Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Peršalimai neaplenkia ir vasarą

valstietis.lt | 2013-07-23 12:48:23

Atrodo, kad peršalimo ligų metas – žiema ir pavas aris, tačiau būtent vasarą atsipalaiduojame ir nesusimąstome, kad nesunku peršalti ir susirgti angina ar sinusitu. Kaip apsisaugoti nuo šių ligų patiems ir apsaugoti vaikus?

Vaikai
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Kas sukelia ligas?

Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Daiva Makaravičienė teigė, kad nors vasarą ir karšta, išvengti peršalimų žmonėms nepavyksta. Taip atsitinka dėl perkaitimo, ilgo buvimo saulėje. Žmonės dažnai apsirengia per šiltai, o perkaitę geria šaltus gėrimus arba valgo daug ledų. Kita priežastis, dėl kurios dažnai susergama, yra dideli temperatūrų kontrastai, kai išėjus iš karštos aplinkos (lauko) iš karto patenkama į vėsią namų ar darbo aplinką, kurioje įjungtos kondicionavimo sistemos.

Pavojingas sveikatai ir maudymasis šaltame vandenyje karštą vasaros dieną. Baltijos jūra yra gana vėsi, tad prieš maudantis pirmiausia reikėtų apsiprasti, po truputį lipti į vandenį, nes peršalus vandenyje galima susirgti šlapimo takų uždegimu. Saugotis ypač patartina moterims.

Jei žmogus vėjuotą dieną būna lauke, vėjas gali perpūsti jo kaklą, tada jį ima skaudėti, sunku pasukti kaklą. Pirmoji pagalba – tepalas, kurį galima įsigyti be recepto vaistinėje. O jei skausmas per 3–4 dienas nepraeina, reikėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją.

Gresia komplikacijos

Jei žmogus peršąla, bet temperatūra neaukšta, į gydytoją kreiptis jam nebūtina: yra daug vaistų, kurie padės nuo gerklės skausmo, slogos. Tačiau jei liga progresuoja ir atsiranda kosulys ar pūlinga sloga, reikėtų kreiptis į gydytoją, nes peršalimas gali komplikuotis į sinusitą. O jei žmogus skausmingai šlapinasi, į gydytoją jis turi kreiptis kuo skubiau, nes cistitas (šlapimo pūslės gleivinės uždegimas), kuriuo jis galbūt serga, dažnai komplikuojasi į inkstų uždegimą.

Taigi, norint vasarą išvengti ligų, būtina normalizuoti temperatūrą automobilyje, namuose, darbo vietoje. Prieš maudynes jūroje reikia neskubėti lipti į vandenį, apsiprasti. Perkaitus negalima gerti šaltų gėrimų.

Kada kreiptis į gydytoją?

Vilniaus universiteto Bendrosios ir ambulatorinės pediatrijos centro vadovė Odeta Kinčinienė teigė, kad vasarą į ligoninę vaikai dažniausiai patenka dėl alerginių reakcijų į maistą, vabzdžių įkandimų, erkių įsisiurbimo. Juos kamuoja karščiavimas, virškinimo infekcijos, viršutinių kvėpavimo takų ligos, kartais – ausų uždegimai. Vasarą vaikai dažnai peršąla ir peršalimo ligos komplikuojasi.

Jei vaiko kūno temperatūra pakilo, jis nesidomi aplinka, negeria, atsisako valgyti, išberia jo odą, reikėtų kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Jei vaikas karščiuoja, tačiau nesijaučia labai prastai, į gydytoją reikėtų kreiptis tik tada, kai jis karščiuoja ilgiau nei tris dienas.

Jei vaikui skauda ir peršti gerklę ryjant, reikia jam duoti šiltų skysčių, čiulpiamų tablečių. Karščiavimas – normali organizmo reakcija į infekciją. Tad jei, be karščiavimo, nėra kitų ligos požymių ir vaikas nesijaučia labai prastai, užtektų jam duoti gerti daug skysčių, kūną patrinti šiltu vandeniu ir stebėti jo būklę. Karštą vasaros dieną vaikui gali labai pakenkti staigi temperatūrų kaita, pavyzdžiui, automobilyje įjungtas kondicionierius gali sukelti peršalimo ligas ar net plaučių uždegimą.

Tėvams trūksta atidumo

Pasak O. Kinčinienės, tėvai dažniausiai nesusimąsto ir padaro daug klaidų, dėl kurių suserga vaikai. Suprakaitavusiam vaikui jie dažnai duoda ledų ar šaltų gėrimų, vėliau jam pradeda skaudėti gerklę ar ausį. Vaikui kenkia ir ilgos maudynės, nes jis gali sušalti. Saulėtą dieną svarbu, kad vaikas neperkaistų galvos, tad būtina parūpinti jam galvos apdangalą.

Vaikai vasarą būna stipresni, jei pradeda grūdintis jau pavasarį. Tačiau grūdinimasis turi būti saikingas. Taip pat labai svarbus sveikas gyvenimo būdas ir atidumas atostogaujant, rankų ir indų higiena, maisto produktų galiojimo laiko stebėjimas, tinkamas jų laikymas.

Dovilė Joneliūnienė,

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: peršalimas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų