Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Oficialios pajamos Lietuvos gydytojų nepakylėja iki viduriniosios klasės?(8)

Ligita Sinušienė | 2015-11-11 00:01:37

Lietuvos gydytojai neuždirba tiek, kad galėtų priklausyti vadinamajai viduriniajai klasei. Išskyrus mažąjį dalį. Arba pridėjus nelegalias pajamas, nors čia specialistų nuomonės išsiskiria – kai kurie tvirtina, kad pats kyšio paėmimo faktas asmenį išbraukia iš oriųjų ir sąmoningųjų piliečių sąrašo, tai yra ir iš viduriniosios klasės.

Gydytojas su stetoskopu
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Be kyšių nepriklausytų

„Kiekviena valstybė savaip apibrėžia viduriniąją klasę, bet kalbant paprastai, tai - toji visuomenės dalis, kuri uždirba daugiau už mažiausias pajamas gaunančius šalies gyventojus ir mažiau - už turtingiausius, - portalui aiškino finansų konsultantė Aldona Petrauskienė. - Žinoma, labai svarbus yra išsaugotas žmogaus orumas. Todėl ir yra patariama šeimai atsidėti 10 proc.savo pajamų, kad netekus darbo būtų galima oriai gyventi, kol susiras kitą. Tačiau jeigu po darbo noriu nueiti į spektaklį, bet paskaičiavusi, kad 8 eurų bilietų kaina man per aukšta, turbūt nebegaliu kalbėti apie orumą? Ne bilietas per brangus, bet pajamos per žemos“.

Pašnekovės teigimu, arčiausiai mūsų labai ryškią, galinčią oriai gyventi, viduriniąją klasę turi Vokietija.

O kokių profesijų atstovai Lietuvoje galėtų būti vadinami lietuviškąja viduriniąja klase? „Privačių pelningų įmonių vadovai, aukštesnės klasifikacijos specialistai, - vardijo finansininkė. - Gydytojai tikrai irgi yra vidurinioji klasė, bet pridėjus nelegalias pajamas. Prieš porą metų atlikto empirinio tyrimo metu paskaičiavau, kad per metus Lietuvos gydytojai iš viso gauna apie 2 milijardus litų. Rėmiausi ir savo patirtimi (pati irgi esu mokėjusi gydytojams), ir apklausiau kitus. Taip pat pasinaudojau vienos diplomantės, kuri vykdė anoniminę apklausą, surinkta medžiaga“.

Ar A. Petrauskienė norinti pasakyti, kad be nelegalių pajamų gydytojų atlyginimai neleistų jiems priklausyti viduriniajai klasei? „Be jokios abejonės“, - patikino pašnekovė.

Vokietijoje, pabrėžė finansininkė, ir gydytojai, ir slaugytojai priklauso viduriniajai klasei.

Ne vidurinieji - išnaudojamieji

Ekonomistė Aušra Maldeikienė sako, kad vidurinioji klasė Lietuvoje apskritai nykstanti: „Prieš 15 metų ji buvo pradėjusi formuotis, bet dalis jos potencialo emigravo, kiti atsidūrė skurdo zonoje. Vidurinioji klasė - tai gaunantieji adekvačias pajamas, galintieji sau leisti šiokių tokių pramogų, ir nedirbantieji keliais etatais. Dar 1,5 etato - galbūt, bet jei jau du etatai, tai tikrai nebe vidurinioji klasė. Kita vertus, kalbant ir apie 1,5 etato, jeigu tai - naktinis darbas, irgi nebepatenka į šią kategoriją“.

Ekonomistė sako, kad jai kai kurie gydytojai pasako: „Aš uždirbu daug“. Tačiau A. Maldeikienė pajamas vertina ne vien pinigų kupiūromis, o ir darbo valandų skaičiumi.

„Jei medikas po naktinio budėjimo dar turi aptarnauti pacientus, būdamas nebelabai pajėgus ir begirdėti, ką šis sako, tai jau nebe vidurinioji klasė, o išnaudojamas viešasis sektorius, - tikina pašnekovė. - Kita vertus, nei sociologai, nei ekonomistai iš tiesų tarsi ir neturi šios klasės termino, bet dar kitaip kalbant, šie žmonės turi būti pajėgūs mąstyti. Ir ne apie tai, kaip gydyti pacientą, jei jau kalbame apie gydytojus, bet plačiai mąstyti, skaityti knygas, dalyvauti visuomeniniame gyvenime. Bet juk tam reikia laiko“.

Tad, ekonomistės nuomone, Lietuvos gydytojai, bent jau didžioji dalis jų, ypač - jauni, tikrai nepriklausantys viduriniajai klasei.

O jeigu pridėjus neoficialias pajamas? „Jei jau ima kyšį, tai jau tikrai nėra šios klasės atstovas, nes savo veiksmus sprendžia nebe kaip pilietis, o kaip individas, apdujęs nuo skurdo - finansinio arba dvasinio, nežinau“.

Paprašyta palyginti situaciją su kitomis šalimis, A. Maldeikienė pamini Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), kuriose gydytojai priklauso netgi aukštesniajai viduriniajai klasei.

Norus derina prie galimybių

Tačiau mūsų šalies gydytojai jaučiasi priklausą viduriniosios klasės atstovams, bent jau taip mano Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas prof. Liutauras Labanauskas.

„Nors niekas taip ir nepaaiškina, kas ta vidurinioji klasė, bet jei kalbama apie orumą, o kas tai yra?“ - retoriškai kalba L. Labanauskas.

O ar pats galįs atsakyti, ar oriai gyvenąs? Ar galįs bent kartą per metus išvykti atostogų su šeima (šią galimybę, kaip vieną iš oraus gyvenimo ir priklausymo viduriniajai klasei požymių, viešai įvardijęs yra vienas žymus šalies ekonomistas)?

„Aš stengiuosi turėti tokius norus, kuriuos galėčiau įgyvendinti, - šypteli pašnekovas. - Ir vieną kartą išvykstu, tik, žinoma, ne į prabangią kelionę, bet prieš metus gaudydamas nuolaidas. Daugelis gydytojų, taip pat ir aš, važinėjame į Turkiją. Ten jau neblogas oras būna gegužės pabaigoje - balandžio pradžioje, ir kainos dar ne sezoninės. Visi į tai orientuojasi“.

Kalbėdamas apie gydytojų pajamas, L. Labanauskas sako, jog jos yra aukštesnės nei Lietuvos vidurkis, ir jos leidžiančios priklausyti viduriniajai klasei.

Kaip L. Labanauskas vertina portalo šnekintos finansininkės teiginį, esą šią galimybę suteikiančios tik nelegalios gydytojų gaunamos pajamos.

„Iš tiesų prieš kelerius metus kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba vykdėme vieną projektą, kurio metu paskaičiavome, jog Lietuvos pacientai medicinai išleidžia vos ne dvigubai daugiau, nei sveikatos priežiūrai skiria valstybė. Tačiau tai - teisėtos išlaidos, o kažkas pasigavo, kad nelegalios pajamos“, - pabrėžė pašnekovas.

Taigi į šias išlaidas nebuvo įtrauktos dovanos gydytojams? „Ne, nebuvo“, - pasigirdo atsakymas.

Paaiškinus, jog finansininkė savo tyrimuose tvirtina rėmusis apklausomis, L. Labanauskas atsakė: „Ką reiškia tos apklausos? Kaip paklausi, taip ir atsakys“.

Tad skaičiuojant vien teisėtus medikų atlyginimus, galima teigti, jog jie oriai gyvena?

„Ne, oriai tai tikrai negyvena, bet savo poreikius patenkina. Be to, dirba po 1,5 etato, o kai kurie ir daugiau“, - sakė gydytojų bendruomenės atstovas.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (8)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų