Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Organizmo gynybines jėgas prižadina augalų syvai

2012-01-24 23:55:32

 Žiemą mūsų organizmui pradeda trūkti vitaminų ir kitų mineralinių medžiagų. Jų stygių netrunkame pajusti susirgę peršalimo ligomis ar gripu, sutrikus virškinimo sistemai ar širdies veiklai. Tada gelbstimės maisto papildais ir sintetiniais vitaminais. Tačiau reikalingiausių ir, svarbiausia, natūralių medžiagų galime gauti, kasdien gerdami įvairių daržovių sultis. 

Sintetinius vitaminus galima pakeisti šviežiomis daržovių sultimis. Žilvino Užkuraičio nuotr.

Natūraliose sultyse gausu žmogaus organizmui reikalingų mikroelementų, vitaminų, aminorūgščių, fermentų ir kitų biologiškai aktyvių junginių. Vertingiausiomis laikomos minkštimo turinčios, ką tik išspaustos sultys. Jas organizmas įsisavina per 10–15 min.

Sultys naudojamos organizmo ląstelių, audinių, vidaus sekrecijos liaukų ir įvairių organų stiprinimui. Sulčių negalima kaitinti, konservuoti ar pasterizuoti, antraip jos praras daugelį vertingųjų savybių. Taip pat nepatariama mirkyti spaudimui paruoštų daržovių – pakanka jas kruopščiai nuplauti virintu vandeniu ir nulupti storą odelę. Taip daržovės išsaugos daugiau vitaminų.

Kasdien rekomenduojama išgerti ne daugiau kaip tris stiklines daržovių sulčių – didelis jų kiekis gali apsunkinti inkstų veiklą.

Bulvių sultys  gerina virškinimo sistemos veiklą, skatina žarnyno peristaltiką, todėl tinka užkietėjus viduriams, skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opoms gydyti (padeda opoms surandėti). Bulvių sultys mažina kraujospūdį, gerina širdies raumenų darbą, šalina iš organizmo susikaupusius skysčius, gydo inkstų ligas.

Agurkų sultys  – geriausia šlapimo varymo priemonė. Šviežios agurkų sultys stiprina širdies raumenį, skatina plaukų augimą, mažina skrandžio ir žarnyno skausmus, karščiavimą. Sergant bronchitu, šviežias agurkų sultis galima sumaišyti su medumi ir vartoti tris kartus per dieną po du valgomuosius šaukštus. Agurkų ir morkų sulčių derinys gydo reumatą.

Pomidorų sultyse   gausu natrio, kalio, kalcio ir magnio. Šviežių (ne konservuotų) pomidorų sultys skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, todėl tinka virškinimui gerinti, sutrikus medžiagų apykaitai, sergant širdies ligomis. Pomidorų sultys taip pat vartojamos sergant inkstų, kepenų ligomis. Pomidorų sulčių stiklinėje yra pusė parai būtinų vitaminų A ir C normos.

Morkų sultys – tai pagrindinis vitaminų A, B, C, D, E, K šaltinis. Jos didina organizmo atsparumą infekcijoms, tausoja nervų sistemą, gerina regėjimą ir virškinimą. Šios sultys vartojamos sergant širdies ir kraujagyslių ligomis, mažakraujyste, skatina skydliaukės veiklą, pasižymi šlapimą varančiu poveikiu. Užkietėjus viduriams, rekomenduojama prieš pusryčius išgerti stiklinę morkų sulčių, o peršalus – sultis gerti sumaišytas su medumi. Morkų sultys yra itin naudingos nėščioms ir maitinančioms moterims, jos gydo sausą odą, dermatitus. Beje, šių šakniavaisių sultys gydo netgi nevaisingumą.

Krienų sultys labai stiprios ir aštrios, todėl geriau vartoti jas sumaišius su medumi ar citrinų sultimis. Šis mišinys gydo kepenis ir tulžies pūslę, pasižymi šlapimą varančiu poveikiu, padeda esant patinimams ar vandenligei. Krienų sultys taip pat malšina dantų skausmą – tereikia jas lygiu santykiu praskiesti su vandeniu. Norint sužadinti apetitą, rekomenduojama prieš valgį suvalgyti arbatinį šaukštelį tarkuotų krienų su medumi. Skaudančius sąnarius galima įtrinti krienų sultimis.

Petražolių sultys gerina deguonies apykaitą organizme, palaiko normalią skydliaukės veiklą, stiprina kraujotakos sistemą, ypač kapiliarus ir arterijas. Šios sultys taip pat gydo šlapimtakių ir šlapimo pūslės uždegimus, inkstų akmenligę, kepenų susirgimus, įvairias akių ligas – kataraktą, konjunktyvitą, uždegimą. Petražolių sultys yra labai stiprios, todėl negalima iškart suvartoti jų daugiau nei vieną valgomąjį šaukštą, nebent sumaišius jas lygiomis dalimis su kitų daržovių sultimis.

Špinatų sultys skatina virškinimo liaukų veiklą, žarnyno peristaltiką, stiprina nervų sistemą, tinka vartoti sergant mažakraujyste ir pernelyg suaktyvėjus skydliaukės veiklai. Po vieną stiklinę sulčių, praturtintą šaukštu medaus, reikėtų gerti 2–3 kartus per dieną prieš valgį. Špinatuose yra daug rūgšties, todėl jų negalima vartoti sergant podagra, kepenų ir inkstų ligomis, sutrikus vandens ir druskų apykaitai.

Almutė Blaževičiūtė

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: sultys
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų