Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Neįvardijama problema - savižudybės(1)

Vytautas Valevičius | 2012-07-04 00:01:15

Kai kalbama apie sveikatą, dažniausiai prisimenamos plaučių ar širdies ligos, vėžys bei gripas, kokliušas ar tymai. Apeliuojama į fizinio aktyvumo trūkumą, perdėtą dėmesį senėjimui ir panašiai. Gaila, bet Lietuvoje svarbiausia gyventojų sveikatos problema yra psichikos ligos.

Visose šalyse savižudybės yra mirties priežasčių dešimtuke. © Fotolia.com

Atrodytų, kad aš klystu, nes statistika, aprašydama mirties priežastis, šiai grupei priskiria nežymią dalį mirčių. Pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia. Pagrindinės mirties priežastys išlieka tos pačios: kraujotakos sistemos ligos ir piktybiniai navikai.

2010 m. nuo  kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų gyventojų,  t.y. 56,1 proc., o nuo piktybinių navikų – 19,3 proc.. panašus vaizdas buvo ir prieš keletą metų (žr. pav.):

 Apie kitas ligas

Kitos ligos įvardijamos vienoje eilutėje kaip  išorinės mirties priežastys.  Tiesa, ši padala nėra visai maža – apie 10 procentų. Sakykim, 2011 metais dėl išorinių priežasčių mirė 9,1 proc. visų mirusiųjų. Ir šis skaičius 2011 m., palyginti su 2010 m., sumažėjo 8 proc. (325 asmenimis). Mažėjo dėl žūčių avarijose tendencijų. 

Savižudybių skaičius išliko toks pat kaip ir 2010 m., t. y. nusižudė 1018 asmenų.  Čia dalies sistemos veiklos ar neveiksnumo rodiklis.

Tegu byloja skaičiai

Jungtinėse Amerikos Valstijose  savižudybių skaičius nuolat auga. Jų Statistikos departamentas pateikia tokią lentelę:

 Kitoje  lentelėje  –  pagrindinės 15 mirties priežasčių JAV.  Žmogžudystės  15 vietoje, o savižudybės – dešimtoje. Per 2007 metus savo valia gyvenimą  pabaigė beveik 35 tūkst.  žmonių, o buvo nužudyta mažiau nei 18 tūkst.  

Noriu tik kiek giliau žvilgtelėti į vieną iš nurodytų skaičių. 2007 metais savižudybė buvo trečia pagal reikšmę 15-24 metų jaunuolių mirties priežastis. Galima išskirti amžiaus grupes:

Vaikai nuo 10 iki 14 metų  — 0,9 skaičiuojant  100 tūkst. gyventojų;

Paaugliai nuo 15 iki 19 metų — 6,9 skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų;

Jauni žmonės nuo 20 iki 24 metų —12,7 skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų. (Šaltinis: National Institute of Mental Health)

Apie nutylimą problemą

Pradėsiu nuo pačių liūdniausių skaičių. Jie yra pusiau oficialūs.

Ieškodamas duomenų apie problemos teikimą pasaulyje radau dar „ryškesnių“ pavyzdžių. Aš jais netikiu, bet kiti pasaulyje nemoka lietuviškai, o žurnalas pateikia ir paveikslėlius. Jame  Lietuva (63,7) užima tik antrą vietą aplenkdama Baltarusiją (73,6 savižudybių 100 tūkst. gyventojų) ir pasilikdama už Rusijos (63,4). Tas šaltinis -  „The International Business Times Inc.“ Adresas : (https://hken.ibtimes.com/articles/118600/20110303/suicide.htm#page0

Problemos aktualumas

Kaip matome iš kitos šalies pavyzdžio, savižudybė yra viena iš dažniausių jaunuolių mirties priežasčių. Retas iš jų jau turi kokią neišgydomą ligą. Juolab kad ir tų neišgydomų mažėja. Ir vėl pateiksiu kitos šalies – Rusijos -  pavyzdį. 2009 metais jaunimo grupėje nuo 15 iki 19 metų savižudybių skaičius buvo 30 tarp vaikinų ir 8,5 tarp merginų skaičiuojant 100 tūkst. gyventojų.

Lietuvoje situacija  nelabai skiriasi. Vaikai ir jaunuoliai žudosi nuolat. Dėkui, jog spauda „neišpučia“ atskirų įvykių. Bet dabar beveik nematome ir pačios problemos. O kai nematai, tai lyg ir nėra.

Vienas iš pagrindinių vaikų ir jaunimo savižudybės „draugų“ yra tylėjimas. Žmogus, užsidaręs savyje, yra labiau linkęs mirtimi baigti savo likimą nei šnekantysis. Bene todėl Europoje paplitę paguodos telefonai, kurie leidžia skirtingo amžiaus ir lyties žmonėms išsišnekėti, neužsidaryti savyje.

Vietoje išvados

Visose šalyse savižudybės yra mirties priežasčių dešimtuke. UNISEF tvirtina, kad 2020 metais suicidai taps antra pagal reikšmingumą  mirties priežastimi, išstumdama vėžį ir palikdama širdies bei kraujagyslių ligas pirmoje vietoje. Tačiau ir dabar savižudybė yra pirmame priežasčių trejete.

Lietuvos valdžios probleminis aklumas stumia mus į beviltišką situaciją. Manau, kad būtina:

  1. Viešai svarstyti valdžios neveiklumą.
  2. Numatyti realias ir pasaulyje viltis pateisinusias priemones, mažinant savižudybes.
  3. Skirti lėšų atskira biudžeto eilute paguodos telefonams, naujoms psichologų ir psichiatrų veikloms, mažinant savižudybių skaičių Lietuvoje.
  4. Kasmet kontroliuoti savižudybių prevencijos veiklos efektyvumą pagal veiklas (ir išleistas lėšas).

Dr. Vytautas Valevičius

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų