žmonės, būtinai turi kas tris mėnesius atlikti PSA tyrimą.

„Anksčiau šiems ligoniams galėjome pasiūlyti tik chemoterapiją, tačiau pastaruoju metu pasaulyje pradėti naudoti visiškai nauji penki medikamentai, kurie ženkliai pratęsia vyrų, sergančių metastazavusiu kastracijai atspariu prostatos vėžiu gyvenimą. Džiugu, kad du iš jų yra kompensuojami ir prieinami Lietuvos ligoniams“, - teigia dr. M. Kinčius.

Chemoterapija dažniau skiriama ryškesnius simptomus patiriantiems pacientams, tiems, kam hormonai padėjo labai trumpai. Ir priešingai – kuo ilgiau veiksmingi buvo hormoniniai preparatai, ligos sukeliami simptomai buvo nežymūs ir ligoniui nereikia stiprių skausmą malšinančių vaistų – rekomenduojamas gydymas hormonais.

Pakeitė gydymą

Artūras pasakoja, kad jam pirmieji hormoniniai vaistai padėjo net 42 mėnesius. Bet vėliau, atliekant eilinį PSA tyrimą, paaiškėjo, kad liga ėmė plisti. Klaipėdiečiui ši žinia buvo netikėta, nes jis jautėsi puikiai. Gydytojas primygtinai pasiūlė kuo skubiau keisti gydymą, nes liga plinta labai greitai. Jis, kaip minėta, galėjo būti gydomas arba chemoterapiniais vaistais, arba antros eilės hormonais, – gydantis ir vienais, ir kitais rezultatas gali būti panašus. Tačiau Artūras, kruopščiai su gydytoju apsvarstęs visas galimybes ir vaistų šalutinį poveikį, nusprendė pasirinkti antros eilės gydymą hormonais.

„Kadangi visą gyvenimą sportavau, buvau aktyvus, toks norėjau išlikti ir besigydydamas. Gydytojas man paaiškino, kad chemoterapinius vaistus galėsiu vartoti tik ligoninėje, todėl ten turėsiu nuvykti ir tą dieną neisiu į darbą. Gali būti, kad kartais jausiuosi labai prastai. Be to, nenorėjau nuvilti savo šeimos, – mano sūnūs nors jau dideli – 16-os ir 18-os, bet nėra pratę matyti mane paliegusį. Turime daug planų, o dėl šalutinio vaistų poveikio gal neįstengsiu jų įgyvendinti. Tabletes išgerti paprasčiau“, – aiškino savo sprendimą treneriu dirbantis pašnekovas.

Artūras vaistus vartoja jau pusantrų metų ir jaučiasi gerai. Net juokauja, kad kartais užmiršta sergąs.

Patikrinkite, ar vaistai veikia

Bėda, kad šeimos gydytojai PSA testus gali atlikti tik tuomet, kai vyras tiriamas pagal priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programą. Kitais atvejais, už tyrimą reikia mokėti. Tyrimas kainuoja 8–10 eurų, todėl ne visi ligoniai gali jį įpirkti.

Dr. M. Kinčius sako, kad didžiulė problema ir pačių ligonių atsainumas: „Kai vyrai pas mus patenka, pasirūpiname, kad jie būtų gydomi tinkamiausiu būdu. Tačiau neretai jie dingsta, – pagalvoja: medikai suleido vaistų, jaučiuosi gerai ir galiu nebeiti pas daktarą. Deja, kai jie vėl pasirodo ligoninėje, kartais jiems nebegali padėti“, – teigia gydytojas.

Priežastis pasidaryti PSA tyrimą gali būti nebūtinai skausmas, bet ir nauji pojūčiai, pasikeitusi gyvenimo kokybė, – emocinės, funkcinės, socialinės ir fizinės būklės pokyčiai, kurie atsirado po pastarojo apsilankymo pas gydytoją. Labiausiai ligonis ir jo artimieji turėtų susirūpinti į energijos ir gyvenimo džiaugsmo stoką, liūdesį, dirglumą, pykinimą be aiškios priežasties, nenorą bendrauti su draugais ir artimaisiais, miego sutrikimus, svorio kritimą bei apetito stoką, sutrikusį šlapinimąsi ar tuštinamąsi, ypač dažną šlapinimąsį, kuris trikdo įprastinę veiklą, erekcijos sutrikimus ir pan. Dažnai į šiuos simptomus nekreipiama dėmesio manant, kad tai natūralu sergant vėžiu. Taip nėra. Apie visa tai reikia nedelsiant papasakoti gydytojui, nes jie gali būti atsinaujinusios ligos pranašai. Specialistas įvertins ar taikomas gydymas vis dar veiksmingas, o gal jį reikia keisti? Labai svarbu ligos neuždelsti ir neatidėlioti spendimo gydytis ar keisti gydymą, nes nuo to priklauso gyvenimas.

Kiekvienas prostatos vėžiu sergantis ir hormonais gydomas vyras privalo žinoti, kad pastoviai turi atlikti PSA tyrimą. Jei gydymas hormonais padeda, tai PSAkiekis turi būti pastovus arba mažėti. Jei PSA didėja, vadinasi, liga atsinaujina ir nedelsiant reikia kitų vaistų. Tėvo diena gali būti gera proga kreiptis į medikus.

NEMOKAMA TELEFONO LINIJA

Prostatos vėžiu sergantiems ligoniams

8 800 20800

Skambinkite antradieniais ir ketvirtadieniais

14.00−18.00

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų