Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Planiniai skiepai tęsiami ir karantino metu, tėvams savivaliauti negalima(1)

Šaltinis: vlmedicina | 2020-04-10 13:06:51

Nors įvedus karantiną Lietuvoje planiniai skiepai nėra atidedami, dalis tėvų svarsto, kaip elgtis. Vaikų gydytojai primena, kad visi planiniai skiepai yra tęsiami, o konsultuotis galima nuotoliniu būdu. Epidemiologai atkreipia dėmesį, kad atidėtas skiepijimas gali tapti skaudžių pasekmių priežastimi ar netgi ateityje sukelti užkrečiamųjų ligų protrūkį.

Redakcijos archyvo nuotr.

Pasaulio sveikatos organizacija kovo mėnesį pateiktose rekomendacijose atkreipia dėmesį, kad planuojant apsaugos nuo COVID-19 infekcijos priemones būtina atsižvelgti į pavojus, kurie gali kilti, jei planinis gyventojų skiepijimas būtų nutrauktas. Netgi trumpai trunkantys skiepijimo trikdžiai gali padidinti pažeidžiamų asmenų skaičių bei paskatinti ligų protrūkius, kurie galėtų būti kontroliuojami skiepais.

Kur tėvai turėtų kreiptis dėl skiepijimo, kaip pasiruošti prieš vykstant į gydymo įstaigą ir kas gali laukti laiku nepaskiepijus vaikų, tėvams atsako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė.

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad planiniai skiepijimai turi būti tęsiami pagal skiepų kalendorių. Gydymo įstaigos karantino metu pakeitė klientų priėmimo tvarką ir teikia tik būtinąją pagalbą. Dalis tėvų, kurie vadovaujasi skiepų kalendoriumi, nežino, kaip elgtis šioje situacijoje. Ką patarsite?

Skiepyti reikia taip, kaip nurodyta skiepų kalendoriuje. Tai pagrindinis skiepų priežiūros dokumentas, tad juo ir reikia vadovautis. Tėvai nutraukti ar nukelti skiepų savavališkai negali.

Pavyzdžiui, skiepus nuo rotavirusinės infekcijos nutraukti ar nukelti negalima, nes to neleidžia vakcinos aprašas. Skiepai nuo meningokokinės B tipo infekcijos aktualiausi kūdikiams ir kelerių metų vaikams. Tiek sergančiųjų meningokokine B tipo infekcija, tiek mirties atvejų skaičius yra didžiausias tarp kūdikių ir vaikų iki 5 m. amžiaus, tad būtina paskiepyti numatytu laiku. Kuo vaikas mažesnis, tuo didesnė rizika susirgti.

Tėvai, globėjai nuotoliniu būdu turi susiekti su savo vaiko šeimos gydytoju ir konsultuotis bei tartis dėl vizito skiepui.

Ar galima numatytą skiepą atidėti ar nukelti?

Dėl kiekvieno skiepo atidėjimo turi spręsti gydytojas, atsižvelgdamas į konkretaus vaiko amžių, kitus atliktus skiepus, sveikatos būklę, vakcinos apraše nurodytas skiepijimo amžiaus ir intervalų indikacijas.

Kokie galimi padariniai, jeigu skiepai bus atidedami arba nevykdomi pagal skiepų kalendorių?

Nepaskiepytam vaikui kiekviena liga yra pavojinga. Galimi įvairūs susirgimai, ligos komplikacijos ir baisiausi padariniai, netgi mirtis.

Laiku nepaskiepijus nuo rotavirusinės infekcijos, vėliau gali nebūti galimybės sugrįžti į būtinus skiepijimo terminus. Kokliušas, stabligė, haemophilus influenzae B tipo, poliomielitas, difterija, pneumokokinė ir meningokokinė infekcija – jų skiepijimas itin aktualus kūdikiams ir vaikams iki 1 m. amžiaus. Neatlikus skiepijimų numatytu laiku, vėliau galime sulaukti minėtų ligų atvejų ar protrūkių, kurie gali skaudžiai paliesti kiekvieną šeimą.

Kaip pasiruošti tėvams prieš einant pas gydytoją?

Kiekvienam tėvui ar vaiko globėjui, planuojant vizitą į gydymo įstaigą, po pokalbio su vaiko šeimos gydytoju, paskiriamas vizito laikas dėl paskiepijimo, planuojant mažesnius pacientų srautus gydymo įstaigoje. Todėl rekomenduojama, kad su vaiku važiuotų vienas iš tėvų. Jis turi būti su medicinine kauke, vienkartinėmis pirštinėmis. Gydymo įstaigos viduje reikia laikytis 2 m atstumo nuo kitų žmonių.

Tėvai saviizoliacijoje ar serga koronavirusu. Kaip patartumėte elgtis tokioje situacijoje?

Tėvai turi ieškoti sprendimo, ką padaryti, kad vaikas būtų paskiepytas laiku. Jie turi pagalvoti apie savo vaiko sveikatą ir kaip ja pasirūpinti. Kuo daugiau vaikų bus paskiepyta, tuo galimybės susirgti, patirti komplikacijas ir blogiausias išeitis bus išvengta.

Jeigu sveikatos priežiūros įstaiga bus uždaryta, kaip nutiko su Vilniaus Šeškinės poliklinika?

Savivaldybės yra įpareigotos paskirti kitą gydymo įstaigą, į kurią bus siunčiami uždarytos ASPĮ pacientai. Dėl informacijos tėvai ar globėjai turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

O jeigu gydytojas yra saviizoliacijoje ar užsikrėtęs koronavirusu?

Saviizoliacijoje ar susirgusį mediką pavaduoja kitas gydytojas. Tai nėra naujiena, gripo metu gydytojai taip pat serga ir juos pavaduoja kolegos.

Sprendimą dėl skiepų priima gydytojas

Karantino metu planinius vaikų skiepijimus vykdo Tauragės rajono pirminės sveikatos priežiūros centras. Vaikų gydytoja pulmonologė Iveta Skurvydienė papasakojo apie vaikų priėmimo tvarką ir atsakė į kitus tėvams dažnai kylančius klausimus.

Kaip pasikeitė dėl skiepų besikreipiančių tėvų skaičius prasidėjus karantinui?

Lietuva turi patvirtintą vaikų skiepų kalendorių, todėl nelaukdami tėvų kreipimosi, patys aktyviai kviečiame juos atvykti į polikliniką paskiepyti savo vaikų. Skiepus planuojame iš anksto, prieš mėnesį, telefonu susisiekiame su vaikų tėvais, paklausiame apie vaiko sveikatą ir suderiname skiepų vizito laiką, kuris dažniausiai sutampa su sveiko vaiko apsilankymo laiku.

Kokios dažniausios priežastys, kad tėvai vėluoja ar nukelia skiepijimą?

Kaip ir iki karantino, taip ir dabar, pasitaiko įvairių situacijų. Dažniausiai skiepai gali būti nukeliami dėl vaiko ligos ar kelionės. Negalime skiepyti ir tokio vaiko, kuris turi ūminės infekcijos požymių. Tačiau, kai tik vaikas pasveiksta ar grįžta iš kelionės, iš karto susisiekiame su tėvais dėl skiepų.

Tėvai žino, kad jie turi galimybę skiepais apsaugoti savo vaiką nuo sunkių infekcinių ligų. Profilaktiškai tikrindami vaiko sveikatą mes tėvus informuojame apie tai, pageidaujantiems įteikiame skiepų kalendorių, nuorodas į internetinį Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro puslapį, kuriame jie gali rasti naudingos informacijos.

Karantino metu tėvai dažniau teiraujasi dėl vaiko profilaktinio sveikatos tikrinimo. Teisės aktuose neparašyta, kad gydytojui neleidžiama pasverti ar pamatuoti vaikų, prieš atliekant skiepijimus. Ir ne paslaptis, kad tėvai nori žinoti apie augančio vaiko mitybos būklę, raidos sutrikimus ir dar daug svarbių dalykų apie savo vaiką.

Kaip asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje dirbate, pasiruošusi priimti vaikus?

Mes vadovaujamės sveikatos ministro įsakymu, kuriame nurodoma sudaryti sąlygas būtiniems skiepams atlikti – paruošti specialias patalpas, užtikrinant, kad nesusitiktų vaikai, atvykstantys planiniams skiepijimams, ir sergantys asmenys.

Mūsų poliklinikoje yra karščiavimo klinika, tad vaikų padalinys buvo perkeltas į kitą pastatą. Turime du įėjimus – vieną skiepijamiems vaikams, kitą – sergantiems vaikams, kuriems reikalinga gydytojo pagalba. Tėvams telefonu paaiškiname, kad pasirūpinome jų vaiko saugumu, tuomet būna lengviau susitarti ir jie atvyksta skiepytis nebijodami užsikrėsti.

Ar galima skiepą paskirti nuotoliniu būdu?

Paskirti skiepą be gydytojo apžiūros negalima. Pavyzdžiui, tėvai, kurie nusprendė skiepyti ne pagal skiepų kalendorių kelerių metų vaiką nuo meningokoko B, karantino metu turi susisiekti nuotoliniu būdu ir suderinti skiepų vizito laiką su gydytoju iš anksto. Be susitarimo į vaikų polikliniką atvykti neleidžiama.

Prieš paskiriant skiepus, vaiką būtinai turi apžiūrėti gydytojas, pamatuoti temperatūrą, patikrinti, ar jis neserga ūmiomis ligomis.

Kokius sergamumo pokyčius pastebite karantino metu?

Pastebime, kad karantino metu vaikų sergamumas yra sumažėjęs, nes vaikai nelanko darželių ar mokyklų. Nors nedaug konsultuojame dėl ūminių vaikų ligų, tačiau nuotoliniu būdu daug kalbamės su tėvais apie vaikų maitinimą, priežiūrą, išrašome vaistus lėtinėmis ligomis sergantiems vaikams. Stengiamės būti pasiekiami, bendraujame su vaikų tėvais įvairiomis modernių technologijų ir ryšio priemonėmis.

Dėl asmeninės medicinos konsultacijos prašome kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: vakcinacija
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų