Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Pasaulyje plinta nepagydoma gonorėja

2012-07-09 00:02:13

Pasaulio sveikatos apsaugos organizacija (PSO) praneša, kad milijonams pacientų gonorėjos gydymo galimybės jau yra išsemtos-pasaulyje plinta vaistams atsparios gonorėjos atmaina. Tai reiškia, kad kažkada paprasta infekcija transformavosi ir tapo pasaulinio masto grėsme sveikatai.

Gonorėjos prevencijai svarbūs saugūs lytiniai santykiai. Redakcijos archyvo nuotr.

Iššūkis visuomenės sveikatai

Gonorėja yra labiausiai paplitusi lytiniu keliu perduodama liga. Daugiausia gonorėjos atvejų užregistruojama Pietų ir Pietryčių Azijoje, Afrikoje. Vien JAV gonorėjos atvejų skaičius siekia 700 tūkst. per metus.

 2008 metais Japonijoje pirmą kartą buvo užregistruoti beveik visiems rekomenduojamiems antibiotikams atsparūs gonorėjos sukėlėjo štamai. Dabar apie atsparias gonorėjos formas pranešimų ateina iš Australijos, Prancūzijos, Norvegijos, Švedijos, Anglijos. Tačiau informacijos dar nepakanka tam, kad būtų įvertintas atsparios antibiotikams gonorėjos paplitimo mastas. Taigi įvertinus tikrąją padėtį nuogąstavimai gali tapti tik ledkalnio viršūne.

 „Gonorėja kelia iššūkį visuomenės sveikatai, nes daugiau nei 106 mln. žmonių kasmet užsikrečia šios ligos sukėlėjais. Gonorėjos sukėlėjas faktiškai tapo atsparus visoms šiuo metu vartojamoms antibiotikų grupėms. Daugelis atsparių gonorėjos sukėlėjo štamų yra linkę išsaugoti savo genetinę rezistenciją antibiotikams net ir nutraukus jų vartojimą. Jei gonokokinė infekcija taps neįveikiama, populiacijos sveikatos sutrikimai bus neįkainojami. Gonorėją paprastai lydi dubens uždegiminė liga, negimdinis nėštumas, perinatalinis mirtingumas, sunkios vaikų infekcijos, vyrų ir moterų nevaisingumas, ŽIV ir kt.“- teigia PSO ekspertai.

 Gonorėja ne tik tapo atspari antibiotikams, bet pasikeitė ir jos simptomatika. Anksčiau sergančiajam gonorėjiniu uretritu pacientui skausmingas šlapinimasis buvo tolygus vaikščiojimui skustuvo ašmenimis, dabar  tai tik diskomfortas.

Priežastis – piktnaudžiavimas antibiotikais

Ekspertai teigia, kad vaistams atsparių gonorėjos formų atsiradimą sąlygojo vieno požiūrio į antibiotikų vartojimą nebuvimas ir piktnaudžiavimas jais. Todėl PSO skatina siekti ne tik didesnio budrumo ir atsakomybės skiriant antibiotikus, bet ir vystyti naujus mokslinius tyrimus, ieškant alternatyvių gonokokinės infekcijos gydymo būdų.

Laukiant naujų atradimų ir alternatyvių pasiūlymų, rekomenduojama atsparią gonorėją gydyti kombinuojant kelias antibiotikų grupes tuo pačiu metu. Ši laiko patikrinta metodika taikoma gydant ir kitas galimai atsparias infekcijas, tokias kaip tuberkuliozė. Gonorėjos prevencijai svarbūs ir saugūs lytiniai santykiai.

PSO teigia, kad ankstyva gonorėjos diagnostika ir skubus gydymas, neaplenkiant ir partnerio, yra paprasčiausias lytiškai plintančių ligų kontrolės būdas. 

 Laiku pradėjus – išgydoma liga     

Gydytoja dermatovenerologė Jolanta Česienė  „Vakarų Lietuvos medicinai“ patvirtino, jog konferencijose apie lytiškai plintančias ligas iš tiesų skambinama pavojaus varpais – tai daro japonų dermatovenerologai, baimindamiesi, kad po 10 metų nebus įmanoma išgydyti gonorėjos dėl išsivysčiusio atsparumo antibiotikams.

„ Gonorėja mano praktikoje nėra labai dažna liga. Jos simptomai  nėra pasikeitę: išskyros, padažnėjęs skausmingas šlapinimasis. Laiku nustačius ir laiku paskyrus gydymą, tikrai galima šią  ligą išgydyti. Bėda ta, kad žmonės gydosi patys, o neretai ir šeimos gydytojai paskiria plataus spektro antibiotiką, nesigilindami, kokią infekciją gydo. Taip pat vaistinėse žmonėms dar pavyksta be recepto įsigyti antibiotikų ir žmonės užsiima savigyda, kuri neretai baigiasi komplikacijomis ir rezistentiskų bakterijų išsivystymu“, - pasakojo J. Česienė.

vlmedicina.lt

Šaltinis:

Untreatable Gonorrhea Spreading Around World: WHO ( by Kate Kelland). Reuters Health Information, 2012

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Personalizuotas mieloleukemijos gydymas Lietuvoje pritraukia ir užsienio pacientus
Kokios yra ūminės mieloleukemijos susirgimo priežastys, kaip liga pasireiškia, kaip gydomi ja sergantys žmonės? Apie tai...
Ikivėžiniai pakitimai gimdoje tyliai vystytis gali net dešimtmetį – kaip juos pastebėti laiku?
Gimdos kaklelio vėžys itin pavojinga būklė, kuri ilgą laikotarpį gali vystytis nepasireikšdama jokiais simptomais ir nes...
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų