Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Prašoma ištirti vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų sąrašus skaidrumą

www.lrt.lt | 2014-10-17 17:48:33

Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Valstybės kontrolės prašoma ištirti vaistų įtraukimo į kompensuojamųjų sąrašus skaidrumą. Seimo sveikatos apsaugos komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė inicijuoja Farmacijos įstatymo pataisas, kurios esą galėtų šią tvarką padaryti skaidresnę.

Vaistų pasas
Redakcijos archyvo nuotr.

Įtariama, kad Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldžių komisijų nariams įtaką gali daryti farmacininkai, sudarant kompensuojamųjų vaistų sąrašus. Sveikatos apsaugos ministrė tokius kaltinimus atmeta.

Pacientų organizacijų atstovai teigia, kad ligoniai gydomi senesnės kartos vaistais, nes naujų įtraukimas į kompensuojamųjų sąrašus – užtrunka.

„Daugiausiai čia susiję su tomis ligomis, kurioms yra taikomas gydymas biologiniais vaistais, kurie yra labai brangūs, ir yra labai ilgas vaisto patekimo kelias į kompensuojamųjų sąrašą. Kadangi yra skiriama tik mažai daliai sergančiųjų, todėl ir kyla visokio neskaidrumo“, – aiškina Pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė.

Seimo sveikatos reikalų komiteto vadovė sako, kad kitose šalyse vaistų įtraukimas į kompensuojamuosius užtrunka iki 300 dienų, o Lietuvoje, pasak jos, vaistai gali būti nekompensuojami ir aštuonerius metus. Komiteto pirmininkė teigia, kad trūksta viešumo – kodėl į kompensuojamųjų sąrašus įtraukiami vieni ar kiti medikamentai. Ji inicijuoja Farmacijos įstatymo pataisas, kurios esą įneštų daugiau skaidrumo.

„Bus įteisintas periodiškumas, komisijos narių rotacija – kas kiek laiko jie gali būti skiriami, kad negalėtų dalyvauti tose dviejose komisijose, kaip, pavyzdžiui, dabar buvo. Dabar ministro įsakyme pakeista, nes buvo asmenys, kurie dubliavosi: priima sprendimą, o paskui dar dirba Apeliacinėje komisijoje. Tai visiška nesąmonė. Taip pat bus įteisintas viešumo principas dėl video medžiagos skelbimo, protokolų skelbimo ir numatyti konkretūs terminai. Taip pat pagrįstumas ir atsakomybės klausimas“, – sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Seimo Antikorupcijos komisijos narė Agnė Bilotaitė žada kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą, kad ši ištirtų galimą pareigūnų korupciją nustatant kompensuojamų vaistų sąrašus.

„Vaistų kompensavimui yra skiriama 800 mln. litų. Tai yra didžiulė suma. Iš to, matyt, ir atsiranda vėliau bėdos... Mes dažnai matome vieną esminę problemą, tai yra komisijų darbo reglamentavimo tvarka, ekspertų darbo grupių reglamentavimo tvarka, kurios tikrai nėra skaidrios ir kelia daug įtarimų“, – teigia Seimo Antikorupcijos komisijos Sveikatos darbo grupės pirmininkė Agnė Bilotaitė.

Vienos iš tokių komisijų vadovas sako, kad sprendimų motyvai viešinami tiek, kiek leidžia sutarimai su farmacijos kompanijomis. Tiekiamų vaistų kaina – kompanijų komercinė paslaptis.

„Lygiai taip pat sulaukiam skundų iš kompanijų atstovų, advokatų: jūs per daug paskelbėte“, – sako SAM Farmacijos departamento direktoriaus pavaduotojas, vertinimo komisijos pirmininkas Linas Mažeika.

Sveikatos apsaugos ministrė sako, kad yra pakankamai filtrų vaistų kompensavimo tvarkoje, tai atlieka net keturios komisijos: Vaistų vertinimo komisija, kuri sprendžia dėl tolimesnio svarstymo. Kompensavimo komisija, kuri priima galutinį sprendimą, kad vaistas kompensuojamas. Nepatenkinti farmacininkai sprendimus dar gali skųsti Apeliacinei komisijai. Tarpinstitucinė derybų komisija su farmacininkais derasi dėl vaistų kainų mažinimo.

„Kalbos apie tai, kad yra neskaidri sistema ir kad ministerija korumpuota, ir kompensuojami vaistai būna tik tie, kai patenkinami tam tikrų šalių interesai, aš manyčiau, nėra visiškai pagrįstos. Ir natūralu, kad vaistų gamintojai šiandien, kai yra tikrai ženkliai jų pelnas kritęs, ieško būdų, kad vaistai būtų tie, kurie tiekiami Lietuvos rinkai kompensuojami. Nes tuo atveju yra garantija, kad valstybė iš PSDF lėšų, Ligonių kasų pinigų apmokės už vaistus. Bet turiu pripažinti, kad iš tiesų mes su STT intensyviai dirbame tris mėnesius, mes turime jų išvadas dėl naujų tvarkų, kurios buvo įvestos dar prie mano kolegos Andriukaičio, jos yra taisytinos“, – teigia sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Ministrė sako, kad yra numatytos komisijų narių rotacijos ir kad tie patys nariai nebūtų dviejose komisijose. Taip pat jiems žadama kelti aukštesnius kvalifikacinius reikalavimus.

Algirdas Igorius,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų