Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Dubajuje dirbanti gydytoja: „Sveikatos draudimo modelį perkelčiau į Lietuvą“

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-02-21 00:02:13

Medikų rojus? Taip, toks kampelis žemėje tikrai yra! Akušere ginekologe ne vienerius metus Dubajuje dirbanti lietuvė Lina Škutaitė-Chauhary prisipažįsta neigiamų dalykų Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) sveikatos sistemoje neįžvelgianti: „Reikia tik mokytis iš jų pavyzdžio. Čia medikai visada šypsosi!“

Lina Škutaitė-Chauhary. Asmeninio archyvo nuotr.

Pagarba gydytojo darbui

Šypsosi šios profesijos atstovai šioje šalyje visai ne be reikalo. Pirmiausia dėl deramos pacientų jiems rodomos pagarbos. L.Škutaitės-Chauhary, dirbančios Dubajaus Emyratų (Emirates Hospital Dubai) ir Al Zahra ligoninėse (Al Zahra Hospital Dubai), nuomone, pagrindinis skirtumas tarp Lietuvos ir JAE pacienčių veikiausiai būtų pagarba gydytojo darbui.

„Gydytojai čia gerbiami ir labai vertinami. Be to, gydytojų atlyginimai yra vieni iš geriausių šioje šalyje“, – privalumus vardija lietuvė. Anot jos, apie kyšius, kurie Lietuvoje tebėra problema, JAE kalbos nėra ir tiesiog negali būti. Tiesa, pacientai, norėdami parodyti dėkingumą ir pagarbą, įprastai dovanoja gėlių ar pamalonina medikus saldumynais. Europietės ar amerikietės pacientės esą labiau linkusios atsidėkoti gero šampano buteliu, o emyratietės dėkingumą išreiškia įteikdamos subtilius juvelyrinius dirbinius: „Visada dovanos bus skoningai įvyniotos, su gražiais padėkos žodžiais“.

Tik tai, kas geriausia

Nepaisant to, kad tarp medikų šioje šalyje verda gana aštri konkurencija, ši šalis – tikras medikų rojus. Kodėl?

„Šioje šalyje yra viskas, kas tik geriausia ir naujausia, tikra kiekvieno mediko svajonė“, – sako L.Škutaitė-Chauhary. Atvykusiam iš užsienio medikui visiškai pakanka anglų kalbos žinių. Jeigu prireikia, visuomet gali padėti vertėjos. Kai kurios ligoninės pasiūlo atvykusiam medikui būstą, tačiau automatiškai atlyginimas pasiūlomas mažesnis.

„Pastaruoju metu ši paslauga retai kur siūloma. Gaunate atlyginimą ir būstu galite pasirūpinti jums tinkamame miesto rajone. Jau minėjau, kad atlyginimai čia vieni didžiausių“, – pažymi Lina ir priduria, kad pastarieji priklauso nuo mediko sukauptos patirties, dirbant šioje šalyje. Beje, mediko turimas pasas ir tautybė esą irgi daro nemenką įtaką.

Visi gyventojai, turintys rezidento vizą, turi ir privalomąjį sveikatos draudimą. Už jį sumoka darbdavys. „Vargšų ir ubagų šioje šalyje nėra. Turistai, atvykę į šalį be medicinos draudimo ir staiga susirgę ar susižeidę, bus gydomi valstybinėje ligoninėje, bet sąskaitą išsireikalaus per ambasadą. Azijos, Afrikos šalių turistai privalo turėti sveikatos draudimus“, – pasakoja gydytoja.

Į Lietuvą perkeltų sveikatos draudimo modelį

Lietuvės manymu, Lietuva iš JAE galėtų perimti sveikatos draudimo modelį.

„Tada pacientas žinotų, kur, kada ir už ką sumoka. Modelis paprastas – tu moki pinigus draudimo kompanijai (kainos labai įvairios) ir gauni teisę gydytis pagal savo draudimo polisą“, – paaiškina ji.

Lietuvoje, pasak jos, visi mokame skirtingus mokesčius, tačiau, atvykę gydytis, visi esame vienodi. Medikės nuomone, tai yra neteisinga. „Jeigu moki brangiau ir daugiau, vadinasi, ligos atveju gali kreiptis į brangesnę ligoninę ir geresnius gydytojus. Lygybės dėsnis čia negalioja ir netenka dejuoti, kad tavęs niekas nežiūrės ar negydys. Tik už geresnę paslaugą, kvalifikuotesnį gydytoją turi mokėti pats pacientas“, – įsitikinusi L.Škutaitė-Chauhary.

Pasak pašnekovės, Lietuvoje tebegalioja komunistinis požiūris į mediciną, kad visi yra vienodi – niekur pasaulyje daugiau esą to nėra. „Praėjo daug metų nuo nepriklausomybės atgavimo, bet sveikatos sistemoje vis dar baisi stagnacija. Gydytojai Lietuvoje labai geri ir tikrai aukštos kvalifikacijos, bet problema – su visuomenės ir valdžios požiūriu į jų darbą. Nežinau, ar mano kartos pacientai sulauks pozityvių poslinkių. Nusibodo laukti ir tikėtis. Kol Lietuvoje neatsiras stipri draudiminė medicina, tol vyks diskusijos ir naujų pažadų rašymas“, – mano L.Škutaitė-Chauhary.

Populiari epidūrinė nejautra

JAE gimdo jaunos moterys, kurioms visa reikalinga informacija pirmiausia prieinama interneto erdvėje. Taigi lankydamosi pas ginekologę, jos pateikia tikslingus, paprastus ir aiškius klausimus. „Prieš tai viską jau būna pasiskaičiusios pačios. Beje, epidūrinė nejautra tikrai populiari ir apie ją visos gimdyvės žino“, – pasakoja medikė.

Vyrai, jos pasakojimu, dalyvauja gimdyme, palaiko savo moterį, tačiau pastarosios prašymu kartais pastovi už širmos antrajame gimdymo periode.

Kūdikio gimimas – tikra šventė: „Vyras sveikina, nuoširdžiai dėkoja žmonai, perkerpa virkštelę, noriai glaudžia naujagimį prie savęs, sukalba maldą vaikui į ausį. Tikrai neatrodo sutrikę. Nėštumo metu visada lankosi kartu pas gydytoją“.

Abortui – griežtas „ne“

Lietuvė atskleidžia, kad Dubajuje daromos skaistybės operacijos šiandien nėra itin populiarios: „Laikai ir papročiai keičiasi ir šiame krašte“. Tokią operaciją yra tekę atlikti ir lietuvei. Vis dėlto prieš dvejus metus jas daryti griežtai uždrausta net ir JAE. „Tai tiesiog laikoma moters pažeminimu“, paaiškina medikė.

Jeigu skaistybės operacijų vis dėlto dar pasitaiko, abortas šioje šalyje yra absoliutus tabu tiek gydytojui, tiek pacientui.

„Apie tai gydytojas būna informuotas gaudamas licenciją. Netekėjusi nėščia moteris patenka į kalėjimą, sumoka baudą ir po kurio laiko būna deportuojama“, sako L.Škutaitė-Chauhary. Anot jos, vietinės tokiu atveju vyksta į užsienį.

Emyratiečiai ne taip audringai kaip lietuviai reaguoja ir į mirtį. „Gimdyvės mirtis čia ypač reta, pasitaiko gal kartą per dvejus trejus metus. Tuomet apie tai skelbia visi laikraščiai“.

Į persileidimą šioje šalyje reaguojama ramiai – juk viskam Alacho valia.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų