Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Omega-3 trūkumas neigiamai veikia palikuonis

vlmedicina.lt | 2013-08-07 12:08:17

Nepakankamai su maistu gaunant omega-3 riebiųjų rūgščių, tai turės neigiamų pasekmių būsimosioms kartoms, ypač paaugliams, rodo naujas tyrimas.

Vaikas
© Fotolia.com

Naudodami laboratorines žiurkes JAV mokslininkai sumodeliavo, kokį ilgalaikį poveikį omega-3 nepakankamumas turi sveikatai, nuotaikai ir kognityvinei funkcijai. Jie nustatė, kad šios svarbios rūgšties nepakankamumas, pereinantis į kitas kartas, gali sukelti kognityvinių ir elgesio problemų.

Pitsburgo universiteto mokslininkų tyrimo ataskaitą paskelbė žurnalas „Biological Psychiatry“, praneša sciencedaily.com.

Laboratoriniais tyrimais modeliuodami situacijas, mokslininkai nustatė, kad omega-3 nepakankamumas antros kartos prieaugiui lemia padidėjusį nerimą bei hiperaktyvumą ir turi įtakos paauglių atminčiai ir kognityvinei funkcijai.

Tyrimui vadovavusi neurologijos profesorė Bita Moghaddam teigia, kad gautos išvados „verčia smarkiai susirūpinti, kadangi paauglystė yra labai pažeidžiamas laikotarpis psichiniams sutrikimams išsivystyti, ypač šizofrenijai ir priklausomybėms“.

Mokslininkai mano sumodeliavę situaciją, kuri atitinka dabartinių amerikiečių paauglių mitybą. Daugelis dabartinių paauglių tėvų yra gimę septintajame ir aštuntajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai maistui gaminti įsivyravo omega-3 rūgščių neturintis kukurūzų arba sojų aliejus, o gyvulius vietoj žolės imta šerti grūdais. Žolė ir dumbliai turi omega-3 rūgščių, o daugelis dabartinių grūdais šeriamų gyvulių turi sukaupę mažiau šių svarbių rūgščių.

Modeliuodami įvairias elgesio situacijas, mokslininkai nustatė, kad nors omega-3 nepakankamumas turi įtakos tiek suaugusiems, tiek ir paaugliams, tas poveikis skirtingoms amžiaus grupės skiriasi. Tai pastebėta dėl pokyčių smegenų srityse, atsakingose už sprendimų priėmimą ir įpročių formavimąsi.

„Nuostabu, kad palyginti nedidelis mitybos pasikeitimas gali turėti įtakos ištisoms kartoms. Tai rodo, kad mūsų mityba veikia mus ne tik trumpą laiką, bet gali turėti įtakos ir palikuonims“, - teigia prof. B. Moghaddam.

Naudos žmogui suteikia omega-3 sudėtyje esančios polinesočiosios ilgos grandinės eikozapenteno (EPR) ir dokozahekseno (DHR) riebalų rūgštys.

Europos Sąjungoje šių rūgščių rekomenduojamos paros normos nėra nustatytos. Specialistai mano, kad per parą žmogui reikia gauti apie 1–2,5 gramo omega-3 riebalų rūgščių.

Pagrindiniai su mastu gaunamų omega-3 riebalų šaltiniai yra riebi jūros žuvis (Atlanto silkė, skumbrė, lašiša), taip pat kaimiški kiaušiniai, mėsa, kai kurių rūšių aliejus ir riešutai, šparaginės pupelės, petražolės, krapai, kalendra.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų