Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Paslaptis, kuri atsiranda ne kartą gimdžiusių moterų gyvenimuose

Daiva Ausėnaitė | 2013-12-03 00:01:02

Manoma, jog Lietuvoje gyvena 300 tūkst. moterų, kurias vargina vienoks ar kitoks šlapimo nelaikymas. Pasaulinė statistika teigia, kad šlapimo nelaiko kas 5-6 gimdžiusi moteris. Būtent nėštumas ir gimdymas tampa didžiausiu iššūkiu, su kuriuo neretai moterys nesugeba susidoroti. Prireikia net penkerių metų, kol jos išdrįsta prisipažinti, kad turi šią problemą.  

Skaidrė, Jurgita Pocienė, Dalia Misevičienė
Skaidrė, Jurgita ir Dalia aptarė šlapimo nelaikančių moterų problemas. Daivos Ausėnaitės nuotr.

Liga su socialiniu šleifu

Sveikatos žurnalistų asociacija ne pirmą kartą atkreipia dėmesį į sveikatos sutrikimą, kuris turi didelę įtaką socialiniam žmogaus gyvenimui, jo pasitikėjimui savimi, jo gyvenimo kokybei. „Sveikatos žurnalistų asociacija jau analizavo, kaip šlapinimosi sutrikimai veikia vyresnio amžiaus žmonių gyvenimą, kokią įtaką jie daro seksualiniams santykiams. Taip pat šiemet kėlėme klausimą dėl šlapimo sugėrimo gaminių kompensavimo sistemos neįgaliems asmenims ir turintiems lėtinius susirgimus. Ši tema visuomet išliks mūsų akiratyje, nes manome, jog jai skiriamas nepakankamas dėmesys ir ji yra virtusi susirgimu su socialiniu šleifu“, – rašoma Sveikatos žurnalistų asociacijos pranešime spaudai.

Būtent todėl Sveikatos žurnalistų asociacija kartu su daugiavaikių šeimų asociacija „Mes“ ir VšĮ „Inkocentras“ susitiko pasikalbėti apie gimdžiusių moterų paslaptis.

„Reikia pusmečio ar metų, kad atsistatytų dėl gimdymo pažeista lytinių organų, šlapinimosi ir tuštinimosi sistemos. Vadinamieji „pametinukai“ - tikras išbandymas moters organizmui. Jeigu moteris neskiria deramo dėmesio atsistatymui, jai gali tekti susidurti su nauju sveikatos išbandymu – šlapinimosi sutrikimais“, – sakė „Inkocentro“ vadovė gydytoja Jurga Misevičienė.

Kodėl tai išsivysto

Yra trys ligos, kurios labiausiai paveikia žmogaus gyvenimo kokybę: Alzheimerio liga, insultas ir šlapimo nelaikymas. Pasak J. Misevičienės, šlapimo nelaikanti moteris susiduria su gausybe problemų – jai iškyla medicininiai, psichologiniai, socialiniai ir finansiniai sunkumai.

„Šlapimo nelaikymas tiesiogiai paveikia ir seksualinį gyvenimą. Jis gali pasireikšti orgazmo metu. Kai mes kalbame apie gimdžiusias moteris, kalbame apie didelius išbandymus: naujagimio priežiūra, nuovargis dėl neišsimiegojimo, prastėjantis seksualinis gyvenimas ar visiškas jo nebuvimas, augantis gėdos jausmas ir t. t. Viena iš trijų moterų niekada niekam nepasakoja apie savo šlapimo nelaikymą. Prireikia iki penkerių metų, kad 82 proc. moterų kreiptųsi į medikus. 11 proc. laukia net 10 metų“, - sakė gydytoja J. Misevičienė.

Nėštumas ir gimdymas silpnina raumenų tonusą, kuris ir taip silpsta metams bėgant. Pasak „Inkocentro“ vadovės, kas antra moteris po gimdymo nelaiko šlapimo. „Reikia maždaug pusmečio, kad atsistatytų raumenys, kad grįžtų buvęs tonusas. Kai kurioms atsistato ir per kelis mėnesius. Neatstatytas tonusas tik silpnės ir problema gilės. Blogai, kad moterys mano, jog šlapimo nelaikymas - tai reiškinys, kuris lyg ir turi būti po gimdymo. Jis gali būti, bet neturėtų. Reikia tą spręsti, o sprendimai tikrai nėra sudėtingi. Kelias dienas po gimdymo nevalingas ištekėjimas bus, jo neišvengsime, tačiau ilgainiui tai turi išnykti. Svarbiausia neapsileisti, nes paskui reikės rimtesnių sprendimų, gali prireikti net ir chirurginių operacijų“, - sakė „Inkocentro“ vadovė.

Pasak J. Misevičienės, ne šlapinimosi dažnis, o nevalingas išbėgimas yra rodiklis, kad yra šlapimo nelaikymas. „Jei kosint, juokiantis ar čiaudint norisi kryžiuoti kojas – tai yra pradžia, jau reikia galvoti, kaip sau padėti. Gimdymo traumos – tarpvietės kirpimas ar plyšimas – jis tiesiogiai sąlygoja šlapimo nelaikymo išsivystymą. Jei nėštumo metu nereikėjo kirpti, tada ir raumenys greičiau sugis. Prieš 15 metų buvo sprendimas visoms tarpvietę kirpti ir siūti. Paskui atėjo „mada“ leisti plyšti, nes plyšę audiniai geriau sugyja. Tačiau šlapimo nelaikymo išsivystymui visiškai nesvarbu, ar plyšo, ar kirpo, tai yra trauma ir ji gali prisidėti prie šlapimo nelaikymo išsivystymo“, - kalbėjo gydytoja.

Ar man tai yra

Daktarė Rosita Aniulienė yra vienintelė medikė mūsų šalyje, kuri pabandė paskaičiuoti, kiek gi moterų galėtų turėti šlapimo nelaikymo problemą. LSMUL Kauno klinikų gydytoja apskaičiavo, kad iš 15 tūkst. per metus besikreipusių moterų 15 proc. nelaikė šlapimo.

Šlapimo nelaikymu vadinamas dažnas šlapinimasis dieną (daugiau nei 8 kartus), naktinis šlapinimasis, skausmingas šlapinimasis, šlapimo nesulaikymas, šlapimo ištekėjimas kosint ar čiaudint. „Jei jūs jaučiate nors vieną skundą, jau verta susirūpinti ir ieškoti sprendimų“, - sakė J. Misevičienė.

Visi šlapimo nelaikymai skirstomi į kelias rūšis. Dažniausiai būna įtampos šlapimo nelaikymas, jis pasireiškia 49 proc. atvejų. Pagimdžiusios moterys patiria būtent šį šlapimo nelaikymą. 22 proc. atvejų būna skubos šlapimo nelaikymas.

Atviri prisipažinimai

Daugiavaikių šeimų asociacijos narės drąsiai kalbėjo apie sunkumus, kuriuos sukelia gimdymai.

„Mes daug kalbame apie įvairias socialines problemas, apie vaikų auginimą, jų sveikatą, tačiau taip mažai dėmesio skiriame sau. Mes tikrai nebijome pasakyti, kad šlapinimosi sutrikimai yra mūsų gyvenimuose, kad jie gerokai pakoregavo kai kurių moterų dienotvarkę ar pasitikėjimo savimi jausmą. Norime sužinoti, kaip gyventi toliau, kaip susigrąžinti pasitikėjimo savimi jausmą ir nebijoti išeiti iš namų“, – sako daugiavaikių šeimų asociacijos pirmininkė Jurgita Pocienė.

Daugiavaikių šeimų asociacijos narė Skaidrė prisiminė, kaip po antrojo gimdymo nusiprausus duše ji jausdavo, jog šlapimas nevalingai ištekėdavo. Tačiau po kitų gimdymų panaši situacija nepasikartojo. Pasak J. Misevičienės, tai tipiškas šlapimo nelaikymas, kurį paskatina judesys, kūno padėties pasikeitimas. Pasirodo, Skaidrė po gimdymų lankė įvairias mankštas, tikėtina, tai pastiprino ir jos makšties raumenis.

Keturis vaikus auginanti Dalia yra gydytoja. Ji prisipažino, kad kurį laiką nekreipė dėmesio į šlapias kelnaites ir tik tada, kai kažkas žmonių susibūrime mestelėjo „kas čia taip apsimyžęs?“, ji suvokė, kad tai ji skleidžia blogą kvapą. „Man patarė daryti Kėgelio pratimus, bet nelabai matau efektą, siūlė ir rutuliukus, kurie dedami į makštį“, - kalbėjo moteris.

Inkocentro vadovė kritiškai atsiliepė apie rutuliukus, jos nuomone, tai yra intervencija į kūną, kurios reikėtų vengti. Ji patarė apmąstyti svorio metimo klausimą (antsvoris irgi daro įtaką šlapimo nelaikymui), pasirinkti tinkamas šlapimo sugėrimo priemones, kad nebūtų nepatogu viešuose susibūrimuose, toliau atlikti Kėgelio pratimus, jų efektas anksčiau ar vėliau pasireikš.

Sprendimai, ką daryti

Pagimdžiusioms moterims „Inkocentro“ atstovės rekomenduoja kasdien atlikti vadinamuosius Kėgelio pratimus. „Reikia sutraukti ir atleisti makšties raumenis. Dešimt kartų sutraukite ir atleiskite. Ir pakartokite tai tris kartus per dieną. Tai nėra sudėtinga, nes galima daryti sėdint, gulint ar darant bet kokius kitus darbus (maitinant kūdikį, valgant). Taip pat yra „Corewellness“ programa, sukurta vienos fizioterapeutės iš Norvegijos. Tai mankštų kursas, kur daug dėmesio skiriama dubens dugno raumenų stiprinimui. Šias mankštas galima rasti internete, taip pat jas galima gauti užsukus į „Inkocentrą“. Joms reikės skirti daugiau laiko nei Kėgelio pratimams. Tarpvietės raumenų tonusas gerai atkuriamas mankštomis“, - sakė J. Misevičienė.

Esant dirgliai pūslei yra kiti patarimai. Gydytoja J. Misevičienė patarė išbandyti tokią treniruotę– eiti šlapintis lygiai kas dvi valandas, paskui intervalą ilginti po 15 min. ir siekti trijų valandų pertraukas tarp šlapinimųsi.

Mityba irgi svarbi, nes yra produktų, kurie dirgina šlapimo pūslę – citrusiniai vaisiai, kava, arbata, alkoholis, aštrūs prieskoniai.

„Nepaliauju stebėtis tuo, kiek ilgai moterys nesikreipia pagalbos. Laukti 5-10 metų – tai yra per ilgai. Suprantu, kad tai yra intymi tema, nesinori apie tai kalbėti. Bet prisiminkite, kad tai jūsų gyvenimai ir tylėdamos bei neieškodamos pagalbos pačios iš savęs atimate savo gyvenimo kokybę“, - sakė J. Misevičienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų