Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Onkologai kviečia pasitikrinti dėl melanomos(2)

Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-15 12:19:45

Nacionalinis vėžio institutas (NVI) paskutinę gegužės, melanomos žinomumo mėnesio, savaitę 22–26 d. kviečia gyventojus dalyvauti „Patikros dėl melanomos savaitėje“ ir profilaktiškai pasitikrinti dėl melanomos ir odos vėžio. Akcija vyks NVI Konsultacijų poliklinikoje, Vilniuje, Santariškių g. 1.

Nacionalinio vėžio instituto nuotr.

Melanoma Lietuvoje kasmet suserga apie 300 žmonių. Moterys serga dažniau, nei vyrai. Kaip ir kitos onkologinės ligos, melanoma yra sisteminė, t.y. viso organizmo liga. Manoma, kad melanomos išsivystymas susijęs su imuninės sistemos sutrikimais. „Įprasta manyti, kad melanoma išsivysto iš jau esamų, įgimtų apgamų, – sako Nacionalinio vėžio instituto gydytoja onkologė Jolita Gibavičienė. – Melanoma gali atsirasti tiek sveikoje odoje kaip nauja, greitai auganti dėmė ar mazgas, tiek vystytis iš seno, bet kintančio apgamo. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad melanoma – tai ne tik odoje atsirandantis ir plintantis piktybinis procesas. Melanoma gali atsirasti ir vystytis tose kūno vietose, kurios beveik nemato saulės, net vidaus organuose: nosies ertmėje, ryklėje skrandyje, žarnyne.“

Nors saulė melanomai atsirasti ne visada turi įtakos, ultravioletinių saulės spindulių poveikis yra viena iš priežasčių, didinančių riziką susirgti melanoma. Pagrindinė melanomos priežastis – apie 80 proc. – yra stiprus ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai, ypač ankstyvoje jaunystėje.

Tarp rizikos veiksnių taip pat minimas ir prastas žmogaus imunitetas. „Gyvename šalyje, kur saulės pertekliumi tikrai negalėtume pasigirti, – sako gydytoja onkologė. – Saulė reikalinga gamintis organizme vitaminui D. Jo daug kam trūksta, organizme jis atlieka labai reikšmingą vaidmenį, be kita ko, ir reguliuodamas pačią imuninę sistemą. Slėpdamiesi nuo saulės, negausime imuninei sistemai reikalingo vitamino D, o nuo imuninės sistemos būklės melanomos atsiradimas taip pat priklauso.“

Kalbant apie odoje besivystančią melanomą, labai svarbu, kad pats žmogus būtų budrus. „Vykstant piktybiniam procesui, apgamas pradeda keistis: netaisyklingai didėja, gali pradėti netolygiai tamsėti. Apgamas tampa kitoks nei visi kiti – tai vadinamasis „bjauriojo ančiuko simptomas“, – sako gydytoja onkologė. – Reikėtų atsiminti ABCDE kriterijus, pagal kuriuos reikėtų įvertinti savo apgamus:

A (angl. asymmetric) – apgamas tampa asimetriškas;

B (angl. borders) – apgamo kontūrai tampa netaisyklingi;

C (angl. colours) – apgamo spalva keičiasi;

D (angl. diameter) – apgamas didėja ir jo diametras tampa didesnis nei 6 mm;

E (angl. evolution) – apgamas greitai didėja.

Šiuos pokyčius gali pastebėti kiekvienas žmogus, gali pamatyti šeimos nariai ar artimieji. „Kad labai svarbus žmonių onkologinis budrumas, parodė ir Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai – daugiausia odos vėžio ir melanomos atvejų aptiko pats žmogus arba jo sutuoktinis, nes mato save ar savo artimąjį nusirengusį, – sako gydytoja onkologė. – Svarbu žinoti, kad melanomai ypač būdingas netaisyklingumas ir spartus augimas. Pastebėjus bet kokį neįprastą darinį odoje, kuris neišnyksta per 1–2 mėnesius, būtina apsilankyti pas gydytoją.“

Esama įrodymų, kad žmonės, kurių imuninė sistema nuslopinta dirbtiniais būdais, pavyzdžiui, po organų transplantacijos, dažniau, palyginti su bendruoju populiacijos vidurkiu, suserga melanoma, be to, ir jų liga būna agresyvesnė.

Pasak gydytojos onkologės J. Gibavičienės, anksti diagnozavus ligą, kol navikas yra iki 1 mm gylio, melanoma sėkmingai išgydoma pašalinus ją chirurginiu būdu. Čia būtina pabrėžti, jog ją reikia pašalinti iš karto „teisingai“: atlikti eksciziją 1,5–2 cm nuo naviko kraštų. Esant reikalui, dėl galimo odos defekto gali būti vienmomentiškai, t.y. melanomos šalinimo operacijos metu, atliekama odos plastika.

„Dar vienas svarbus dalykas – diagnozavus melanomą būtina ištirti paciento limfmazgius dėl galimų metastazių, – sako gydytoja onkologė J. Gibavičienė. – Kartais gali būti atliekama sarginio limfmazgio biopsija. Geriausia ligos prognozė, kai melanoma diagnozuojama in situ formos, kai ji yra odos paviršiuje, dar neišplitusi už odos ląstelės ribų.“

Išplitusiai ligai gydyti skiriamas priešnavikinis medikamentinis gydymas – chemoterapija, taikinių terapija, imunoterapija, gali būti taikomas papildomas gydymas radioterapija ir kiti metastazavusios melanomos gydymo metodai. Nacionalinio vėžio instituto daugiadalykė specialistų komanda kiekvieno paciento gydymą aptaria individualiai.

Būkime budrūs – savistaba ir profilaktiniai apsilankymai pas specialistą gali padėti išvengti melanomos, o ankstyvoji diagnostika leis tikėtis gerų gydymo rezultatų.

Nacionalinis vėžio institutas ir „Patikros dėl melanomos savaitės“ partneris "Novartis" kviečia norinčius pasitikrinti užsiregistruoti iš anksto telefonu (8 5) 2786711.

Šeimos gydytojo siuntimo nereikia.

Visą savaitę, gegužės 22–26 d. NVI Konsultacijų poliklinikoje dirbs gydytoja dermatologė Julija Mozūraitienė, gydytojai chirurgai Gintaras Byčius, Kęstutis Barštys ir Aleksandras Mordas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų