Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Pirmoji pagalba apsinuodijus maistu

Pranešimas spaudai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-07-25 14:27:24

Apsinuodijimas maistu – tai maisto sukeliamas virškinamojo trakto sutrikimas, pasireiškiantis dėl užteršto, nešviežio ar netoleruojamo maisto vartojimo. Anot sveikatos specialistų, šis sutrikimas dar gali būti vadinamas maisto toksikoinfekcija, tuo atveju, kai jį sukelia užterštame maiste esančios bakterijos ir virusai, arba intoksikacija maistu, kai apsinuodijimą sukelia cheminės medžiagos ar toksinai, esantys maisto produktuose.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Farmacininkė Regina Razulevičiūtė teigia, kad pagrindiniai apsinuodijimo maistu požymiai ir simptomai – pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas ir viduriavimas. „Infekcinio apsinuodijimo maistu metu simptomai dažnai būna panašūs, tačiau papildomai atsiranda karščiavimas (padidėjusi kūno temperatūra), gleivės išmatose. Būtent tai rodo infekcinį apsinuodijimą“, – pabrėžia vaistininkė. Pasak R. Razulevičiūtės, apsinuodijimas maistu nėra pavojingas ir paprastai praeina per 1-2 paras. Simptomai gali atsirasti beveik iš karto (maždaug po valandos) ar per keletą dienų. Kaip pacientų rizikos grupes farmacininkė išskiria kūdikius, vaikus, nėščiąsias ir vyresnio amžiaus žmones. Jie yra jautresni apsinuodijimui maistu, todėl dėl šios priežasties, jiems reikėtų atidžiau ir atsakingiau rinktis maisto produktus.

Pirmoji pagalba

„Pirmiausia gerkite daug skysčių. Skysčių trūkumą organizme rodo tai, kad žmogus nori vemti, tačiau neturi kuo. Rekomenduojama mažais gurkšneliais gerti paprastą ar negazuotą mineralinį vandenį, nes organizme reikia atstatyti skysčių ir elektrolitų balansą, todėl, kad vėmimo metu pasišalina tiek skysčiai, tiek naudingi mineralai – kalis, magnis, natris. Elektrolitų atstatymui itin tinkami vaistinėse parduodami specialūs preparatai“, – sako „Eurovaistinės“ atstovė. Vaistininkė taip pat pataria vengti viduriavimą stabdančių vaistų.

„Būtent viduriavimo metu iš organizmo pasišalina ir ligos sukėlėjai. Vaistai gali būti skiriami simptominiam gydymui. Jeigu tai infekcinis apsinuodijimas, kurį lydi karščiavimas, vartokite antipiretikus – temperatūrą mažinančius vaistus“, – teigia farmacininkė. Esant pilvo pūtimui – gali būti skiriami virškinamojo trakto gleivinę apsauginiu sluoksniu padengiantys vaistiniai preparatai, gerosios bakterijos, atstatančios organizmo mikroflorą, ir aktyvinta anglis.

Ko turėtumėme vengti apsinuodijus?

Specialistė tikina, jog apsinuodijus reikėtų vengti sunkesnio maisto, vaisių ir daržovių, alkoholio, cukraus bei kofeino turinčių gėrimų. Rekomenduojama bent kuriam laikui atsisakyti sūraus maisto, šokolado, prieskonių, makaronų, dešros ir riebios žuvies.

„Minėti produktai dirgina skrandžio gleivinę ir gali dar labiau pabloginti būklę. Pasibaigus pykinimui ir vėmimui, jei skysčiai organizmui yra priimtini, galima po truputį pradėti valgyti. Pradžioje reikėtų rinktis mažus lengvai virškinamo maisto kiekius. Tai gali būti ryžiai, džiūvėsėliai, košės, sausainiai, liesa mėsa, žuvis, virta vištiena, duona, žalioji arbata“, – pasakoja R. Razulevičiūtė.

Kada derėtų kreiptis į medikus?

Į gydytojus rekomenduojama kreiptis tuo atveju, kai apsinuodijimas maistu yra infekcinis ir jį lydi karščiavimas bei atsiranda gleivių išmatose. „Taip pat nedelsiant kreipkitės į medikus, kai ilgesnį laiką be pertraukos viduriuojama ar vemiama, nes tokiu atveju žmogus netenka itin daug skysčių ir paprasto vandens jo organizmui jau būna per mažai. Gali prireikti intraveninio skysčių atstatymo ligoninėje – lašinės, kurios pagalba bus atstatomas tiek skysčių, tiek elektrolitų balansas organizme“, – kalba vaistininkė.

Farmacininkė pataria

Norint išvengti šio nemalonaus sveikatos sutrikimo, derėtų atsiminti, jog svarbūs yra visi maisto ruošimo etapai: pirkimas, saugojimas, paruošimas, atšildymas ir vartojimas.

„Renkantis maisto produktus reikėtų atkreipti dėmesį į galiojimo terminą, pakuotės sandarumą, laikymo sąlygas. Atšildžius šaldytus produktus reikėtų juos kepti ar virti nedelsiant, taip mažesnis užterštumo pavojus“, – sako farmacininkė. „Ilgai laikant maisto produktus kambario temperatūroje, taip pat padidėja apsinuodijimo maistu rizika. Dėl šios priežasties šaldytuve ar šaldiklyje laikomų produktų nereikėtų kambario temperatūroje palikti ilgiau nei dviems valandoms, o virtų produktų nelaikyti šaldytuve ilgiau nei keturias paras. Taip pat svarbu nepamiršti higienos – plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, tinkamai nuplauti panaudotus stalo įrankius, peilius, pjaustymo lenteles“, – priduria farmacijos specialistė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Virškinimo sistema
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų