Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Patekę į Seimą gydytojai bei sveikuoliai žada esmines permainas

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-28 00:01:25

Daugiausiai mandatų į šį Seimą iškovojusioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje yra nemažai medikų, net alternatyviosios medicinos šalininkų. Tad patekusių į Seimą sveikatos srityje dirbančių specialistų klausėme, ar yra numatę inicijuoti įstatymus, susijusius su sveikatos apsauga ir ką keistų sveikatos apsaugos srityje, jeigu taptų sveikatos apsaugos ministru.

Aurelijus Veryga. Asmeninio archyvo nuotr.

Darbų daug

Gydytojas psichiatras prof. dr. Aurelijus Veryga sakė, jog kaip ir skelbiama jų partijos programoje, sveikatos apsaugos sistemoje reikia keisti įstatymus, susijusius su tabako, alkoholio pardavinėjimu, azartiniais lošimais ir daugeliu kitų dalykų; pokyčiai reikalingi ir sveikatos priežiūros įstaigose, pavyzdžiui, jau seniai laukiama, kada bus patvirtintas psichologinės sveikatos įstatymas, kuriame numatytas psichologų licencijavimas kas dešimtmetį ir kt.; reikėtų pagaliau sutvarkyti ir patvirtinti žalos be kaltės atlyginimą, kad žmonėms, patyrusiems gydymo įstaigoje nepageidaujamų įvykių, nebereikėtų vaikščioti po teismus.

„Tapęs sveikatos apsaugos ministru, daug ką stengčiausi pakeisti, bet pirmiausia – požiūrį į ligų profilaktiką, kuriai iki šiol trūko dėmesio. Tam reikia ir sveikatos biurų įgalinimo, ir ankstyvo problemų pastebėjimo; reikėtų sutvarkyti ir elektroninę sistemą, ir daug praktiškų ūkinių reikalų, kuriuos reikia išspręsti. Pavyzdžiui, laikomos ligoninėse tuščios lovos ir panašiai; reikėtų peržiūrėti šeimos gydytojų darbo krūvius, planuoti jų komandos plėtimą, pavyzdžiui, sveikos gyvensenos medicinos specialistai galėtų jiems pagelbėti, ypač provincijoje, kai reikia gydyti pacientus, kurie nori atsisakyti priklausomybės nuo rūkymo, alkoholio, pakeisti mitybą, išmokti įveikti stresą, - kalbėjo naujasis Seimo narys. - Reikalingas ir psichologinės, psichoterapinės pagalbos prieinamumo didinimas, vienam specialistui tenkanti priimamų žmonių norma kyla, nors, manau, turėtų būti apribota iki 20 tūkst. vienam psichologui per metus. Daug įvairių dalykų yra, kuriuos reikia „pajudinti“. Tačiau prieš tai reikia išanalizuoti, kiek šiuo metu mūsų šalyje yra reikalingų specialistų, kiek ir kokių trūksta, galbūt tam tikrų medikų, pavyzdžiui, šeimos gydytojų, reikia planuoti didesnį, intensyvesnį ruošimą; reikia pagaliau ratifikuoti ir Tabako kontrolės pagrindų konvenciją. Todėl aš ir ėjau į politiką, nes tikiuosi pakeisti, daryti tai, kas ir numatyta mūsų programoje“.

Reikia rimtų struktūrinių pakeitimų

Gydytojas kardiologas prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis šiuo metu yra Jungtinėse Amerikos Valstijose, Klaipėdos universiteto išsiųstas į Amerikos gyvenimo būdo medicinos asociacijos suvažiavimą. „Apie tai, kad esu Baltijos apygardos žmonių išrinktas į Seimą, sužinojau iš draugų skambučių bei interneto.Naudodamasis proga, nuoširdžiai dėkoju už mane balsavusiems. Pasistengsiu, kiek leis mano sugebėjimai ir jėgos, jų lūkesčių neapvilti“, - pažadėjo naujasis Seimo narys.

Prof. Algimantas Kirkutis. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Į klausimą, kokius įstatymus, susijusius su sveikatos apsauga, reikėtų inicijuoti, A. Kirkutis atsakė, jog mūsų šalies sveikatos apsaugos sistemoje yra daug taisytinų dalykų. Ši sritis mažiausiai pakitusi nuo nepriklausomybės atgavimo, todėl reikėtų padaryti daug rimtų struktūrinių pasikeitimų. Tačiau tokio pobūdžio pokyčiams, anot kardiologo, jo vieno jėgų nepakaks: „Čia prireiks rimtų diskusijų ir didelių pajėgumų. Todėl apie tai kol kas anksti kalbėti“.

Jeigu taptų sveikatos apsaugos ministru, ką keistų sveikatos apsaugos srityje? „Kiek žinau mūsų partijos poziciją, šiam postui yra rengiamas LSMU profesorius Aurelijus Veryga. Jeigu man tektų juo dirbti, pasistengčiau kiek įmanoma negriauti gerai vykstančių darbų ir paieškoti naujų, originalesnių sprendimų“, - atsakė profesorius.

Pasidomėjus, ar sieks įteisinti alternatyviąją mediciną kaip visateisę, išgirdome, kad su šia sritimi gydytojas yra labiausiai susipažinęs. Jam teko dalyvauti kuriant Lietuvos sveikos gyvensenos natūraliosios medicinos rūmus ir formuoti šios medicinos srities įteisinimo viziją. Tad pašnekovas apgailestavo, kad rūmams nepavyko to padaryti.

„Manau, būtina grįžti prie šio klausimo sprendimo, nes jis paliečia labai daug Lietuvos gyventojų - šių paslaugų teikėjų ir naudotojų. Pažiūrėsime, kaip susiformuos Seimas ir Vyriausybė, ir pradėsime veikti“, - ryžtingai nusiteikęs gydytojas kardiologas.

Lėšas – naudoti racionaliai

Kėdainių ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėjas, gydytojas akušeris ginekologas Darius Kaminskas taip pat pažymėjo, kad sveikatos sistemoje reikia priimti daugybę sprendimų, kurie pagerintų šią sritį. Tai gydytojų prieinamumas gyventojams, ypač regionuose; finansavimo sveikatos sistemai sureguliavimas, kuris išspręstų daugybę problemų: dėl medikų atlyginimų - juos pakėlus, gydytojai neemigruotų į kitas šalis, įstaigos gautų pakankamą finansavimą, tad galėtų administratoriai samdyti daugiau reikalingų specialistų, tai lemtų pacientų eilių sumažėjimą prie medikų kabinetų durų.

„Reikia pradėti nuo finansavimo reguliavimo, gaunamas lėšas naudoti racionaliai, peržiūrėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo gaunamas įmokas. Pinigų yra, tik juos reikia tinkamai panaudoti. Mačiau, kad daug medikų iš regionų pateko į šį Seimą, tad manau, rasime bendrą kalbą ir dirbsime visuomenės labui“, - tikisi D. Kaminskas.

Paklaustas, ką keistų, jeigu taptų sveikatos apsaugos ministru, atsakė, jog laimėjo rinkimuose save savarankiškai išsikėlęs, tad juo tapti negresia.

Sieks stiprinti ligų profilaktikos sritį

Palangos sveikatos mokyklos vadovo Dainiaus Kepenio nuomone, pirmiausia reikia susirinkti ir apsvarstyti, kodėl patekome į tokią prastą sveikatos apsaugos padėtį: auga ligonių skaičius, mirtingumas, savižudybių skaičius, alkoholio vartojimas, o kai bus žinomos priežastys, galima bus nuspręsti, ką toliau daryti.

Pasak sveikuolio, reikia įteisinti iki šiol buvusias alternatyvias sveikatos sritis - sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos – gydymą arbatžolėmis, masažais ir pan., tai yra pertvarkyti sveikatos sistemą taip, kad šios sritys būtų lygiavertės su tradicine medicina

Dainius Kepenis. © Algirdo Kubaičio nuotr.

D. Kepenio teigimu, būtent alternatyvioji medicina yra nesutvarkyta, tad reikės rimtų sutarimų, sprendimų, kad sistema taptų efektyvi, įteisinta. Priminė, jog medikų, visuomenininkų bendromis pastangomis jau yra parengtas projektas dėl natūralios medicinos įteisinimo, dėl jo buvo minami valdininkų slenksčiai, bet iki šiol tai nebuvo padaryta.

Pasak jo, galbūt vadinamieji gyduoliai ir neturi mediko diplomo, tačiau neretai pasižymi prigimtiniais gebėjimais, tad gali padėti tradiciniams gydytojams, galbūt net dirbti kartu su jais. „Pirmiausia, jeigu žmogus suserga, turėtų gydytis natūraliais būdais – pakeisti gyvenimo būdą – maistą ir kt., jeigu natūrali medicina nepadeda, tada kreiptis į tradicinius gydytojus ir gydytis vaistais“, - mano politikas.

D. Kepenis prisipažino, kad į sveikatos apsaugos ministro postą nepretenduoja, tačiau būsimasis Sveikatos apsaugos ministerijos vadovas turėtų užsiimti gydymo kokybės gerinimu. „Kodėl žmogus operacijai turi važiuoti į Vokietiją, jeigu gerų chirurgų turime ir savo šalyje?“, - retoriškai klausė pašnekovas.

Taip pat jis priminė, jog reikia rūpintis ligų profilaktika. „Kadaise Lietuvoje viešėjusi Pasaulio banko atstovė yra sakiusi, kad 1 doleris, išleidžiamas profilaktikai, sutaupo 24 dolerius. Klausiau, kiek mes investuojame į ligų profilaktiką, tačiau man niekas negalėjo atsakyti, neradau skaičių“, - pateikė reikšmingą faktą sveikuolis.

Baigdamas pokalbį pabrėžė, jog remiasi europarlamentaro Vytenio Povilo Andriukaičio pasakytais žodžiais, kad sveikatos sistemą reikia kurti, patikinęs, jog tai ir žada daryti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų