Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Netgi nedidelis stresas gali sukelti nevaisingumą

technologijos.lt | 2014-04-02 10:08:36

Tai užburtas ratas. Naujo tyrimo duomenimis, stresas gali sukelti moterų nevaisingumą. Tai galėtų paaiškinti kai kuriuos atvejus, kai porai diagnozuojamas nevaisingumas, nors kokių nors akivaizdžių medicininių priežasčių nerandama. Ilgiau nei įprastai nepastojant, kyla stresas, taigi problema gali tapti pati save kurstančia.

Pora
© Fotolia.com

Ryšys tarp kasdienio streso ir nevaisingumo įtartas jau seniai, bet tvirtų įrodymų trūko. Moterims, kurioms taikomas vaisingumą skatinantis gydymas, paprastai patariama vengti streso, bet ne eilinėms pastoti siekiančioms moterims. Vidutiniškai viena iš septynių porų Jungtinėje Karalystėje turi vaisingumo problemų ir iš jų maždaug ketvirčiui nerandama jokios žinomos medicininės priežasties, tad jiems diagnozuojamas „nepaaiškinamas nevaisingumas“.

Norėdama ištirti streso vaidmenį, Courtney Lynch iš Ohio valstijos universiteto Columbuse su kolegomis surinko 373 pradėjusių stengtis natūraliai pastoti moterų seilių pavyzdžius ir išmatavo fermento alfa amilazės, streso žymens, lygį.

Mažiau sekso?

Po metų reguliarių lytinių santykių nesisaugant, apie 13 procentų porų pastoti nepavyko, tad jos atitiko standartinį nevaisingumo apibrėžimą. Trečdaliui moterų, kurių alfa amilazės lygis buvo didžiausias, tikimybė atsidurti nevaisingoje grupėje buvo dvigubai didesnė, nei moterims su žemiausiu lygiu.

Ankstesniame tyrime Lynch komanda išsiaiškino, kad turinčioms aukštą streso fermentų lygį moterims buvo šiek tiek mažesnė tikimybė pastoti per pirmą bandymo mėnesį. Tačiau tai pirmas kartas, kai alfa amilazė buvo susieta su klinikiniu nevaisingumu.

Bet šis tyrimas neparodo, koks gali būti to mechanizmas. Taip pat nebuvo aiškintasi, ar vyrų streso lygis ir daro poveikį. Melanie Davies iš ULC klinikų sako, kad tai gali veikti per tiesioginį streso poveikį kūnui arba dėl to, kad stresą patiriantys žmonės paprastai mažiau mylisi.

Porų buvo paprašyta fiksuoti, kada jie mylisi, ir skirtumas tarp turinčių aukščiausią alfa amilazės lygį ir žemiausią buvo labai mažas. Bet Davies sako, kad kartais žmonės tokiuose tyrimuose meluoja apie lytinių santykių dažnį.

Žinojimas yra jėga

Jacky Boivin iš Cardiffo universiteto, JK, anksčiau parodžiusi, kad stresas nepaveikia dirbtinio apvaisinimo procedūras atliekančių porų, įspėja, kad naujausi atradimai gali žmonėms sukelti dar didesnį stresą. „Gali būti ir kitų dalykų, į kuriuos pora turėtų kreipti dėmesį, pavyzdžiui, dažniau mylėtis ir nerūkyti“, - sako ji.

Bet Lynch nesutinka. Ji mano, kad žinojimas, jog stresas gali būti kai kurių nepaaiškinamų nevaisingumų priežastis, gali padėti poroms imtis veiksmų.

„Jei nepavyksta pastoti penkis šešis mėnesius, visai prasminga būtų pasiūlyti pagalvoti apie kokią nors streso mažinimo programą“, - sako ji. „Įrodyta, kad tokie dalykai, kaip joga, meditacija ar reguliari kasdienė mankšta mažina stresą. Geriausia pabandyti surasti kažką, kas tinka jūsų gyvenimo stiliui“.

Clare Wilson, New Scientist

Žurnalo nuoroda: Human Reproduction, DOI: 10.1093/humrep/deu032

Parengta pagal: https://www.newscientist.com/article/dn25274-even-low-levels-of-stress-could-cause-infertility.html

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų