Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Pats metas pasirūpinti profilaktiniu vaiko sveikatos patikrinimu

vlmedicina.lt | 2014-07-24 15:20:42

Sveikatos apsaugos ministerija primena tėveliams, kad vasarą reikia apsilankyti pas savo vaikų gydytoją ir pasirūpinti profilaktiniu jų sveikatos tikrinimu. Kasmetinis vaikų ir paauglių sveikatos tikrinimas yra privalomas. Jei jis atliekamas gydymo įstaigoje, prie kurios vaikas yra priregistruotas, už paslaugas mokėti nereikia. Pažymą apie vaiko sveikatos būklę reikia kasmet pristatyti į švietimo ir ugdymo įstaigas (ikimokyklines, mokyklas ir pan.) iki rugsėjo 15 dienos.

Gydytoja
Redakcijos archyvo nuotr.

Kai vaiko sveikata tikrinama paskutinę akimirką ir kai už gydytojo kabineto durų laukia tėvelių su savo atžalomis eilė, nuodugniai patikrinti vaiko sveikatą ir suteikti išsamias rekomendacijas yra sudėtingiau. Gydytojas, nustatęs ir įvertinęs sveikatos rizikos veiksnius, gali siųsti vaiką kitų specialistų konsultacijai, paskirti reikalingus laboratorinius ar instrumentinius tyrimus. Tokie išsamūs tyrimai – puiki proga įsitikinti, kad vaikas iš tiesų sveikas arba skirti reikiamą gydymą.

Jei vaikas turi sveikatos sutrikimų, gydytojas pateikia rekomendacijas dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir kt. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad gydytojas turėtų nurodyti savo kontaktus, telefono numerius, kuriais būtų galima susisiekti, iškilus neaiškumams. Ši informacija yra labai svarbi ir vaikų sveikatos specialistams, ir švietimo bei ugdymo įstaigoms.

Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma 027-1/a) išduoda asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Tereikia apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ar vaikų ligų gydytoją. Vaiką iki 16 metų amžiaus pas gydytoją turi lydėti vienas iš tėvų ar globėjų.

Kiekvieno kasmetinio apsilankymo metu gydytojai pagal vaiko amžių įvertina: kalbą, psichomotorinę raidą (1–4 gyvenimo metai), regėjimą (1–17 m.), klausą (1–7 m.), atramos judamąjį aparatą (1–17 m.), kraujo tyrimą (2–17 m.), šlapimo tyrimą (2–17 m.), ūgį, svorį (5–17 m.), elektrokardiogramą (EKG) (5–7 m.), arterinį kraujo spaudimą (AKS) (5–17 m.), psichikos sveikatos būklę (8–17 m.), mitybos ir higienos įgūdžius (8–11 m.), gliukozės kiekį kraujyje (12–17 m.). Nuo 2013 m. vaiko sveikatos pažymėjimą būtinai turi užpildyti ir gydytojas odontologas.

Vaiko sveikatos pažymėjime nurodytą informaciją išanalizavę mokyklose dirbantys visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, turėtų patarti pedagogams ir tėvams, į ką atkreipti dėmesį organizuojant ugdymo procesą. Pažymėjime turi būti užpildytos visos nurodytos grafos: vaiko ūgis, svoris, fizinio išsivystymo įvertinimas bei kūno masės indeksas, taip pat kraujospūdis, klausos ir regos būklė.

Mokyklos vadovas ar jo įgaliotas asmuo užtikrina, kad mokiniai iki 18 metų ugdymo procese dalyvautų tik teisės akto nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir pateikę užpildytą Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus.

Naujoje mokykloje pradėję mokytis mokiniai Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027-1/a) turi pateikti iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos.

Priimant vaiką į įstaigą, vykdančią ikimokyklinio ir (ar) priešmokyklinio ugdymo programą (toliau – įstaiga), ir vėliau kiekvienais metais turi būti pateiktas Vaiko sveikatos pažymėjimas (forma Nr. 027-1/a). Jeigu pažymėjime nurodyta, kad vaikas nepaskiepytas pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro patvirtintą Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų, raudonukės ir poliomielito, nesant kontraindikacijų skiepams, į įstaigą nuo 2016 metų sausio 1 dienos toks vaikas nebus priimamas.

Į vaikų poilsio stovyklą priimami tik turintys Vaiko sveikatos pažymėjimą (forma Nr. 027 1/a), išduotą ne anksčiau kaip prieš metus, ar jo kopiją vaikai.

Į vaikų sporto stovyklą priimami tik turintys galiojančią Sportuojančio asmens sveikatos tikrinimo kortelę (forma Nr. 061/a) ar jos kopiją.

SAM Ryšių su visuomene skyrius

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Gana dažnai girdimas mitas, kad įsidėjus dantų implantus – daugiau nereikės rūpintis savo burnos ertme. Odontologa...
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuos naujus tyrimus ir procedūras
Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai...
Šienligės rizikos banginiai – kaip juos suvaldyti?
Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, ka...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų