Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Priklausomybės ligų centre – permainų nuojautos(1)

2011-07-27 00:01:44

Jau dvi savaites Klaipėdos priklausomybės ligų centro vadovo kabinete šeimininkauja naujasis direktorius – 30-metis Liudas Andrikis. Socialinio darbo ir viešojo administravimo studijas Klaipėdos universitete baigęs ir darbo patirties jau spėjęs prikaupti jaunas specialistas su įkvėpimu ėmėsi naujų pareigų. Vos peržengęs įstaigos slenkstį jis suprato – lengva nebus. Buvusio bendrabučio pastate įsikūrusio centro darbuotojams ir lankytojams jau gerokai per ankšta. Trūksta ir gydytojų, o pagalbos prašančiųjų – vis daugiau. Tačiau iššūkį priėmęs naujasis vadovas neketina nuleisti rankų – viską įmanoma pakeisti.

Liudas Andrikis sieks, kad centre jaukiau būtų ne tik pacientams, bet ir darbuotojams, kurie pasiaukojamai dirba už menką atlygį. Algirdo Kubaičio nuotr.

Laukia grįžtančių priedų

Priklausomybės ligų centras – ne pati patraukliausia įstaiga. Nuo jos žvilgsnį nusuka ne tik visuomenė, be gailesčio atstumianti čia patenkančius. Nesiveržia čia ir medikai. Prieš kelerius metus, kai šalį užklupo sunkmetis, valdžios sprendimu centro darbuotojai neteko priedų, jiems skiriamų už profesinę riziką. Tad juos ir vėl sugrąžinti ir taip paskatinti sunkiai dirbančius kolegas – vienas svarbiausių naujojo vadovo uždavinių.

Apie tai susitikę jau kalbasi ir kitų miestų priklausomybės ligų centrų vadovai. Jie tikri: jeigu valdžia artimiausiu metu nesiims rimtų žingsnių, priklausomybės ligomis sergančiųjų nebebus kam gydyti.

Nesaugu ir medikams

„Atvažiuokit, pamatysit, kas pas mus darosi“, - susirūpinęs kvietė L.Andrikis.

Rytą ant laiptų lauke būriavosi keli centro pacientai. Tai metadono programos dalyviai, siekiantys atsikratyti priklausomybės kvaišalams.

Ir taip – kas rytą. Neturėdami galimybės konsultuotis su specialistais, šie skirtingo amžiaus vyrai ir moterys, kabinete gavę vaistų, būriuojasi centro prieigose ir laiptinėje. Neretai čia pakvimpa ir alkoholiu bei cigarečių dūmais.

„Jie gauna tik vaistus, bet nebegauna kokybiškų papildomų ir labai svarbių psichologų, socialinių darbuotojų konsultacijų. Žmonės būriuojasi čia pat, lauke, o tai pritraukia narkotikų platintojus. Ačiū policijos pareigūnams, kurie prieš man ateinant juos „išgaudė“. Tačiau tai padeda tik trumpam. Yra buvę ir perdozavimo atvejų čia pat laiptinėje. Todėl labai svarbu kuo greičiau rasti išeitį – erdvesnes patalpas. Juk kalbame ir apie darbuotojų saugumą“, - neslėpė direktorius.

Jo teigimu, dauguma nuolatinių pacientų – teisti ir, anot vadovo, turintys savitą požiūrį į gyvenimą. Aplinkiniai jų kratosi, tad šie žmonės priversti gyventi nuošaly, bendrauti su tokiais kaip jie, o tai dar labiau apsunkina jų sugrąžinimą į visuomeninį pilnavertį gyvenimą.

Ieško psichiatrų

Kolegoms grįžus po atostogų naujasis vadovas ketina su visa komanda sėsti prie darbo stalo ir sudėlioti ateities planus. Jie ketina dar kartą kreiptis į miesto valdžią, kad ši padėtų rasti erdvesnį ir tokio pobūdžio įstaigai labiau tinkantį pastatą.

Kenčiančių nuo priklausomybės alkoholiui, narkotikams, azartiniams lošimams, kompiuteriui pamažu vis daugėja, tad ši problema ilgainiui taps dar opesnė.

Tikruosius skaičius galima tik nuspėti, nes, anot L.Andrikio, didelė dalis sergančiųjų linkę tai slėpti ir pagalbos į specialistus nesikreipia.

Per praėjusius metus centre užfiksuota 5 242 apsilankymai, per pirmąjį šių metų pusmetį – 3 722, iš jų stacionariniam gydymui dėl alkoholinės priklausomybės į I-ąjį skyrių nukreipta 507, dėl priklausomybės nuo narkotikų į II skyrių - 101 kartą.

Netikslu būtų teigti, jog tiek ir yra sergančiųjų, nes, pasak L.Andrikio, kai kurie centre apsilanko ne vieną ir ne du kartus per metus.

Šiuo metu I-ajame skyriuje gydoma 30 pacientų, II-ajame – 8.

Gerinti centro teikiamų paslaugų kokybę ir darbo sąlygas – tai užduotys, kurias sau įvardijo naujasis direktorius.

„Darbas sunkus, žmonės dirba pasiaukodami. Reikia tik džiaugtis, kad jie vis dar dirba“, - įsitikinęs L.Andrikis. Šiuo metu ypač trūksta gydytojų psichiatrų. Jų vadovas jau ieško ir su Darbo biržos pagalba. Jis neabejoja, kad padėtis taps dar liūdnesnė, kai esantieji pasitrauks užtarnauto poilsio, mat dauguma jų – vyresnio amžiaus, o pamainos jiems – nematyti. Vadovas prisipažino nustebęs, kad kasmet Lietuvoje studijas baigia vos keli psichiatrai, o ir tų pačių dalis emigruoja.

Sergančiųjų priklausomybės ligomis registruojama vis daugiau. Algirdo Kubaičio nuotr.

Švęs jubiliejų

Klaipėdos priklausomybės ligų centro direktorius neslėpė jaučiantis, kad darbuotojai tikisi naujovių ir teigiamų permainų, tad žada jų nenuvilti. L.Andrikis prie darbo stalo jau braižo naują įstaigos valdymo strategiją. Šios dienos darbotvarkėje – ir susitikimas su buvusia centro vyriausiaja gydytoja Svetlana Zamkovaja. Vadovas tikisi, kad daug patirties turinti gydytoja sutiks ir toliau talkinti centre.

Nors į ateitį žvelgia optimistiškai, L.Andrikis pritaria naujai gimusio pasaulinio judėjimo iškeltam šūkiui, jog karas prieš narkotikus yra parlaimėtas.

„Valstybės skiria milijardus kovai su narkotikų vartojimu, tačiau iš esmės problemos neišsprendžia. Jeigu net griežčiausio režimo kalėjimuose vartojami narkotikai, tai apie ką mes kalbame? Turi keistis požiūris, reikia naujų priemonių, metodų. Aš pasigendu nevyriausybinių organizacijų aktyvumo. Su jomis galėtume labai naudingai bendradarbiauti. Juk mes dirbame su pasekmėmis, o reikėtų didžiausią dėmesį skirti prevencijai, taip pat ir pacientų reintegracijai atgal į visuomenę“, - neabejojo centro direktorius, šį  rudenį kartu su 80 darbuotojų komanda minėsiantis 25-erių metų įstaigos veiklos sukaktį.

Eglė Petkutė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų