Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Pacientas tą pačią dieną iš Psichiatrijos filialo pabėgo du kartus. Kas vyksta?(70)

Ligita Sinušienė | Šaltinis: vlmedicina | 2012-01-30 23:55:33

Netoli Respublikinės Klaipėdos ligoninės Psichiatrijos  filialo gyvenantis vienas klaipėdietis penktadienio dieną sulaukė neįprasto svečio. Atvėręs buto duris ant savo slenksčio jis išvydo apie 30 metų  vyrą, dėvintį vien pižamą ir basomis kojomis įsispyrusį į šlepetes. Nepažįstamojo elgesys, o ir apranga žiemos popietę klaipėdiečiui sukėlė įtarimų, kad jis sergąs psichikos liga. Vėliau paaiškėjo, kad vyriškis tądien iš Psichiatrijos filialo pabėgęs jau antrą kartą.

Išvengti pabėgimo nepadėjo ir Psichiatrijos filiale įrengta stebėjimo sistema. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Policija pabėgėlių negaudo

Sutrikęs dėl neįprastos nepažįstamojo viešnagės buto šeimininkas paskambino policijai, bet pareigūnai dėl neaiškių priežasčių atsisakė atvykti. Vėliau portalui Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Albinas Strumyla sakė neturįs jokios informacijos apie iš ligoninės pabėgusį pacientą. „Juk tai – ne kriminalas, mes fiksuojame tik kriminalinius atvejus, - sakė A. Strumyla. – Be to, policija negaudo ligonių“.

Tad 16.20 val. klaipėdietis surinko greitosios medicinos pagalbos numerį. Atvykusi medikų brigada nustatė, kad vienmarškinio psichika sutrikusi, tad nugabeno jį į RKL Psichiatrijos filialą, iš kurio, pasirodo, jis ir buvo ištrūkęs, pirmą kartą - apie 10 val. ryto.

Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties viršininkas Rimvydas Juodviršis „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog jaunuolis nesielgė agresyviai. „Kad pacientas pabėgtų iš psichiatrijos ligoninės – retas atvejis, bet nebūtinai toks ligonis gali kelti grėsmę aplinkiniams. Paprastai, būdamas be specialistų priežiūros, jis pavojingas pats sau“, - sakė R. Juodviršis.

Per pusmetį  - antras

Gal tokie pabėgimai ir reti, bet per pastarąjį pusmetį tai – jau antras atvejis uostamiestyje. Laimei, kad šis jaunuolis grįžo į įstaigą, o rudenį iš tos pačios įstaigos pabėgęs jaunas vyras paskui rastas mieste negyvas.

Kas vyksta RKL Psichiatrijos filiale? Kodėl ir kaip iš čia pabėga pacientai? Įstaigos vadovai RKL vyriausiasis gydytojas Romaldas Sakalauskas ir jo pavaduotojas psichiatrijos reikalams Algirdas Narinkevičius kalbėjo tik apie alkoholio sukeltą baltąją karštligę – tokia diagnozė nustatyta iš ligoninės dukart bėgusiam pacientui. „Kai tokiam ligoniui užeina psichozės priepuolis, jis girdi balsus, mato įvairiausius vaizdinius, kurie jį gąsdina, tad jis nuo jų ir bėga, - aiškino A. Narinkevičius. – Šiandien (pirmadienį. – Aut. pastaba) su juo jau nusiraminusiu kalbėjau, jis man sakė, kad bėgo nuo velnių, kurie norėjo jį nužudyti. Kadangi pacientas tokiomis akimirkomis kovoja už savo gyvybę, tampa labai išradingas ir sugeba pabėgti iš ligoninės“.

Gydytojo teigimu, numatyti tokius atvejus ir išsaugoti pacientą šimtu procentu neįmanoma, nes sergant baltąja karštlige vieną akimirką žmogus atrodo esąs supratingas, bet po 10 minučių jį jau gali ištikti psichozės priepuolis.

Psichiatrijos ligoninėse išties guli sunkūs, sutrikusios psichikos ligoniai, bet argi įstaiga neprivalo užtikrinti jų saugumą? „Viskas daroma, kas reikia, palatose įrengtos ir stebėjimo kameros, tačiau juk ir iš kalėjimų kaliniai pabėga, o čia – tik ligoninė“, - kalbėjo gydytojas. Tačiau į klausimą, kiek konkrečiai Ūmių psichozių skyriuje dirba darbuotojų, A. Narinkevičius nenorėjo konkrečiai atsakyti ir kalbėjo abstrakčiai: „Pakankamai, kad būtų įmanoma užtikrinti pacientų stebėjimą, dieną – daugiau, naktį – mažiau“. Jam antrino ir R. Sakalauskas, teigdamas, esą darbuotojų tikrai pakanka, o ištikus baltosios karštligės priepuoliui net ir daugiau darbuotojų nepagelbėtų. Ligoninės vadovas tvirtino pats ne kartą matęs, kaip elgiasi pacientai, kuriems diagnozuota minima liga. „Net keturi chirurgai ir dvi slaugytojos liekame be chalatų, pacientas į mus svaido ką nori. Toks žmogus įgyja velniškos jėgos, jo nenulaiko nė keturi sanitarai“, - sakė vadovas.

R. Sakalausko manymu, Ūmių psichozių skyriuje darbuotojų netrūksta. Algirdo Kubaičio nuotr.

Tačiau darbuotojų, anot jo, ligoninėje pakanka. „Dirba daug žmonių, daug slaugytojų, o mintinai skaičiaus žinoti neprivalau“, - kalbėjo R. Sakalauskas.

Akivaizdu – trūksta darbuotojų

Tačiau visai priešingai „Vakarų Lietuvos medicinai“ tvirtino šios įstaigos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas Robertas Butkus. „Akivaizdu, kad trūksta darbuotojų, - teigė portalo pašnekovas. - Aš dirbu kitame skyriuje, bet šį penktadienį Psichiatrijos filiale dirbo vienas iš profsąjungos žmonių. Jis man pasakojo, kad tuo metu, kai vyras pabėgo, jis prižiūrėjo kitą senuką, kuris ką tik buvo apsišlapinęs, jį prausė. O tas pacientas išlupo naujai įstatytą palatos langą, iššoko pro jį ir pabėgo, - pasakojo R. Butkus. – Taip, įstaigoje remontas padarytas, palatos gražios, langai nauji, bet darbuotojų trūksta. Šio skyriaus pirmame aukšte, turinčiame septynias lovas, dirba tik vienas slaugytojas ir sanitaras. Tai absurdas! Nes čia atvežami visi nauji pacientai, kurie paskui išskirstomi į kitus skyrius. Ką tik atvežti būna agresyvūs, ir jeigu vienu metu tokia psichozė apimtų ne vieną, o bent kelis iš jų? Prirakinti prie lovos galima tik su gydytojo leidimu, ir suveržti labai negalima. Minimas pacientas po pirmo pabėgimo penktadienį buvo “užfiksuotas” prie lovos, bet išsilaisvino”.

“Solidarumo” pirmininko teigimu, RKL, kaip ir daugelis analogiškų gydymo įstaigų, taupo darbuotojų skaičiaus sąskaita. “Moterų skyriaus valytoja susirgo, o vietoj jos nauja nebebuvo priimta. Tad savaitgaliais nebėra kam valyti patalpų, todėl šis darbas įtrauktas į sanitarių pareigas. Turbūt traktuojama, kad jeigu jos yra pagalbinis medicinos personalas, tad ir gali viską dirbti. Ir akivaizdu, jog tuo metu, kol plauna grindis, jos nestebi pacientų, - kalbėjo R. Butkus. – Todėl ruošiamės kreiptis į vyriausiąjį gydytoją, taip pat – ir dėl kitų priežasčių. Taip esame ne vieną problemą išsprendę, nes kartais su vadovu visai gerai sutariame”.

Beje, tiesiai paklaustas, ar Ūmių psichozių skyriuje pacientus prižiūri tik 1 slaugytojas ir 1 sanitaras, filialo vadovas A. Narinkevičius atsakė: “Tiek užtenka”.

Sunku suprasti

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Švėkšnos psichiatrijos departamento vedėjas Artūras Mažrimas “Vakarų Lietuvos medicinai” tvirtino, jog per dvejus jo vadovavimo metus iš departamento nepabėgo nė vienas pacientas. Jis teigė, jog net negirdėjęs, kad ir anksčiau būtų pasitaikę tokių atvejų. Pabėgimams išvengti ligoninė imasi įvairiausių priemonių: “Durys be rankenų, kurių patys pacientai negali atidaryti, langai irgi be rankenų, kurie atidaromi tik norint išvėdinti patalpas”, - sakė jis.

Kaip A. Mažrimas vertina situaciją kitoje gydymo įstaigoje, kai tą pačią dieną iš jos sugeba ištrūkti tas pats pacientas net du kartus? ”Neturiu moralinės teisės komentuoti kitos įstaigos darbo”, - atsakė pašnekovas.

“Sunku suprasti”, - taip į tą patį klausimą atsakė Šiaulių psichiatrijos ligoninės laikinai einantis direktoriaus pareigas Arūnas Rimkus, bet pabrėžė, kad vienareikšmiškai vertinti situacijos neįmanoma, nesusipažinus su ja. O Šiauliuose pacientai, pasirodo, irgi bėga iš Psichiatrijos ligoninės, tik kiek rečiau nei kas pusmetį - kartą per metus ar dar rečiau, - teigė portalo pašnekovas.

Sužinojęs, kad iš uostamiesčio ligoninės pabėgęs pacientas serga baltąja karštlige, gydytojas sakė, kad galimai tai ir galėjusi būti tokio darbuotojų neapsižiūrėjimo priežastis. “Nes paprastai tokią diagnozę turintys pacientai nebėga, iš ligoninės ištrūkti mėgina turintys kitokias diagnozes ligoniai. Gali būti, kad todėl tas pabėgimas ir buvo labai netikėtas, - svarstė A.Rimkus. – Tačiau iš tokių įstaigų pabėgimų neįmanoma išvengti visu šimtu procentų, todėl ir darbuotojų čia niekada nebus per daug. Juk mūsų ligoninės neturi labai griežtos apsaugos, čia neguldomi kokie nors recidyvistai. Mūsų pacientai paprastai nekelia pavojaus aplinkiniams, dažniausiai jie pavojingi patys sau“.

Šiaulių psichiatrijos ligoninės Ūmių būsenų skyriuje yra 35 lovos, čia dieną dirba dvi slaugytojos, 2-3 sanitarai. Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ūmių psichozių skyriuje yra 31 lova.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (70)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų