Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Neįtikimos žmogaus organizmo galimybės: tikras šuolis kataraktos gydyme

Šaltinis: vlmedicina | 2016-03-17 00:02:09

Aprašytas naujas kataraktos gydymo būdas (testuotas su gyvūnais ir nedideliame bandyme su žmonėmis) – po drumsto lęšiuko pašalinimo akis paskatinama pati jį „atkurti“ iš kamieninių ląstelių, – praneša mediclanewstoday.com

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Tyrėjai iš Kalifornijos, Sun-Yat ir Sichuan universitetų (University of California-San Diego, Sun Yat-sen University in Guangzhou, China, and Sichuan University, China) žurnale Nature paskelbė apie naują pasiekimą regeneracinės medicinos srityje.

Gydymas buvo taikytas 12 kūdikių, sergančių katarakta. Rezultatai džiuginantys – visų tiriamųjų regėjimas pagerėjo, be to, taikant šį metodą, kilo mažiau komplikacijų nei gydant įprastiniais būdais.

Vienas iš tyrimo vadovų oftalmologijos profesorius Kang Zhang sakė: „Tikime, kad naujasis mūsų atradimas bus šuolis kataraktos gydyme ir suteiks pacientams saugesnį bei geresnį pasirinkimą ateityje“.

Įgimta katarakta ar greitai po gimimo drumstėjantis lęšiukas pasitaiko retai, bet yra reikšminga vaikų aklumo priežastis. Apytiksliais duomenimis – ji būdinga 3 iš 100 tūkst. naujagimių.

Pacientai, kurie buvo gydyti naujuoju metodu, patyrė mažiau komplikacijų ir sveiko greičiau nei gavusieji įprastą gydymą. Po 3 mėnesių visose operuotose akyse iš naujo susiformavo nauji sveiki lęšiukai.

Drumstėjantis lęšiukas trukdo šviesos spinduliams pasiekti tinklainę, o tai lemia ženklų regos prastėjimą. Dabartiniai gydymo metodai yra sudėtingi ir jauniems pacientams dažnai sukelia komplikacijų, dauguma vaikų po kataraktos operacijos privalo nešioti akinius.

Tyrime pasinaudota kamieninių ląstelių gebėjimu dalytis, tačiau mokslininkai nesiėmė tradicinio ląstelių auginimo laboratorijoje ir vėlesnio naujai susiformavusio audinio persodinimo. Toks metodas galėtų sukelti imuninę reakciją ar infekciją.

Vietoj to tyrėjai pamažu paskatino pacientų kamienines ląsteles pačias atauginti lęšiuką akyse. Vadinamųjų endogeninių kamieninių ląstelių natūraliai yra žmogaus organizme ir gali regeneruoti audinį, jei jis sužeidžiamas. Žmogaus akyje esančios kamieninės epitelinės lęšiuko ląstelės (ang. santrumpa LECs) dauginasi visą žmogaus gyvenimą, tiesa, senstant jų mažėja.

Dabartinis chirurginis kataraktos gydymas pašalina LECs kartu su drumstu lęšiuku – keletas likusių ląstelių galėtų tapti lęšiuko ląstelėmis, tačiau jų lieka nedaug, o augimas būna netvarkingas, todėl nesukeliamas joks teigiamas efektas ar bent menkas regos pagerėjimas.

Taikant naująjį gydymo metodą, tyrėjai paliko nepažeistą lęšiuko kapsulę (tai yra plona membrana, kuri padeda lęšiukui įgauti tinkamą formą bei funkcionuoti) ir taip paskatino kamienines ląsteles „auginti“ naują lęšiuką.

Tyrėjai pirmiausia išbandė šį metodą su triušiais bei makakomis ir įsitikino savo sumanymo realistiškumu. Tik tuomet pradėtas nedidelis bandymas su jaunesniais nei 2 metų pacientais. 12 kūdikių buvo gydyti naujuoju metodu, o 25 – atlikta tradicinė operacija.

Pacientai, kurie buvo gydyti naujuoju metodu, patyrė mažiau komplikacijų ir sveiko greičiau nei gavusieji įprastą gydymą. Po 3 mėnesių visose operuotose akyse iš naujo susiformavo nauji sveiki lęšiukai.

Vaikai, kurie buvo gydyti įprastu metodu, patyrė daugiau pooperacinių komplikacijų, jiems vystėsi uždegiminės reakcijos, didesnis spaudimas akyse ir buvo didesnė lęšiuko drumstėjimo rizika.

Šio bandymo sėkmė atspindi žmogaus organizme slypinčią galią ir regeneracinės medicinos galimybes.

Planuojama plėsti tyrimą ir bandyti pritaikyti šį metodą gydant vyresnio amžiaus žmonėms išsivystančią kataraktą, kuri yra pagrindinė aklumo priežastis pasaulyje.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: katarakta
Kategorijos: Akys, Ligos ir sveikata
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Ar visada sportas – sveikata? Kokios rizikos kyla sportuojantiems intensyviau
Intensyviai sportuojančių žmonių organizmas susiduria su neįprastai dideliu fiziniu krūviu, skirtingai nuo tų, kurie tie...
Peršalimas – po žiemos nusilpusio imuniteto padarinys: kaip stiprinti organizmą pavasarį
Nors kalendorinis pavasaris jau įsibėgėjo, orai mus lepina ne visuomet. Prie pavasarinių temperatūrų kontrastų pridėjus...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų