Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Neišmanymas, renkantis kosmetikos priemones ar procedūras, gali kainuoti sveikatą(1)

Ligita Sinušienė | 2012-02-26 23:57:08

Visi žinome  pasaką, kaip piktoji ragana, norėdama būti pati gražiausia pasaulyje, Snieguolei įdavė raudonskruostį obuolį, kuris, deja, buvo užnuodytas. O šiandienos pasaulyje dėl amžino grožio ir  neblėstančios jaunystės ar moterys neaukoja savo pačių sveikatos? Taip, - sako specialistai. Tik vienos – dėl neišmanymo, kitos – sąmoningai pasirinkdamos grožį, net jei ir kenksmingą.

Kosmetologė V. Miliušė pataria kosmetiką ir gražinimosi procedūras rinktis tik patariant profesionalams. Asmeninio archyvo nuotr.

Ryžtasi bet kam 

„Kai reikės, nusipjausiu ko nereikia, - šitaip sostinėje dirbančiai  kosmetologei - visažistei Vilmai Miliušei sako kai kurios klientės, kai specialistė joms pataria neperlenkti lazdos, siekiant grožio bet kokia kaina. Jos teigimu, jaunos merginos nesibaimina padauginti soliariumo procedūrų, nors nuo jų ir oda išsausėja, o botuliną leidžiasi jau net ir dvidešimtmetės. „O sumokėjus 14 tūkstančių litų už kursus tai atlikti gali ir net neturintys medicininio išsilavinimo. Tad tas klientes, kurios žūtbūt nori šios procedūros, visuomet nusiunčiu pas profesionalus“, - sakė portalo pašnekovė.

Tiesa, kosmetologės teigimu, visiškai natūralūs produktai nėra itin efektyvūs. „Visiškai natūralios priemonės nesuteiks odai reikalingo efekto, todėl reikia pagaminto specialaus kremo. Tačiau reikia žiūrėti į etiketes, kurioje nurodyta produkto sudėtis, - kalbėjo kosmetologė. Kadangi produkto ingredientai etiketėje žymimi nuo didžiausio iki mažiausio kiekio, V. Miliušė atkreipia dėmesį, kad atsižvelgti reikia į pirmuosius tris-penkis ingredientus. „Būna, kad ant kremo didžiausiomis raidėmis užrašyta, pavyzdžiui, „su vitaminu E“, bet sudėties aprašyme jis minimas paskutinėje ar priešpaskutinėje vietoje. Vadinasi, jo yra labai mažai“, - aiškino kosmetologė.

Portalo pašnekovė paaiškina, kad už 5-10 Lt geros kokybės kremo neįmanoma įsigyti. Ir apskritai patartina kosmetiką pirkti pasitarus su profesionalu kosmetologu. V. Miliušė sakė nepatarianti kosmetikos pirkti ne tik prekybos centruose, bet ir kosmetikos parduotuvėse. Ir pabrėžė, kad patarimo, kokį kremą rinktis, reikia teirautis ne konsultanto, o specialisto kosmetologo.

V. Miliušės manymu, lietuvių odai gali pakenkti ir eteriniai aliejai. „Kaip ir maistą patartina vartoti tik tą, kuris auga mums įprastoje aplinkoje, taip reiktų rinktis ir eterinius aliejus“, - įsitikinusi pašnekovė.

Vieno produkto nepakanka

G. Bitinienė pasisako už natūralią kosmetiką. Redakcijos archyvo nuotr.

Natūralią kosmetiką naudojanti kosmetologė Gema Bitinienė su šia nuomone nesutinka. Mat iš lietuviškųjų eterinių aliejų nelabai koks esąs ir pasirinkimas – levandų, mėtų, baziliko. Be to, kosmetikoje aliejaus naudojama itin nedidelis kiekis. Tačiau net ir pasisakydama už natūralią kosmetiką, G. Bitinienė irgi nepalaiko vieno natūralaus produkto naudojimo. Moteris sako turėjusi savo praktikoje atvejį, kai moteris labai pakenkė savo odai, drėkindama jį vien alijošiaus sultimis. „Nors šis augalas turi ir regeneruojančių, ir drėkinančių savybių, bet vienas joks produktas neduos odai visko, ko jai reikia. Todėl patariu naudoti kremus, kuriuose yra įvairių ingredientų“, - sakė moteris.

O žiūrėti, ką tepi ant savo odos, kosmetologės teigimu, labai svarbu. „Per odą kremo sudėtyje esančios medžiagos  patenka į kraują, gali užteršti inkstus, kepenis. Todėl patarčiau grožio priemones pirkti tik rekomenduojamas profesionalų“, - antrino kolegei portalo pašnekovė. O gerą kremą, anot jos, įsigyti galima nuo 40 Lt. „Jei jis parduodamas už 5 ar 7 Lt, labai abejoju dėl jo kokybės“, - sakė G. Bitinienė.

Botulinas niekam dar nepakenkė

Respublikinės Klaipėdos ligoninės plastikos chirurgas dr. Vytautas Jankūnas tvirtina, kad botulino injekcijos, procedūras atliekant profesionalams, neturi jokio neigiamo poveikio sveikatai. „Botulinas – vaistas, išrastas gydyti vaikams nuo kreivakaklystės, ir buvo leidžiama po 500 veikimo vienetų, o mažinant raukšles suleidžiama labai maža dozė – 40-60 vienetų, - aiškino gydytojas. – Botulinas turi vienintelį šalutinį poveikį – pašalina migreninius galvos skausmus. O jeigu botulino injekcijos kaip nors kenktų, tikrai tai būtų žinoma, juk yra išvystyta didžiulė pasaulinė grožio industrija. O joks kremas, net pirktas ir už 500 Lt, niekada nepadarys to, ką padaro botulinas. Be to, kremai sukelia įvairias odos reakcijas, o apie botuliną dar nesu nė karto to girdėjęs“.

V. Jankūnas pataria botulino injekcijas patikėti gydytojams. Algirdo Kubaičio nuotr.

Bet juk botulinas sukelia raumens paralyžių? „Taip, jis veikia nervo raumens jungtį, kuri atsakinga už raukšlių formavimąsi“, - aiškino chirurgas.

Jauniausios pacientės į gydytoją kreipiasi jau nuo 25 metų. Gydytojo nuomone, tai normalu, nes yra nemažai merginų, kurioms ir tokiame amžiuje yra įsirėžę ganėtinai gilių raukšlių. Botulino injekcijos, pasak jo, vis labiau populiarėja. Šiai procedūrai reikia nuo 200 iki 700 Lt.

Tačiau portalo pašnekovas kelissyk pabrėžė, kad šias procedūras turi atlikti profesionalus gydytojas. „Nors tai mėgina daryti ir kosmetologai ar kokie nors šarlatanai, neturintys medicininio išsilavinimo“, - sakė V. Jankūnas. O apie vitaminų dozes, leidžiamas po oda, chirurgas išreiškė skeptišką požiūrį. Jo teigimu, tokios procedūros nėra veiksmingos ir susižavėjusios jomis pacientės tik veltui švaisto pinigus.

Po gražinimosi – pas dermatologą

Kosmetinėms priemonėms pažeidus odą belieka kreiptis į odos gydytoją. Dermatovenerologė Aldona Kajutytė „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė tokių pacientų retkarčiais sulaukianti. Jos pastebėjimu, dažniausiai nukenčiama ne dėl kokio nors kremo ingredientų, bet dėl netinkamo naudojimo. Pavyzdžiui, žiemos metu einant į lauką pasitepus drėkinamuoju kremu. „Sudrėkinta oda ypač greitai šąla, parausta, pradeda niežėti, dega, šerpetoja. Reikia žinoti, kad žiemos metu einant į lauką tepamas maitinamasis, riebus kremas, o drėkinantis – prieš miegą. Vasarą – atvirkščiai, - aiškino gydytoja. – Kita problema (nežinia, dėl taupumo ar dėl neišmanymo) - moterys veido kremu tepa ir paakius. O čia oda jautresnė, plonesnė, jai reikalingas specialus paakių kremas“.

Pakenkiama ir tuomet, kai neatsižvelgiama į savo sveikatą. „Yra žmonių, alergiškų kai kurioms kremo sudėtinėms dalims. Ir tai nepriklauso nuo to, ar kremas labai brangus, ar pigus. Pavyzdžiui, žoliniai preparatai netinka alergiškiems žmonėms ar sergantiems dermatitu, medaus preparatai neskiriami turintiems išsiplėtusius kapiliarus, - aiškino gydytoja. – Per ilgai ir per dažnai naudojamas riebesnis kremas gali sukelti odos dermatitą, spuogus“.

A. Kajutytė, antrindama portalo pašnekovams, siūlo pirkti tik profesionalią kosmetiką. Tiesa, jos manymu, tokią galima rasti tik vaistinėse arba žinomų kosmetikos firmų parduotuvėse. „Vis dėlto nesakau, kad negalima rasti gero kremo ir turguje. Esu net ir pati išmėginusi rusiškos kosmetikos, ir tikrai labai neblogos. Turguje būna ir visai geros indiškos, ajurvedinės kosmetikos. O kainuoja toks kremas kokį 10 Lt. Dar nesu susidūrusi nė su vienu atveju, kad žmogui būtų pakenkusi rusiška kosmetika, juk pas mane atėję pacientai atsineša produktus, kurie, jų manymu, sukėlė odos problemų“, - kalbėjo portalo pašnekovė.

Paklausta apie botulino injekcijas gydytoja sakė esanti įsitikinusi, kad kiekviena moteris turi teisę išbandyti, jos manymu, jai reikalingas priemones pageidaujamiems rezultatams pasiekti – tokių gyvų pavyzdžių pilna televizija ir populiarieji žurnalai. Paprašyta paaiškinti, kokį poveikį tokios procedūros daro sveikatai, atsakė skeptiškai: „O sveikata kam gi rūpi? Pirmiausia juk – grožis. Sveikata vėliau bus matyti. Nors, manau, injekcijos yra apskaičiuotos, kad nesukeltų nepageidaujamų poveikių, juk niekas nenori pakenkti. Vis dėlto botulinas paralyžiuoja veido raumenis. Žmogus nori suraukti kaktą, bet nebegali. Būna, kad vokai nukrenta ar retkarčiais pasitaiko, kad lieka nusviręs lūpos kamputis“.

Kalbėdama apie kitas grožio procedūras gydytoja problemą mato tame, jog tokias procedūras atlieka ne profesionalai: „Baigia 2-3 mėnesių kursus ir pradeda užsiminėti veido valymu, nesugebėdami įvertinti pradinės odos būklės, o paskui būna, kad nuo vieno spuogelio išnešioja infekciją po visą veidą, sukelia  pūlinį infekcinį dermatitą ar net sutraiško audinius aplink spuogelį, jį naikindami mechaniniu būdu. Tad ateina pas mane jaunos merginos su randuota veido oda, kuri tokia išlieka visam gyvenimui“.

Tad ką gydytoja patartų moterims ir merginoms, kurios nori gražintis sveikai? „Pirmiausia reikia žinoti, kur eini. Reikia pasidomėti kosmetologo išsilavinimu, darbo praktika, rezultatais. Tačiau pirmiausia rekomenduoju pasirodyti dermatologui ir tik išgydžius savo odą parengti ją, kaip dirvą, gražinimui. Mes pirmiausia išgydome pūlinukus, spuogelius, ir tik tada galima pas kosmetologą atlikti veido valymą. O jei oda nespuoguota, bet, pavyzdžiui, šerpetojanti, savo nuožiūra rinkdamosi priemones moteris irgi gali sau pakenkti – pradėdama tepti bet kuo. O šerpetojimą sukelia Pityrosporum orale mikrobai. Plaukuotoje kūno dalyje jie sukelia pleiskanas. Jei tepsimės tik kosmetiniais kremais, argi pasieksime rezultatų?

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų