Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Priklausomybės ligų centrai – problemų netrūksta, tačiau optimizmas neblėsta

Gediminas Norvilas | 2014-06-05 00:01:14

Pastaraisiais metais priklausomybės ligų centrai sulaukia nemažai dėmesio. Nuomonių būta labai įvairių - nuo pasiūlymų uždaryti kai kuriuos centrus iki būtinybės sukurti naują priklausomų asmenų gydymo ir integracijos į visuomenę sistemą. Kokiomis nuotaikomis centrai dirba šiandien?

Alkoholizmas
Priklausomi žmonės į priklausomybės ligų specialistus dažnai nesikreipia dėl to, kad nesuvokia savo problemų. Algirdo Kubaičio nuotr.

Reorganizacija kol kas nevyksta

2012 m. spalio mėnesį patvirtinta Priklausomybės ligų prevencijos, gydymo, reabilitacijos ir reintegracijos paslaugų sistemos sukūrimo koncepcija bei numatyta reorganizuoti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio priklausomybės ligų centrus įsteigiant asmens sveikatos priežiūros biudžetinę įstaigą – Valstybinį priklausomybės ligų centrą su filialais minėtuose miestuose. Kitais metais priklausomybės ligų centrai tapo pavaldūs Sveikatos apsaugos ministerijai. Netrukus sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio nurodymu sudaryta darbo grupė, kuri turėjo per trumpą laiką parengti nuo alkoholio ir narkotikų priklausomų žmonių gydymo sistemą.

Kaip klostosi reikalai šiandien? Priklausomybės ligų centrų (PLC) vadovai tvirtina, kad ypatingų pokyčių nevyksta, reorganizacija kol kas pasiliko tik kalbų ir idėjų lygyje. Kauno PLC direktorius Tautvydas Zikaras mano, kad šie klausimai nebuvo iki galo išdiskutuoti su specialistas, tiesiogiai dirbančiais priklausomybių srityje.

Panevėžio PLC direktorė Neringa Šinkūnienė teigė, kad būtina reorganizuoti ir struktūruoti priklausomybės ligų centrų veiklą, tačiau kartu pabrėžė, kad centrai turėtų išlaikyti savarankiškumą, kadangi vietose geriau matyti, kokios apimties ir kokios paslaugos reikalingos.

Liudas Andrikis
L. Andrikis teigė, kad būtina plėsti socialines ir psichologines paslaugas, tačiau to neleidžia daryti griežtai reglamentuotas etatų paskirstymas ir ribotos finansinės galimybės. Algirdo Kubaičio nuotr.

Liudas Andrikis, Klaipėdos PLC direktorius, antrino N. Šinkūnienei, jog centrų savarankiškumas yra labai svarbi sąlyga, norint užtikrinti optimalų ir kokybišką įstaigų darbą.

Vilniaus PLC direktorius dr. EmilisSubata akcentavo, kad laukiama sprendimų iš Sveikatos apsaugos ministerijos, kuri atliktų paslaugų poreikio analizę bei numatytų, kaip plačiau įtraukti į pagalbos teikimo procesą pirminę grandį – psichikos sveikatos centrus.

Pasak Šiaulių PLC vadovo Elmanto Prano Zeverto, viena svarbiausių reorganizacijos krypčių yra sukurti struktūrą, kurioje priklausomybės ligų centrai prilygtų kitoms sveikatos priežiūros įstaigoms.

Kas geresnio?

Praėjusių metų pabaigoje sudėtingiausia situacija buvo Vilniaus PLC, kai centras dėl savivaldybės atsisakymo finansuoti veiklą kurį laiką negalėjo išmokėti algų, o dalis darbuotojų paliko darbą. Šiandien, Vilniaus PLC direktoriaus dr. E. Subatos teigimu, įstaiga grįžta į įprastą darbo ritmą, teikia visas įstaigos veikloje numatytas paslaugas.

Klaipėdos ir Kauno PLC vadovai užtikrino, kad žmonės, turintys problemų dėl priklausomybių, gali drąsiai kreiptis pagalbos ir gaus kokybiškas, jų poreikius ir galimybes atitinkančias paslaugas. Šiuose centruose teikiamos ambulatorinės, stacionarinės, trumpalaikės reabilitacijos paslaugos tiek suaugusiems bei nepilnamečiams, turintiems problemų dėl įvairių priklausomybių – alkoholio, narkotikų, kitų psichotropinių medžiagų, azartinių lošimų ir kt. Pacientai gali rinktis nemokamas, mokamas paslaugas pagal poreikius ir galimybes.

Kiek sudėtingesnė situacija Panevėžio PLC, nes čia oficialiai teikiamos paslaugos žmonėms, priklausomiems nuo alkoholio ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, o priklausomi nuo lošimo gauna pirminę ambulatorinę konsultaciją, o toliau pacientas siunčiamas į Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos PLC.

Trūksta gydytojų

Visųp riklausomybės centrų vadovai teigia, jog pagrindinė problema yra seniai žinoma  – tai nekonkurencingi specialistų atlyginimai, kuriuos gali pasiūlyti priklausomybės ligų centrai. Dėl atlyginimų nelygybės neįmanoma prisišaukti gydytojų, ypač jaunų.

Klaipėdos PLC vadovas L. Andrikis, paklaustas, ar pavyktų pritraukti dirbti psichiatrus, jei alga atitiktų rinkos sąlygas, teigė, jog nežiūrint to, kad psichiatrų pertekliaus Lietuvoje nėra, norinčių atsirastų.

Šiaulių PLC direktorius E. P. Zevertas teigė, kad dėl mažų atlyginimų gydytojai išeina dirbti į psichikos sveikatos centrus ar kitas psichikos sveikatos paslaugas teikiančias įstaigas.

Kitų specialistų - slaugytojų, psichologų, socialinių darbuotojų - stygiaus nėra, pageidaujančių dirbti priklausomybių srityje atsiranda, dėl darbo kreipiasi ir jauni specialistai.

Emilis Subata
Pasak dr. E. Subatos, svarbu siekti, kad grįžęs po gydymosi priklausomybės ligų centre žmogus gautų tęstinį gydymą pagal gyvenamąją vietą. Audriaus Privedos nuotr.

Priklausomybės didele dalimi yra būtent psichologų bei socialinių darbuotojų kompetencijų sritis, tačiau priimti į darbą šiuos specialistus nėra galimybių - riboja finansai bei kitos problemos. Tik Vilniaus PLC direktorius paminėjo, kad šiuo metu galėtų priimti į darbą psichologą.

L. Andrikis teigė, kad būtina plėsti socialines ir psichologines paslaugas, ypač priklausomų asmenų artimiesiems, tačiau to neleidžia daryti griežtai reglamentuotas etatų paskirstymas ir ribotos finansinės galimybės.

Be to, trūksta patalpų ambulatorinių paslaugų plėtrai, o stacionaras yra įsikūręs tam nelabai pritaikytoje vietoje. Ši problema žinoma daug metų, tačiau nei savivaldybė, nei ministerija šios problemos nesprendžia.

Kaip pritraukti bei priversti gydytis?

Kauno PLC direktorius T. Zikaras pažymėjo, kad ypač svarbu ieškoti būdų, kaip pritraukti žmones gydytis. Priklausomi žmonės į specialistus nesikreipia dėl kelių priežasčių: pirmiausia, nesuvokia savo problemų ir neigia jas, kiti bijo viešumos ir pasmerkimo.

Šiaulių PLC direktorius E. P. Zevertas akcentavo, kad žmonės vengia gydytis, nes mato, kad pagalba yra ribota. Kaip įstaiga gali teikti efektyvias paslaugas, jei jis pats yra ir direktorius, ir vienintelis gydytojas?..

Nemaža dalis žmonių, sužinojusių, kad įstaigoje trūksta specialistų, paprasčiausiai  į tą įstaigą neina. Be to, viešoje erdvėje dažnai sklando negatyvios nuomonės apie priklausomų žmonių gydymo būtinybę ir efektyvumą, o tai tiesiog atstumia žmones ieškoti pagalbos.

Be to, pabrėžė E. P. Zevertas, dalis žmonių net nežino, kad jie gali rinktis sveikatos priežiūros įstaigą ir kreiptis į bet kurį priklausomybės ligų centrą.

Vilniaus PLC direktorius E. Subata pabrėžė, kad būtina glaudžiau bendradarbiauti su socialinėmis ir teisėtvarkos institucijomis, kurios turi svertų paskatinti priklausomus asmenis kreiptis pagalbos. Vilniaus PLC jau keli metai aktyviai bendradarbiauja su probacijos tarnyba, vaiko teisių apsaugos institucija, kurių darbuotojai savo klientus, turinčius problemų dėl priklausomybių, siunčia gydytis į priklausomybės ligų centrą, pateikdami alternatyvą – arba gydaisi, arba grės neišvengiamos sankcijos dėl įstatymais apibrėžto elgesio taisyklių nesilaikymo.

Kreiptis pagalbos ir gydytis, pasak Klaipėdos PLC vadovo L. Andrikio, trukdo įvairūs stereotipai ir informacijos trūkumas. Pvz., trūksta informacijos, kad gydytis nuo priklausomybės ligų galima neatskleidžiant asmens tapatybės, t. y. anonimiškai. Taip pat trūksta socialinių reklamų, skatinančių žmones atpažinti priklausomybes ir kreiptis pagalbos, nelaukiant didesnių socialinių bei psichologinių problemų pasireiškimo.

Nelygybė tarp rajonų ir didmiesčių

Pasak dr. E. Subatos, būtina mažinti paslaugų prieinamumo netolygumus rajonuose, kurie nutolę nuo didmiesčių. Svarbu siekti, kad grįžęs po gydymosi priklausomybės ligų centre žmogus gautų tęstinį gydymą pagal gyvenamąją vietą. Sveikatos apsaugos ministras V. P. Andriukaitis, aptardamas priklausomybių aktualijas, viename interviu yra sakęs, jog priklausomybę turintys žmonės pagalbos psichikos sveikatos centruosebeveik negauna. Jo teigimu, tik 20 centrų iš 107 teikia paslaugas priklausomiems žmonėms.

Panevėžio PLC direktorė N. Šinkūnienė pabrėžė, kad atokesniuose rajonuose gyvenantiems žmonėms sudėtingiau gauti specialistų paslaugas, nes jų pasirinkimą riboja mažos pajamos. Nuvykti į didmiesčių centrus jie neturi galimybių.

Be to, labai svarbu priklausomiems žmonėms suteikti pagalbą būtent tuo momentu, kai jie kreipiasi, nes jų motyvacija gydytis būna trumpalaikė.

Direktorė pažymėjo, kad planuojama plėtoti ambulatorinę pagalbą, kad kuo daugiau žmonių gautų bent minimalias paslaugas arčiau savo gyvenamosios vietos ir jiems nereikėtų vykti į didmiesčius.

Bendradarbiavimas su sveikstančiais pacientais

Priklausomybės ligų centrai siekia palaikyti glaudų ryšį su buvusiais pacientais ir kitais sveikstančiais nuo priklausomybių žmonėmis, - anoniminių alkoholikų draugija bei kitomis savitarpio paramos grupėmis. Šios draugijos nariams sudaromos sąlygos reguliariai lankytis centruose ir asmeniniu pavyzdžiu skatinti priklausomus žmones keisti gyvenimo būdą.

Anoniminių alkoholikų draugijos narių apsilankymas ypač svarbus, nes pacientai, besigydantys stacionare, turi galimybę gyvai pabendrauti su žmonėmis, kurie sėkmingai keičia gyvenimo būdą. Tai geriausia priklausomybės ligų centrų reklama - savanoriškas sveikstančių žmonių asmeninio naujo gyvenimo liudijimas.

PLC vadovai kaip efektyvią išskyrė Minesotos modelio (12 žingsnių) programą, kurioje yra numatytas privalomas pacientų dalyvavimas anoniminių alkoholikų bei kitų savitarpio paramos grupių susirinkimuose.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Peršalimas – po žiemos nusilpusio imuniteto padarinys: kaip stiprinti organizmą pavasarį
Nors kalendorinis pavasaris jau įsibėgėjo, orai mus lepina ne visuomet. Prie pavasarinių temperatūrų kontrastų pridėjus...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų